Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Twoje pieniądze kształtują świat

Miliony dzieci na świecie są przedmiotem handlu, sprzedawane do niewolniczej pracy w fabrykach. Jest jednak prosty sposób na to, aby, nie ruszając się z własnego miejsca zamieszkania w Polsce, ograniczyć ten haniebny proceder, urągający ludzkiej godności. Wystarczy kupować produkty certyfikowane znakiem "Sprawiedliwego Handlu" (ang. Fair Trade), wytwarzane z poszanowaniem praw człowieka, bez wykorzystywania niewolniczej pracy. Kupuj zdrowe i bezpieczne produkty, a jednocześnie pomożesz zwalczać nędzę w tych regionach świata, gdzie kwitnie niewolnictwo i handel dziećmi.

Ksiądz Shay Cullen zetknął się z problemem niewolniczej pracy dzieci na misjach na Filipinach, gdzie trafił jako miody irlandzki ksiądz ze Stowarzyszenia Misyjnego Świętego Kolumbana. W 1974 roku założy! fundację PREDA (ang. People's Recovery Empowerment Development Assistance), której celem jest propagowanie praw człowieka i sprawiedliwości społecznej przez przywracanie wolności dzieciom przebywającym w więzieniach i domach publicznych, głodnym, bezdomnym dzieciom ulicy, więzionym i maltretowanym kobietom, a także wspieranie ich w rozpoczęciu nowego, normalnego życia. Od blisko 40 lat zwalcza handel dziećmi i przymuszanie ich do niewolniczej pracy, prowadzi akcje uwalniania dzieci z domów publicznych i więzień. Organizuje schroniska i domy opieki terapeutycznej, w których takie dzieci mogą odnaleźć swoje miejsce w życiu. Skutecznie działa na rzecz stawiania przed sądami ludzi parających się handlem i wykorzystywaniem dzieci.

Z narażeniem życia, przeciw chciwości

Ksiądz Shay Cullen zwalcza mafię biznesu erotycznego. Nierzadko grożono mu śmiercią, był nawet ofiarą nieudanego zamachu na jego życie. Tropiąc przestępców, którzy zarabiają krocie na wykorzystywaniu dzieci, irlandzki misjonarz zwrócił uwagę na przyczyny i okoliczności sprzyjające działaniu tego procederu. Najważniejszą z nich jest po prostu bieda z jednej strony, a chciwość z drugiej.

Już w 1975 roku ks. Cullen zaczął działalność organizacji sprawiedliwego handlu - PREDA Fair Tra- de. Pomysł polega na organizowaniu zakładów pracy dla biednej ludności, w tym uwolnionych kobiet i młodzieży, dzięki którym ograniczane jest ubóstwo, przymuszające ludzi np. do sprzedawania swoich dzieci do pracy. Na Filipinach zaczęło się od wytwórni suszonych owoców, które następnie są eksportowane na cały świat. Przetwórstwo i eksport tych produktów, w szczególności owoców mango, pomaga tysiącom drobnych lokalnych rolników, a także rzemieślnikom, którzy w ten sposób znaleźli pracę i przestali żyć w upadlającej nędzy.

- "Sprawiedliwy Handel" to nie jest biznes, ale ruch społeczny, skoncentrowany na tym, jak zapobiegać niewolniczej, przymusowej pracy, szczególnie dotykającej dzieci i kobiety w krajach rozwijających się - mówi ksiądz Shay Cullen. - Każdemu należy się sprawiedliwość, a sprawiedliwy handel jest tego elementem. Europejczycy mogą mieć wpływ na ograniczenie strefy niewolnictwa, jakie na nowo niestety rozkwita na świecie, chociaż chlubimy się, że żyjemy w zaawansowanym technologicznie XXI wieku. W Europie nie uprawia się bananów czy owoców mango, zatem planując zakupy owoców tropikalnych albo na przykład kawy, można wybrać te produkty, które zostały wyhodowane i dostarczone na rynek z poszanowaniem zasad sprawiedliwego handlu, bez krzywdzenia ludzi i zadawania im cierpienia. To kwestia świadomości, chrześcijańskiej odpowiedzialności za los bliźnich, która powinna się przejawić w niezgodzie na niewolnicze wykorzystywanie ludzi, szczególnie dzieci.

Jak mówi ksiądz Cullen, wielkie globalne korporacje, które dominują w światowym handlu, bez wstydu korzystają z pracy niewolniczej, w tym również dzieci: - Powiedzmy im "NIE". W Europie Zachodniej konsumenci są już dosyć mocno uświadomieni w tej sprawie i liczba sklepów oraz stoisk w supermarketach z oznaczeniem "Sprawiedliwy Handel" dynamicznie rośnie. Tak dzieje się w Wielkiej Brytanii, gdzie produkty "Sprawiedliwego Handlu" można znaleźć w supermarketach. W Niemczech działa już ponad 1000 sklepów z takim asortymentem, w Austrii ok. 200. Polska również może przyłączyć się do tego programu. Przecież to w waszym kraju powstała i zwyciężyła Solidarność. Przeciwdziałanie niewolnictwu i przymusowej pracy dzieci w dzisiejszych czasach jest właśnie oznaką ogólnoludzkiej solidarności - mówi irlandzki misjonarz.

Ksiądz Shay Cullen jest rozpoznawalną na całym świecie postacią ruchu na rzecz "Sprawiedliwego Handlu" i poszanowania praw człowieka, szczególnie dzieci i kobiet. Przemawiał już w Kongresie Stanów Zjednoczonych, przed Senatem Filipin, a także na wielu konferencjach międzynarodowych. Regularnie publikuje w Internecie i prasie na całym świecie artykuły poświęcone zwalczaniu handlu ludźmi. Szwajcarska Caritas, która również włączyła się w dystrybucję produktów "Sprawiedliwego Handlu", w 2003 roku wyróżniła ks. Cullena nagrodą Prix Caritas za zaangażowanie fundacji PREDA w poprawę losu dzieci na całym świecie. Irlandzki misjonarz był już trzykrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest laureatem nagrody dla Osobowości Roku na Świecie przyznanej w 2008 roku w Irlandii. Jego działalność inspiruje ludzi wrażliwych na ludzką nędzę.

Mądrze, zdrowo i z sercem

Polskie rodziny także mogą włączyć się w światową akcję na rzecz poprawy losu dzieci oraz uwolnienie ich od nędzy i poniewierki. W dobie globalizacji, kiedy obserwujemy, jak światowe koncerny narzucają swoją wolę rządom teoretycznie suwerennych państw, możemy swoimi decyzjami, przy zakupach, opowiedzieć się przeciwko wykorzystywaniu niewolniczej pracy, łamaniu podstawowych praw człowieka i praw pracowniczych, szczególnie w regionach świata o szczególnie wysokim poziomie biedy. Wystarczy sięgnąć po produkty certyfikowane znakiem "Sprawiedliwego Handlu". Co ciekawe, mimo recesji i kryzysu w gospodarce w Europie i na świecie, sektor "Sprawiedliwego Handlu" stale się rozwija, co wynika ze świadomych decyzji konsumentów. Coraz więcej ludzi chce płacić za produkty, co do których mają pewność, że nie wytwarzały ich niewolniczo pracujące dzieci. Jest to realny sposób pomocy najbardziej potrzebującym, sprzyjania rozwojowi społecznemu, umożliwienia producentom i rodzinom prowadzenia godnego życia. Zaś konsumenci mogą być pewni, że korzystają z pełnowartościowych, wolnych od chemii, bezpiecznych i zdrowych produktów żywnościowych. Szczególną wartość mają także produkty rękodzieła rzemieślniczego, również oferowane za pośrednictwem fundacji PREDA i certyfikowanych przez organizację "Sprawiedliwego Handlu". W naszym kraju również działa taki podmiot - jest to Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My", z siedzibą w Poznaniu.

- Prowadzimy portal i sklep internetowy, w którym można kupić wiele produktów oznaczonych certyfikatem "Sprawiedliwy Handel" - mówi Wojciech Zięba, prezes stowarzyszenia. - Zachęcam wszystkich, którym na sercu leży los prześladowanych ludzi, szczególnie dzieci, do zasięgnięcia informacji o tym, co robimy. W naszym sklepie można kupować certyfikowane produkty, jak również włączyć się w ich dystrybucję.

Adres portalu internetowego: www.sprawiedliwyhandel.pl
Sklep internetowy: http://sklep.sprawiedliwyhandel.pl

Łukasz Kudlicki

Tygodnik Rodzin Katolickich
"Źródło", nr 1094Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej