Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jestem wrażliwy i nie potrafię odmówić pomocy

Jestem człowiekiem niezwykle wrażliwym na cudzą krzywdę, nędzę, bezradność. Jak tylko widzę kogoś potrzebującego, staram się mu pomóc. Nie potrafię przejść obojętnie. Moi sąsiedzi i znajomi wiedzą o tym i często wykorzystują, pożyczając ode mnie pieniądze czy sprzęty gospodarstwa domowego. Pieniądze rzadko oddają. Uodporniłem się na tyle, że nie pożyczam większych sum, ale prośbą o pieniądze na chleb zawsze ktoś mnie poruszy. Wiem też, że naśmiewają się ze mnie za moimi plecami, nazywając mnie naiwnym i mięczakiem. Strasznie mnie to denerwuje, ale nie potrafię odmówić pomocy. Mariusz

Bogactwo wrażliwości

Drogi Mariuszu!

Doskonale rozumiem Twoją sytuację i Twoje wątpliwości. Domyślam się, że jesteś człowiekiem wrażliwym i dobrym, bogatym wewnętrznie. Niestety, wewnętrzne bogactwo jest zarówno błogosławieństwem, jak i swoistym "przekleństwem". W tym znaczeniu, że ludzie wrażliwi bywają często wykorzystywani przez tych niewrażliwych i prymitywnych.

"Większość tzw. ludzi normalnych - pisze prof. Kazimierz Dąbrowski w swojej książce Dezintegracja pozytywna - o ubogim środowisku wewnętrznym, o nikłej wrażliwości, słabej empatii, a silnych popędach prymitywnych, ludzi umiejących strzec własnych interesów, prymitywnie oceniających nadmierną wrażliwość czy nie- zgrabność innych, odnosi się z góry do ludzi dużo bogatszych psychicznie od nich, a często dąży do ich ośmieszenia czy wyzyskiwania ich niesprawności życiowej". Prawdopodobnie znasz tę prawdę dobrze z własnego życia. Prof. Dąbrowski pisze dalej: "Zjawiska konfliktowe - w rodzinie, w szkole, w życiu zawodowym, na ulicy, w tramwaju, w pociągu, autobusie itd. - ujawniają powszechną dominację bardziej prymitywnych nad bardziej subtelnymi, mało wrażliwych nad wrażliwymi". I co można w tej sytuacji zrobić?

Pan Jezus też był z tych wrażliwych i dobrych. Nie spodobał się prymitywnym, zainteresowanym tylko własną korzyścią. Efekt wiadomy. Czy to znaczy, że mamy zrezygnować z wewnętrznego bogactwa, delikatności duszy, empatii, umiejętności współczucia drugiemu człowiekowi?

Na pewno nie! Przecież człowiek wrażliwy to taki, który wierzy w inny świat. Świat, w którym korzyści niekoniecznie muszą być wymienialne na pieniądze, sławę i powodzenie. Świat, w którym istnieje piękno, prawda i dobro, a największe, najbardziej napuszone zło ostatecznie przegrywa pokonane przez małe, zwykłe zdawałoby się dobro. Chociaż więc płacisz za swoją wrażliwość poczuciem wykorzystywania i niezadowoleniem z własnej postawy, to jednak nie zmieniaj jej zbyt mocno. Oczywiście trochę warto. Zbyt wielka dobroć nie pomaga bliźniemu, lecz uczy go bierności i wykorzystywania. Dlatego mocno zachęcam Cię do szczerej modlitwy o dar rozpoznawania, kiedy i jak należy postąpić.

Następnym działaniem z Twojej strony może być większe szukanie równowagi w pomaganiu innym. Jeżeli za pomaganie innym płacisz niepokojem sumienia, to należy coś tu zmienić. Wymiar nadprzyrodzony nadaje nowe znaczenie Twemu postępowaniu, lecz nie rzuca się przecież pereł przed wieprze.

Ks. JANWasze komentarze:
 Pol: 29.10.2022, 11:22
 To nie wrazliwosc, tylko pewnie falszywy strach przed Bogiem.
 marzena aneta: 26.10.2022, 10:41
 prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję prosze o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej