Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Będziesz moim mężem, tato

Pewnego dnia rodzice słyszą od swojego dziecka wyznanie miłosne. I nie jest to zwykłe "kocham cię", usłyszane od malucha, ale wyznanie, które może wprawić niektórych w zakłopotanie.

Nasza córka pół roku temu obwieściła nam z pełnym przekonaniem, że jej mężem będzie oczywiście... tatuś. Głębiej zaczęła się nad tym zastanawiać, kiedy okazało się, że mama jest w ciąży. Trzeba było jej wyjaśnić, że do takiego stanu potrzebny jest mąż. Na to córeczka z uśmiechem oznajmiła, że to tatuś będzie jej mężem. Podobne historie zdarzają się w przypadku synów - ci z kolei tego rodzaju miłość wyznają swoim mamom: "Ożenię się z tobą". Nie ma w tym nic niepokojącego, a wręcz jest ważne, bo uwielbienie dla mamy czy taty pomaga stworzyć dziecku wzorzec partnera życiowego, którego w przyszłości będzie chciało poślubić.

Stabilne układy z ojcem

Przez ostatnie lata wiele zmieniło się w naszych rodzinach. Ojcowie mają większą świadomość potrzeb swojego dziecka. Aktywnie towarzyszą żonie podczas ciąży, interesują się rozwojem dziecka w jej łonie i często uczestniczą w porodzie. Mają szansę zobaczyć i przytulić swoje maleństwo w parę chwil po narodzinach. Są mężczyżni, którzy chętnie przejmują część obowiązków w pielęgnacji niemowlaka: przewijają, kąpią, usypiają, wychodzą na spacer. A mimo to, w pierwszych latach życia to więż matki z dzieckiem pozostaje najsilniejsza. Matka jest osobą, na której spoczywa główna odpowiedzialność za pomyślność potomka, i która jest złączona najbardziej serdecznymi więzami ze swym synem czy córką. Dziecko, pomimo że matka dla niego zawsze jest niezwykle ważna, przechodząc przez różne etapy rozwoju, różnie się w stosunku do niej zachowuje. Można powiedzieć, że w relacjach z matką ujawnia swe najlepsze i najgorsze strony: kocha ją najbardziej, potrzebuje jej aprobaty, ale też najwięcej od niej żąda i na niej najczęściej wyładowuje swoje emocje. Jest do przewidzenia, że stosunld między nią a dzieckiem nie zawsze będą układać się gładko. Natomiast relacje między ojcem a dzieckiem są mniej chwiejne i podatne na zmiany wynikające z rozwoju dziecka. Ojciec uosabia stabilność. Nie powinien wymagać ani oczekiwać od malucha, aby zachowywał się w stosunku do niego w taki sam sposób, jak względem matki. Często tata może czuć się niepotrzebny swemu dziecku, wydaje mu się, że mogłoby go nie być. To nieprawda. W wieku trzech lat przychodzi okres, kiedy dzieci zaczynają większe względy okazywać ojcu. Tata staje się wówczas największym autorytetem.

Sprawy płci

Pewnego dnia malec dostrzega, że tata i mama to również mężczyzna i kobieta - przedstawiciele odrębnych pici. Niegdyś sądzono, że emocjonalne dojrzewanie chłopców i dziewczynek do bycia mężczyzną i kobietą to rezultat działania instynktu. Nie można zaprzeczyć, że instynkt, hormony i wrodzony temperament dziecka f odgrywają ważną rolę, ale równie ważne są stosunki panujące między dzieckiem a rodzicami. Około trzeciego roku życia chłopiec zaczyna instynktownie przeczuwać, że jego przeznaczeniem jest zostać mężczyzną, tak jak jego ojciec. A więc obserwuje go, utożsamia się z nim i próbuje zachowywać się tak jak on. Syn identyfikuje się również z matką, oczywiście w mniejszym stopniu, a przez to przyswaja sobie większość wiedzy dotyczącej kobiet. Podobnie dziewczynka: zazwyczaj utożsamia się przede wszystkim z matką, a w mniejszym stopniu z ojcem. Zarówno matka, jak i ojciec, aby mogli wywierać pozytywny wpływ na dzieci, muszą dać im odczuć, że się naprawdę nimi interesują, że je kochają i akceptują, niezależnie od tego, jak często muszą przywoływać je do porządku.

Oświadczyny trzylatki

Dziewczynki, które zaczynają w wieku trzech lat okazywać większe względy ojcu, posuwają się niekiedy tak daleko, że oświadczają się ojcom, którzy są dla nich w tym wieku wzorem wszelkiej doskonałości. Między trzecin a szóstym rokiem życia czują silne romantyczne przywiązanie do ojca. Dziewczynka w tym wieku jest przekonana, że tatuś jest najprzystojniejszym mężczyzną na świecie. Właściwie jest on jedynym mężczyzną. Dziadek jest dziadkiem, wujek wujkiem, brat bratem, a tata oprócz tego, że jest tatą, mógłby być również mężem. To jedyny kandydat na męża. Jego wygląd, praca i zainteresowania, jego stosunek do żony i córki będzie miał swój udział w kształtowaniu obrazu mężczyzny, którego będzie chciała w przyszłości poślubić. Niejednokrotnie córka widząc, jak tata przytula mamę, wciska się pomiędzy nich i nadstawia się tacie do całowania. Woli tańczyć z tatą niż z mamą. Pochwały ojca są ważniejsze i zadowolenie z nich większe. Dostać od taty pierścionek albo sukienkę to dopiero coś. Dziewczynka potrzebuje ojca oddanego rodzinie, dla którego córka jest równie ważna jak syn. Ojca, który potrafi okazywać jej czułość.

"Ożenię się z tobą, mamo"

Okres między trzecim a szóstym rokiem życia to u dzieci początkowe stadium rozwoju seksualnego. Chłopiec w tym wieku zakochuje się we własnej matce i oświadcza, że kiedy podrośnie, to się z nią ożeni. Mali chłopcy zwracają uwagę mamy na własną siłę czy sprawność podczas jazdy na rowerze albo gry w piłkę. Chcą, by mama patrzyła na nich i podziwiała ich sprawność i wyjątkowość. Często kobiety mające i córkę, i syna zauważają, że to syn jest większą "przylepą", bardziej do nich lgnie i żąda większych pieszczot. Tak jak córka obserwuje ojca, tak syn patrzy na matkę i według niej ustala sobie wzorzec kobiety, którą później, kiedy dorośnie, poślubi. W związkach między matką a synem częściej kryje się niebezpieczeństwo. Otóż kobiety, jeśli tkwią z mężem w nieudanym związku uczuciowym, mają predyspozycje do przelewania swych uczuć z męża na syna. Uzależniają synów od siebie w taki sposób, że trudno im potem odejść z domu i symbolicznie przeciąć pępowinę, która wciąż łączy ich z matką.

Poskromić rywalizację

Dzieci pięcio- i sześcioletnie zaczynają sobie uświadamiać, że ich rodzice zostali sobie poślubieni i że jest to nieodwracalne. Powoduje to czasem, że pojawia się u nich podświadoma niechęć wobec dorosłego tej samej płci i zaczynają go odtąd traktować jako rywala (rywalkę). Jeśli np. ojciec będzie zbyt uwodzicielski w stosunku do córki, może to doprowadzić do nadmiernej rywalizacji między nią a matką, a nawet utrudnić jej zwrot ku chłopcom w wieku dojrzewania. Rodzice na oświadczyny powinni reagować z uśmiechem, ale stanowczo: maluch musi wiedzieć, że jego romantyczne marzenia nigdy nie zostaną spełnione. Że uczucie mamy i taty do siebie jest zupełnie innego rodzaju niż rodziców do ich dzieci. Zachowanie dziecka nie powinno zniechęcić rodziców do okazywania sobie czułości. Niektórzy, nie chcąc zrobić przykrości zakochanemu malcowi, stają się przesadnie ugodowi, a nawet ulegli do tego stopnia, że starają się nie okazywać sobie czułości w jego obecności. To uleganie nierealistycznym żądaniom dziecka może być niebezpieczne, bo rodzi w nim przekonanie, że może mieć ojca lub matkę wyłącznie dla siebie. Nie powinno się dawać do zrozumienia maluchowi, że może zastąpić w sferze uczuciowej jedno z nich. Powinien on wzrastać i dojrzewać w rodzinie, w której każdy jest szanowany i zna swoją rolę. Musi zrozumieć, że kiedy rodzice przytulają się i całują, znaczy to zupełnie co innego niż przytulanie jego samego.

NATALIA BUDZYŃSKAWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej