Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nie możecie służyć Bogu i mamonie

Pieniądze - to hasło wywołuje na ogół nienormalne rodzaje stanów emocjonalnych. A to zapewne dlatego, że są one podstawowym czynnikiem różniącym współczesne społeczeństwa i narody. Nie jest to oczywiście sytuacja nowa, gdyż zawsze powodowały one wiele niejasnych i trudnych sytuacji. Powodem był fakt, że jedni mieli ich za mało, inni za dużo. Wydawać by się mogło, że pieniądze ze swej natury są zdecydowanie złe, gdyż powodują tyle niesprawiedliwości.

Lecz czy na pewno? Pieniądze są konkretnym środkiem i same w sobie nie powodują zła, dopiero nieumiejętne posługiwanie się nimi rodzi sytuacje konfliktowe i nieporozumienia. Nie ulega wątpliwości, że są one konieczne do życia w obecnym świecie. Posunięcia pseudoprzedsiębiorczych ludzi spowodowały, że wielkie pieniądze kojarzą się każdemu z różnego rodzaju nieuczciwymi operacjami finansowymi. Polacy stanęli wobec takiej sytuacji dosyć niedawno. Wprowadzona gospodarka wolnorynkowa postawiła wielu obywateli wobec konieczności przestawienia swego myślenia na inne częstotliwości. Hasło: "Czy się stoi, czy się leży, 2000 zł się należy", tak popularne za rządów Gierka, zupełnie nie pasuje do nowej rzeczywistości. Zmienił się stosunek do pracy. Pojawiło się dotkliwe bezrobocie. Jednocześnie pieniądz został wykreowany na środek nie tylko niezbędny do codziennego życia, ale zaspokajający ciągle rosnące potrzeby i gwarantujący pełnię szczęścia. Obecnie żyjemy w społeczeństwie totalnie konsumpcyjnym, gdzie szczęście kojarzy się z ogromnym bogactwem i niczym niezmąconym dostatnim życiem. Wielu "między książki włożyło" powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają i rozpoczęło pościg za karierą, stanowiskami i finansowym prestiżem. Pieniądze, które są środkiem mającym pomagać żyć, stały się celem życia samym w sobie.

Materializm myślenia, zwłaszcza młodych ludzi przeraża, bowiem przestało się już liczyć kim jesteśmy, a nabrało ogromnego znaczenia, ile posiadamy. Nieważne, że wielu nie reprezentuje sobą nawet minimalnego poziomu kultury i wyczucia moralnego, jeśli mają drogi sprzęt muzyczny, telefon komórkowy, szybki samochód, modne ciuchy... Dla nikogo nie stanowi problemu, że są to bardzo nieuczciwe, a wręcz pasożytnicze relacje. Liczy się "kasa". To ona nadaje życiu sens. Już nie liczy się to, że po prostu materialnych oraz nieuczciwość. W świadomości wielu, różnego rodzaju nieczyste transakcje i mało przejrzyste posunięcia na wolnym rynku, są czymś normalnym, całkowicie dopuszczalnym i wpisanym niejako w schemat racjonalnego postępowania. Nieuczciwe obniżanie płac pracownikowi w sytuacji dużego bezrobocia czy złe warunki pracy proponowane przez pracodawców są na porządku dziennym. Gdy człowiek jest zmuszony przez okoliczności... Są przecież inni pracownicy, co będzie z nimi, gdy firma zbankrutuje... To dosyć popularne wymówki. Powszechne jest stanowisko, że przykazania można dostosować do każdej sytuacji. Nikt nie zwraca uwagi na nieuczciwe odpisy podatkowe czy ukrywane dochody. Urzędu Skarbowego to nie boli. Aż strach pomyśleć, do czego to może prowadzić... Wszyscy narzekają na korupcję, ale nie mają problemów z "prezentami" w celu załatwienia jakichś spraw..

Nie na darmo Jan Paweł II nieustannie woła o ludzi prawego sumienia, gdyż u wielu chrześcijan stały się one zbyt elastyczne. Wszystko da się racjonalnie i humanitarnie wytłumaczyć, ale są to zazwyczaj "pachnące siarką" pomysły. Szatan jest panem wygodnych rozwiązań. A w ostatnich czasach ma on bardzo mało zajęć, gdyż doskonale wyręczają go ludzie.

Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Był On ubogim cieślą i niepozornym mieszkańcem Nazaretu. Bóg ukochał to, co słabe w oczach ludzkich. Jeśli w Bogu nie odnajdziemy swego szczęścia i pokoju, to nie da nam tego nawet sterta pieniędzy. Komu tak naprawdę służysz, gdzie pokładasz swe nadzieje? Chociaż raz stań w prawdzie przed sobą. Stawką jest życie wieczne.

Iwona Krzykała

Ryczerz Niepokalanej, czerwiec 2001Wasze komentarze:
 wholesale bags: 09.04.2014, 11:26
 Nie możecie służyć Bogu i mamonie - Rozważania - Adonai.pl wholesale bags http://www.chinaitbagest.com
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej