Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kochaj mnie tato

Być dobrym ojcem to wielka sztuka. Nigdy nie jest za późno, żeby się jej nauczyć.

Kochaj mnie tato

Kobiety mają znacznie łatwiej - przygotowują się do macierzyństwa przez 9 miesięcy, potem przez parę godzin porodu, a ponadto hormony niezależnie od ich woli też uczą uczuć do dziecka. Nie trzeba czytać podręczników - instynktownie wiadomo, co robić. Mężczyźnie trudniej odnaleźć się w nowej roli. Co z tego, że pogłaszczą brzuszek ukochanej, kiedy przez następne parę godzin zajęci są ważnymi sprawami, a to, co jest w brzuchu staje się bardzo mgliste i nierzeczywiste. Kobiecie maluch nie da zapomnieć o sobie, nawet na chwilę. Mężczyzna, który nie miał nigdy kontaktu z dziećmi, spodziewa się, że nawiązanie relacji z narodzonym zaczyna się od przywitania, a potem znajduje się wspólny temat rozmowy. Trudno sobie wyobrazić, że niemowlęta potrzebują kilkunastu miesięcy, żeby cokolwiek powiedzieć. Ojciec najczęściej jest zupełnie bezradny wobec swojego pierwszego noworodka; ale od tego właśnie momentu może uczyć się trudnej sztuki rodzicielstwa.

Pierwsze kontakty

To kobieta czuje, jak rośnie w jej brzuchu maluch, jak zaczyna się ruszać, jak reaguje na sygnały z zewnątrz. Mimo wszystko towarzysząc aktywnie swojej żonie towarzyszy też maleństwu. Jeśli troszczysz się o nią, troszczysz się o dziecko, jeśli głaszczesz jej brzuch, głaszczesz jego mieszkańca. Jeśli wybierzecie się razem na USG, łatwiej ci będzie potem myśleć o dziecku jako o konkretnym człowieku. A z konkretnym człowiekiem łatwiej się zaprzyjaźnić. Może myślisz, że towarzyszenie żonom podczas porodu to zwykła moda, warto jednak spytać tych, którzy to przeżyli. Mój mąż był ze mną w czasie narodzin naszych dzieci, choć nie bardzo chciał. Zrobił to dla mnie, aby mi pomóc, chociaż zawsze mial łzy w oczach. Mówi, że nigdy nie zapomni pierwszego widoku swoich dzieci. Kiedy dziecko jest już na świecie piętrzą się następne przeszkody: żona, teściowa, mama, koleżanki - wszystkie one uważają, że lepiej znają się na opiece nad dzieckiem niż ty. To nieprawda. Może nawet jest ci z tym wygodnie, ale taka sytuacja oddala cię od twojego dziecka. Rób wszystko to, co potrafisz: równie dobrze zmienisz pieluszkę albo wykąpiesz malucha. Nie daj się odsunąć na bok! Jeśli będziesz przy niemowlęciu wykonywał różne czynności, będzie cię uważać za jednego ze swych głównych opiekunów. Pomaga to wytworzyć od samego początku zdrową i głęboką więź z synem czy córką.

Autorytet

Twoja rola w rodzicielstwie jest bardzo ważna i wcale nie drugoplanowa. Po prostu inna; tak samo jak miłość ojcowska jest inna niż matczyna. Nie daj sobie wmówić, że mało ważna, gorsza, albo, że jej w ogóle nie ma. Sama widzę, jak różne są relacje dzieci z ojcem od tych ze mną. Inne są rozmowy, zabawy, oczekiwania. Wydaje mi się, że bardziej dojrzałe (może z wyjątkiem tych zabaw najdzikszych - wygłupów). Rola ojca nie powinna ograniczać się do utrzymywania rodziny, choć to oczywiście bardzo ważne. Może dzięki twojej ciężkiej pracy żona może sama wychowywać dzieci i prowadzić prawdziwy dom. Nie daj z siebie zrobić "policjanta" i "egzekutora" ("Jak tatuś przyjdzie to ci pokaże!", "Czekaj, tata da ci lanie!"). Znacznie przyjemniejsza jest tradycyjna rola taty: wprowadzenie w ogólne zasady rządzące światem. Mój mąż nie mógł się doczekać, kiedy wreszcie dziecko podrośnie, aby móc z nim iść przed siebie i objaśniać świat. A miłość ojca jest może bardziej rozumowa, ale za to i mniej zaborcza. Może dlatego łatwiej jest mu zaakceptować tę prostą prawdę, że dziecko nie jest naszą własnością.

Rady dla taty

Kiedy ostatnio powiedziałeś dziecku, że je kochasz? Rób to jak najczęściej, wyznawaj mu miłość jak często się da. Oprócz słów: "Kocham cię", mogą też być: "Cieszę się, że cię mam", "Jesteś wspaniałym prezentem dla mnie", itd. Przytulaj, głaszcz, całuj, bo fizyczna bliskość ma duże znaczenie. Nie myśl, że w ten sposób wychowasz jakiegoś mięczaka. To wszystko stereotypy, które narobiły dużo złego. Dziecko potrzebuje czułości, także od ojca. Oczywiście trudno obcałowywać dwunastolatka, ale poklepanie po plecach odegra taką samą rolę. Nie żałuj swojego czasu - nawet pilna sprawa może poczekać 5 lub 15 minut. Szczerze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia. Udawanie szybko zostanie rozpoznane, a wtedy możesz już nic nie usłyszeć. Pytaj o to, co cię naprawdę ciekawi, a jeśli jesteś zmęczony powiedz o tym i dodaj: "Myślę, że za pół godziny będziemy mogli pogadać". To lepsze od ciągłego: "Zaraz, poczekaj, nie teraz, potem". Nie sprowadzaj rozmowy tylko do relacjonowania faktów - dziel się z dziećmi poglądami, mów, co jest dla ciebie ważne, o czym marzysz. Dzięki temu lepiej cię poznają, a ty będziesz coraz lepszym tatą.

NATALIA BUDZYŃSKAWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej