Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcej


   

Wasze komentarze:
 Maria: 20.04.2021, 10:24
 Św. Józefie dziękuję za dotychczasową opiekę, proszę o zdrowe oczy dla syna oraz o wprowadzenie Pana Boga do domu moich dzieci. Pomóż moim dzieciom wychować swoje pociechy zgodnie z przykazaniami Bożymi. Aby nasza rodzina osiągnęła szczęście doczesne i wieczne. ❤🌹❤
 Maria: 14.04.2021, 13:41
 Św. Józefie dziękuję za opiekę nad Arturkiem. Wypraszaj potrzebną pomoc Bożą, aby wzrastał w Łasce u Boga i ludzi w 5 rocznicę urodzin. 🌹
 Iwona : 21.03.2021, 07:57
 Sw juzefie ratuj mojego meza aby nie stracil swojej pracy I dostal umowe na stale
 Marta: 07.06.2020, 01:42
 Święty Jozefie, pomoz nam w kupnie działki i budowie domu w dobrym miejscu, uchron przed oszustami i zlym wyborem. Jestesmy juz u skraju sił, ciagle cos nam nie wychodzi, ktos oszukuje. Daj zdrowie nam i rodziocom. Poblogoslaw prosimy Marta i Mariusz
 BH: 19.03.2020, 09:57
 O CUD odnowy lewicy. Boże, i Józefie sw. daj cud uzdrowień z zarazy teraz i jesienią
 Marta: 08.12.2019, 01:45
 Święty Józefie proszę o łaskę kupna wymarzonego domu w wiadomym miejscu,żeby Antoś miał swój pokoik. Pobłogosław bysmy byli w tym samym mieście co rodzice.
 matka: 05.05.2019, 11:45
 Kochny Swiety Jozefie prosze Cie i blagam w intencji blaglano-dziekczynnej o powrot do zdrowia dla Grzegorza. W intencji podjecia przez niego,stalej,dobrej,dlugotrwalej pracy wsrod dobrych ludzi, w miejscu zamieszaknia. W intencji zdrowia, milosci , pokoju,bezpieczesntwa dla niego i dla jego matki oraz dla brata.O dobrych przyjaciol,otwartego serca pracodawcow. Amen.
 matka: 03.03.2019, 17:58
 Błagam Cię św. Józefie o uzdrowienie Jakuba z depresji. Proszę, aby odzyskał radość życia, wiarę w Pana Boga i ludzi. Proszę, aby opuściły go smutek , złe myśli i przygnębienie
 am: 13.02.2019, 16:03
 Swięty Józefie proszę o zdrowie dla mojej córki i udaną jej operację , czuwaj nad nią i prowadź lekarzy.


 Monika: 12.01.2019, 00:10
 Ś święty Józefie proszę Cię o stabilną pracę dla mnie i mojego partnera...i spokojne życie.
 matka: 06.10.2018, 18:02
 Święty Józefie proszę opiekuj się moją rodziną,spraw aby córki otrzymały umowy o pracę.
 Gabriela : 17.06.2018, 21:15
 Kochany święty Józefie dziękuję za odzyskanie wzroku przez moją mamę. Teraz proszę o pomoc finansową na opłacenie pielgrzymki. Wstaw się za mną u Ojca Wszechmogącego i Jezusa, którym się opiekowałeś.
 Justyna: 13.06.2018, 08:39
 Święty Józefie proszę o łaskę dobrej, godnej, uczciwej i stabilnej pracy z umowa na stałe u mnie w gminie, w moim wyuczonym zawodzie.
 Gabriela : 06.05.2018, 15:24
 Święty Józefie bardzo proszę o pilne przywrócenie wzroku mojej mamie. Proszę także o dom dla siebie, nie chcę dla nikogo być ciężarem. BŁAGAM POMÓŻ.
 Gabriela : 06.05.2018, 15:24
 Święty Józefie bardzo proszę o pilne przywrócenie wzroku mojej mamie. Proszę także o dom dla siebie, nie chcę dla nikogo być ciężarem. BŁAGAM POMÓŻ.
 Zofia: 02.05.2018, 10:19
 Święty Józefie wstaw się u JEZUSA CHRYSTUSA w mojej znanej Tobie prośbie błagam
 Mirka: 01.05.2018, 17:06
 Swiety Jozefie prosze o dobrego meza i zmiane pracy a takze o blogoslawienstwo Boze i laski potrzebne dla mojej rodziny.
 Aneta: 27.04.2018, 23:36
 MATKO BOŻA MARYJO ŚWIĘTY JÓZEFIE JA JESTEM ,PRZEPRASZAM JA MAM KOLEJNĄ SPRAWĘ ,ŚCIĄGNIJ ICH Z MOICH RAMION I KARKU BŁAGAM URATUJ MOJE CIAŁO UWOLNIJ Moje wnętrzności także mieszkanie dochód wynagrodzenie włosy czas skórę twarz błagam ,oni zwariowali uwolnij mnie anetę moje wnętrzności ciało mieszkanie włosy twarz łono oczy usta uda miednicę budowę ciała włosów twarzy szyji z tych zniewoleń ,z ich czarów przekleństw pomówień na mnie i z tego zniewalania mnie okradania mnie anety i z tego wykorzystywania mnie OCHROŃ MNIE ANETĘ BOŻE ZAKOŃCZ TERAZ ŁASKAWIE TĄ SPRAWĘ ZA WSTAW.ŚW.JÓZEFA MICHAELA RITY ŻEBY ODROSŁY MNIE ANECIE SZYBKO MOCNE WŁOSY SKÓRA CERA BOŻE BŁAGAM ZAKOŃCZ TERAZ TAMTE SPRAWY ŻEBYM JUŻ NIGDY SPUCHNĘŁA PROSZĘ ZLITUJ SIĘ NADE MNĄ I ZAKOŃCZ TE SPRAWY TERAZ BŁAGAM URATUJ TERAZ NA WIEKI MOJE ŻYCIE NIE MOGĄ MNIE TAK TRAKTOWAĆ ODBIERZ IM ROZUM SIŁĘ MOC KTÓRĄ MNIE ZABIERALI ŻEBY TUTAJ DO MNIE NIE PRZECHODZILI NIE PRZYCHODZILI DUCHEM ANI CIAŁEM ANI W OGÓLE ,BOŻE UWOLNIJ MOJA TWARZ MIESZKANIE WŁOSY WZROK, ŚCIĄGNIJ Z MOICH WŁOSÓW GŁOWY BRWI TWARZY OCZY ŁONA NÓG GRZYWKI SKRONI CIAŁA RAMION ANETY ŚCIĄGNIJ Z ANETY ICH CZARY PRZEKLEŃSTWA, OCHROŃ MNIE PRZED NIMI ,TY MNIE BOŻE UWALNIASZ A ONI TO WRACALI TO ZNIEWOLENIE CZARAMI ZNIEWOLENIEM ,UWOLNIJ MNIE BOŻE BEZ BÓLU I STRACHU PROSZĘ NA STAŁE URATUJ MNIE ANETĘ I ZAKOŃCZ TĄ SPRAWĘ TERAZ BŁAGAM ZAKOŃCZ TĄ SPRAWĘ TERAZ KOCHANY BOŻE OJCZE URATUJ MNIE ANETĘ PRZERWIJ TE CZARY ICH I OCHROŃ MNIE ANETĘ MOJE CIAŁO ŻYCIE MIESZKANIE WŁOSY PROSZĘ BEZ kołtunu BOŻE RATUJ MNIE TO SĄ WARIACI !
 Magdalena : 15.04.2018, 20:14
 Św.Józefie proszę Cię o dobrą pracę w księgowości za godziwe pieniądze. O zdrowie dla mojej mamy i o pomoc w ułożeniu sobie życia przy boku tak kochanego i zaradnego mężczyzny jak Ty.
 Magdalena : 15.04.2018, 20:13
 Św.Józefie proszę Cię o dobrą pracę w księgowości za godziwe pieniądze. O zdrowie dla mojej mamy i o pomoc w ułożeniu sobie życia przy boku tak kochanego i zaradnego mężczyzny jak Ty.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Ducha Świętego - dzień VNowenna do Ducha Świętego - dzień V

Stanisław Papczyński - wizja czyśćcaStanisław Papczyński - wizja czyśćca

Litania do św. Stanisława PapczyńskiegoLitania do św. Stanisława Papczyńskiego

o. Stanisław Papczyńskio. Stanisław Papczyński

4 zasady silnej rodziny4 zasady silnej rodziny

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej