Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

System zapobiegawczy ks. Bosko

Od zawsze stosowano w wychowaniu dwa systemy: zapobiegawczy i represyjny. System represyjny polega na tym, że podwładnym ogłasza się prawo, a potem patrzy się tylko, by wykryć przestępców i w razie potrzeby wymierzyć zasłużoną karę. Według tego systemu słowa i postawa przełożonego powinny być zawsze surowe, a nawet groźne, a sam przełożony powinien unikać wszelakiej zażyłości z podwładnymi. Ten system jest łatwy, mniej uciążliwy i nadaje się całkiem dobrze w wojsku oraz tam, gdzie się ma do czynienia z ludźmi dorosłymi i rozsądnymi, którzy już sami umieją rozeznać, co jest zgodne z prawem i przepisami.

Zupełnie inny jest system zapobiegawczy. Polega on na tym, że podwładnych zaznajamia się z przepisami i regulaminem, a następnie roztacza się nad nimi taką opiekę, że wychowankowie znajdują się zawsze pod czujnym okiem dyrektora i wychowawców, którzy rozmawiają z nimi jak kochający ojcowie, w każdej okoliczności służą im za przewodników, udzielają rad i upominają z dobrocią, co jest równoznaczne z postawieniem wychowanków w niemożliwości popełnienia wykroczeń. (św. Jan Bosko)

System zapobiegawczy opiera się na rozumie religii i miłości

Rozum

Dla księdza Bosko było oczywiste, że wiara i rozum nie tylko się nie wykluczają, ale wzajemnie potrzebują. W kontekście wychowania "rozumność" dotyczy głównie sposobu traktowania wychowanka, a zwłaszcza stawianych mu wymagań. Zakłada ona pozytywną wizję potencjału dobra tkwiącego w wychowanku. Aby młody człowiek mógł sam przejąć odpowiedzialność za swoje wychowanie, powinien dostrzec, że to. co mówi wychowawca - nawet jeśli nie zawsze jest przyjemne - ma sens. Polecenia, zakazy, regulaminy muszą być jasne, zrozumiałe i logiczne. Nie są one po to, by tłumić spontaniczność, ale by ją właściwie ukierunkować.

Religia

"Albo religia, albo kij" - mówił ksiądz Bosko przeświadczony, że nie ma tak skutecznej metody pozytywnego motywowania wychowanka do pracy nad sobą, jak ta wynikająca z wiary. W przeciwnym razie wychowawcy pozostaje albo przymus, czyli powrót do systemu represyjnego, albo rezygnacja ze stawiania wymagań. Wiara dla świętego była w naturalny sposób środkiem uporządkowania świata - począwszy od wyznaczenia sensu życia, po codzienne decyzje w konkretnych sytuacjach. Była również rękojmią moralności, nie przygniatając pozostałych sfer życia, ale pozostając z nimi w harmonii.

Miłość

Miłość, w rozumieniu św Jana Bosko, zawiera w sobie opiekuńczość, łagodność, życzliwość, sympatię, dlatego przyjęło się uzupełniać ją określeniem "wychowawcza". Miłość wychowawcza jeszcze bardziej niż "rozum" i "religia" zwraca uwagę na możliwość i konieczność nawiązania relacji między wychowawcą a wychowankiem. Ksiądz Bosko był przekonany, że może i powinna być ona relacją przyjacielską, bez uszczerbku dla autorytetu wychowawcy czy zaangażowania wychowanka.

ks. Adam Paszek SDB

Tekst pochodzi z pisma
Don Bosko nr 1/2010Wasze komentarze:
 Maria: 31.01.2024, 09:58
 Sw.Janie Bosko prosze Cie i dotkniecie serc Krwia Pana Jezusa :Anny i jej brata oraz jej matki,jak tez Kazmietrza,Roberta,Zdzslawa,Radoslawa oraz urzednikow: L.M.R.M. i ich przelozonego i uczynienie z Szawala ich w Pawla. Dziekuje bardzo.
 czcicielka: 31.01.2023, 18:59
 Sw.Janie Bosko prosze Cie,aby w sercu moich dzieci ozyl Pan Jezus,jak tez w sercu ich rodzicow. W intencji zdrowia dla dzieci i blog.Bozego w sprawach zawodowych i w zyciu.O rowadzenie nas najkrotsza droga co prowadzi do Pana Boga. Amen.
 Basia: 29.01.2021, 15:27
 Wychowawco dla ratunku młodych daj natchnienia akcji młodych
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej