Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wychowywać jak ksiądz Bosko

Dla księdza Bosko ważny był każdy młody człowiek - wraz z całym bagażem przeżyć, które towarzyszyły jego codzienności. Wszystko rozpoczynało się od zwykłego towarzyszenia, próby zrozumienia i zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Ksiądz Bosko ofiarowywał młodym przyjaźń, która dawała bezpieczeństwo i otwierała serca Interesował się ich codziennością, sięgając do tego, co jest najbliższe sercu Pytał o pochodzenie, o ojca i matkę, wiek i wykształcenie, aby później skierować rozmowę na sprawy religijne.

Charakterystyczne było spotkanie księdza Bosko z Bartłomiejem Garel-lim. podczas którego umiejętnie odnalazł "właściwy punkt", aby najpierw przełamać uprzedzenie, a później zaproponować nowy sposób na zycie To spotkanie dało początek jego wielkiemu dziełu wychowawczemu"

"Przede wszystkim zapewniłem go, że nikt już nie podniesie na niego ręki, a potem zapytałem:

- Jak się nazywasz, przyjacielu?
- Bartłomiej Garelli
- Skąd jesteś?
- Z Asti
- Masz ojca?
- Nie, umarł
- A mamę?
- Też nie żyje
- A ile masz lat? Szesnaście
- Potrafisz czytać i pisać?
- Nic nie potrafię
- Byłeś u Pierwszej Komunii?
- Jeszcze nie - A u spowiedzi?
- Tak, jak bytem mały
- A na religię chodzisz?
- Nie mam odwagi
- Dlaczego?
- Bo młodsi chłopcy potrafią odpowiadać na pytania, a ja jestem taki duży i nic nie umiem. Wstyd mi
- A śpiewać umiesz?
- Nie
- A gwizdać?

Chopiec po raz pierwszy w tej rozmowie uśmiechnął się.

- A gdybym uczył cię katechizmu, przychodziłbyś?
- Bardzo chętnie
- Nawet tutaj?
- Byleby tylko mnie nie bili
- Nie bój się, nikt cię nie będzie bił. Teraz jesteś moim przyjacielem, więc muszą cię szanować. Kiedy chcesz, byśmy zaczęli nasz katechizm?
- Kiedy ksiądz chce
- Dziś wieczorem?
- Dobrze
- A gdyby tak zaraz? Chętnie"

Pragnienie dobra dla młodego człowieka kazało księdzu Bosko natychmiast odpowiedzieć na trudną sytuację, w jakiej znalazł się Bartłomiej (i każdy mny później spotkany chłopiec) Nie zwlekając, zaproponował lekcję katechizmu, mając świadomość, ze odłożenie spotkania o kilka godzm (do wieczora), mogłoby spowodować, ze chłopiec nie odważyłby się juz przyjść.

Przyjacielskie zainteresowanie się chłopcem oraz okazanie mu serca sprawiło, że wkrótce dołączyli inni, dając początek wielkiemu dziełu Ksiądz Bosko daje przykład wychowawcom borykającym się z trudnościami wychowawczymi Sam przecież zajmował się chłopcami, którzy wchodzili w konflikt z prawem i doświadczali kary więzienia Receptą w takich sytuacjach była dla księdza Bosko niezmienna zasada, ze wychowanie jest sprawą serca W swoich wspomnieniach napisał "Namacalnie przekonałem się, że jeśli znajdą na wolności przyjaciela, który się nimi zajmie, będzie z nimi w świąteczne dni, znajdzie im pracę u uczciwego pracodawcy i odwiedzi ich czasem w ciągu tygodnia, to zapomną o przeszłości i zaczną porządne życie Staną się uczciwymi obywatelami i dobrymi chrześcijanami".

Ksiądz Bosko nie lekceważył niczego, co konieczne do właściwego i pełnego rozwoju młodego człowieka Stawiając na pierwszym miejscu świętość, nie zapominał o zdrowiu ciała (sport, rozrywki, wycieczki) i mądrości, którą zdobywa się przez systematyczną pracę i naukę Dla księdza Bosko ciało i dusza nie były konkurencyjne, ale tworzyły harmonijną jedność Ten nowy - jak na tamte czasy sposób patrzenia na człowieka i jego wychowanie, stał się bardzo atrakcyjny dla ówczesnej młodzieży, która najczęściej spotykała się ze stylem wychowania, w którym dominowała głównie dyscyplina, nakazy, zakazy i kary fizyczne.

Troszcząc się o dusze chłopców, nie zapominał o ich potrzebach materialnych Doskonale wiedział, że aby mówić do młodego człowieka o Bogu i Niebie, trzeba wpierw zaspokoić jego głód chleba i wiedzy Zdawał sobie również sprawę, że bez zdrowia nie można wiele zdziałać Jest ono drogocennym darem Boga, o który trzeba się troszczyć Ta troska o zdrowie i dobre samopoczucie jest pierwszym etapem dotarcia do serca młodego człowieka Takie też wskazanie znajdziemy w napisanym przez księdza Bosko "Systemie prewencyjnym w wychowaniu młodzieży" "Wychowankom niech się zatem zostawia dużo swobody, by mogli skakać, biegać i hałasować do woli Gimnastyka, muzyka, deklamacje, teatr, przechadzki są najskuteczniejszym środkiem do osiągnięcia karności, zachowania moralności i zdrowia (...) Róbcie wszystko, co chcecie, mnie wystarczy, żebyście nie grzeszyli".

Dziś, kiedy troska o zdrowie i podstawowe potrzeby dzieci i młodzieży jest niewątpliwie na wyższym poziomie niż za czasów księdza Bosko, możemy zapytać, czego potrzebują młodzi w dzisiejszych czasach? Odpowiedzią jest postawa księdza Bosko, któremu nie wystarczyło zapewnienie chłopcom chleba i dachu nad głową On starał się być - pełnym dobroci i zawsze obecnym wśród nich - przyjacielem.

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej