Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Obraz Boga w oczach dziecka kształtuje się pod ogromnym wpływem obrazu własnego ojca

Ponarzekanie na męża przed dziećmi może przynieść ulgę, samousprawiedliwienie, chwilowo lepsze samopoczucie, lecz ostatecznie nikomu nie przyniesie korzyści. Ani dzieciom, ani mężowi, ani żonie. Tak więc kochające prawdziwie i mądrze kobiety nie powinny tego błędu popełniać.

Obraz Boga w oczach dziecka kształtuje się pod ogromnym wpływem obrazu własnego ojca

Głowa rodziny

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ojciec w wychowaniu dzieci jest potrzebny. Znam co prawda przypadek pewnej pani psycholog, skądinąd bardzo przyzwoitej i czyniącej wiele dobra kobiety, głoszącej publicznie, że cieszy się, iż samotnie wychowuje córkę, bo przynajmniej nikt jej nie przeszkadza w realizacji jej planów wychowawczych. Świadczy to jednak jedynie o tym, jak bardzo kobiety mogą się zagubić. Wróćmy jednak do funkcji ojca w wychowaniu. Każdy mężczyzna ma do tego specjalne predyspozycje, niestety często nie rozwijane czy wręcz marnowane.

Ojciec Święty Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej Familiaris Consortio wymienia udział w wychowaniu jako jedną z czterech niezbędnych funkcji ojcowskich. Funkcji, z których mężczyźnie-ojcu nie wolno się pod żadnym pozorem wycofywać. Z drugiej strony - drogie panie - nie należy mężom tego utrudniać. Ważnym obowiązkiem żony jest wspieranie męża w wypełnianiu przynależnych mu zadań wychowawczych. A ma on swe specjalne zadania, w których jest niezastąpiony. Chodzi tu m.in. o dawanie dzieciom gwarancji bezpieczeństwa, również psychicznego, kształtowanie poglądów i postaw wobec globalnych, fundamentalnych problemów życiowych, takich jak: niezbywalne prawo do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, prymat świata ducha nad światem materii czy zagadnienie wiary w Boga i wiary Bogu.

Na pierwszym miejscu

Popatrzmy na biblijną scenę odnalezienia Jezusa w świątyni po trzech dniach poszukiwań. Matka Boża mówi: "Ojciec Twój i ja szukaliśmy ciebie". W kolejności: "Ojciec Twój i ja! Nie narzeka: Coś Ty mi zrobił? Ja, Twoja matka rozpaczałam, odchodziłam od zmysłów. Serce mi pękało z bólu. Nie masz pojęcia, jak się martwiłam. Jak mogłeś? Przecież tak zareagowałaby prawie każda matka w analogicznej sytuacji. Lecz prawdziwie dobra, najmądrzejsza matka mówi: "Ojciec Twój i ja". Stawiając siebie na drugim miejscu, mimo szalejących uczuć, wykorzystuje sytuację do budowania autorytetu św. Józefa. Nie jest to gra dla oszukania Jezusa, że ojciec (opiekun) niby jest ważny. Św. Józef rzeczywiście był ważny i starania Matki Bożej bez wątpienia wypływały szczerze z jej serca. Po prostu w tamtej, Świętej Rodzinie, w niedościgłym wzorcu, ojciec stał na pierwszym miejscu.

Obraz Boga

Obraz Boga w oczach dziecka kształtuje się pod ogromnym wpływem obrazu własnego ojca. Nie zmieni tego fakt, że częściej matki uczą pacierza, modlą się z dziećmi, prowadzą do kościoła. Wiele matek gorliwie troszczy się o wychowanie religijne dzieci, nie zdając sobie zupełnie sprawy, jak ważny dla tego wychowania jest ojciec ziemski i jego obraz w oczach dzieci.

Ojciec-awanturniczy alkoholik może być przez matkę przedstawiony dzieciom jako zwyrodniały łajdak lub jako człowiek chory, o którego uleczenie należy się troszczyć i modlić. Budowanie w oczach dzieci złego obrazu ojca zwykle niszczy cały trud wychowania religijnego. Dziecko, patrząc na złego ojca, buduje w sobie karykaturalny obraz Boga - Ojca i prędzej czy później go odpycha. Następuje tragedia. Człowiek decyzją swej wolnej woli odrzuca - jedyną sobie znaną - karykaturę Boga, a w konsekwencji odrzuca Boga prawdziwego, którego nie zna. Zrywa więź z Kościołem i odcina się od źródła łask sakramentalnych. Przestaje żyć jako chrześcijanin, katolik.

Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie odrzuci Boga prawdziwego, będącego źródłem i uosobieniem miłości, miłosierdzia, dobra, sprawiedliwości. Wiem, jak wielu mężów i ojców nie pomaga dzieciom w poznaniu Boga prawdziwego i dlatego tym ważniejszy staje się apel do wszystkich kobiet żon: ratujcie, co jest do uratowania, wspomagajcie ze wszystkich sił męża, by jego obraz w oczach dzieci możliwie najbardziej przypominał Boga prawdziwego. Pod żadnym pozorem nie niszczcie tego obrazu, nawet gdy jest on obiektywnie nie najlepszy.

W świetle tego wszystkiego zauważmy, jakie ważne i odpowiedzialne jest zadanie wybrania dobrego ojca dla swych przyszłych dzieci. Spróbujcie w to uwierzyć młode (nawet bardzo) dziewczyny - na myślenie o tym nigdy nie jest za wcześnie. Liczne dramaty życiowe pokazują, jak często myśli się o tym, kiedy jest już za późno. (cdn)

JACEK PULIKOWSKIWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej