Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dziadkowie są potrzebni!

     Dziadkowie są naszym trwałym i żywym związkiem z najbliższą przeszłością. Oni współuczestniczą z nami w świątecznych obchodach i bolesnych kolejach życiowych, wpływając na nasze życie i świat nas otaczający. Niezależnie od tego czy są naszym biologicznymi ojcami, teściami, czy ojczymami wypełniają braki w naszej zabieganej społeczności. Pokolenie seniorów jest dla naszego społeczeństwa ważnym ogniwem łączącym z dziedzictwem i tradycjami narodowymi".

     Powyższe słowa przytaczamy z orędzia prezydenta USA Jimmego Cartera, który w 1979 roku postanowił ustanowić specjalne święto poświęcone uczczeniu Dziadków.

     Według badań przeprowadzonych przez American Association of Retired Persons w 2002 roku, większość dziadków (56%) widuje przynajmniej jedno z swoich wnucząt raz na tydzień, 12% widuje jedno ze swoich wnucząt raz na dwa tygodnie, zaś reszta czyli 24% widuje swoje wnuczki raz w miesiącu lub rzadziej.

     Jeżeli jesteś dziadkiem czytającym ten artykuł, dziękujemy Ci za wszystko co robisz! Przyjmij od nas te słowa: jesteś niesamowicie cennym darem, który jest o wiele za rzadko dostępny dla młodego pokolenia. Jak wiesz, Twoje wnuki potrzebują Ciebie! Są też inne dzieci, które Cię potrzebują, a które spotykasz na ulicy, w Twojej wiosce czy mieście. Dla nich możesz być figurą nieobecnego ojca.

     Musimy rozpoznawać i korzystać z darów, które dziadkowie mogą wnieść w życie naszych dzieci. Dziadkowie są bardzo ważni, ponieważ symbolizują rodzinę, są łącznikami pomiędzy teraźniejszością i przeszłością oraz dają możliwość utrzymywania więzi z dalszymi członkami rodziny.

     Nasze dzieci mogą także czerpać z daru dziadka, dzięki jego unikatowemu spojrzeniu na świat i rodzinę. Dziadkowie mogą widzieć pewne sprawy z dystansu, przez co są bardziej obiektywni i stają się dla dzieci źródłem cennych rad, które pomogą im w dorastaniu i rozwijaniu się. Dziadkowie są też częściej bardziej zrelaksowani niż rodzice, dlatego dostarczają naszym dzieciom wspaniałą, pozytywną - bez presji - zachętę do działania. Stanowią kolejny model męskości, często zastępujący obraz ojca, potrzebny dzieciom, które go nie posiadają. Ponad są cudownym źródłem odpowiedzi na dziecięce pytania i wątpliwości, z którymi nie radzą sobie rodzice.

     Szanujmy dziadków i dajmy naszym dzieciom szansę czerpania z ich wspaniałego daru!

     Propozycje aktywności dla Taty i Dziadka

  • Dziadku: regularnie podejmuj małe czynności, które będą przypominać Twoim wnuczkom, że od nich myślisz. Telefonuj do nich, wysyłaj im kartki, listy, e-maile, smsy, itp.
  • Tato: zachęć swoje dziecko do przeprowadzenia „wywiadu" z dziadkami o ich życiu, niech zarejestrują go w wersji audio lub video.
  • Dziadku: stwórz system czytania z nagrodami dla swoich wnucząt, bazujący na liście książek, którą Ty zaprojektujesz specjalnie dla nich.
  • Tato: powiedz swoim dzieciom o czymś pozytywnym, czego nauczyłeś się od swojego taty.
  • Tato: szanuj i opiekuj się swoim tatą i mamą, zaangażuj się w ich życie i odpowiedz na potrzeby, które mają. W miarę możliwości włączaj w tę opiekę swoje dzieci.
     Przedruk ze strony Inicjatywy Tato.Net http://www.tato.net

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik"


   

Wasze komentarze:
 wiatr: 18.11.2008, 05:15
  DZIADKOWIE ... TO SKARB ... TAK ... Bardzo POTRZEBNY !!! NIECH PAN ... Błogosławi ...Na Każdy Dzień ... Niech Obdarzy Zdrowiem i Uśmiechem ... Każdą Babcię ...i Każdego Dziadka ! niech WAS ... Strzeże ...i Osłania ! Amen !
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej