Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jedność przez prawdę

Czym jest prawda? Zastanawiało się nad tym wielu filozofów, począwszy od Arystotelesa, a skończywszy na przedstawicielach czasów współczesnych. Jedna z definicji mówi, że prawda to obiektywna rzeczywistość, to, co zaistniało, istnieje jako zjawisko niezależne od wszelkich sądów i doznań. Człowiek nie jest jednak istotą patrzącą na świat obiektywnie. W każdym z nas znajduje się mniejszy lub większy pierwiastek egoizmu, który każe ujmować rzeczywistość w kategoriach subiektywnych. Dlaczego zatem człowiek powinien docierać do prawdy i jak ważny element życia ludzkiego ona stanowi?

Pojęcie prawdy związane jest z najważniejszą wartością w egzystencji człowieka - z wolnością, przede wszystkim z wolnością umysłu. Ta z kolei polega na dokonywaniu właściwych wyborów oraz na ciągłej władzy nad samym sobą. Jezus mówił do ludu: "Prawda was wyzwoli", ponieważ tylko ktoś niemający nic do ukrycia, któremu obca jest obłuda i kłamstwo, może stać się rzeczywiście wolnym. Chodzi o to, aby posiąść odwagę mówienia całej prawdy przed własnym sumieniem, co wymaga dużej otwartości i stanowczej postawy wobec siebie. Prowadzi to do przekazywania prawdy o świecie zewnętrznym i swoim wnętrzu innym ludziom.

Ktoś napisał: "Piękna jest tylko prawda i tylko ona jest godna miłości". Prawda stanowi istotę człowieka, posłannictwo. Ile warte byłoby życie, gdyby nie istniała w nim choćby cząstka prawdy? Nie miałoby w ogóle sensu. Jak mówi Jezus w Ewangelii: "Jam się na to narodził i na ten przyszedł świat, aby dać świadectwo prawdzie". Te słowa dotyczą także każdej ludzkiej istoty, która się narodziła lub dopiero przyjdzie na świat. Żyjemy po to, aby Go naśladować, również jeśli chodzi o głoszenie prawdy.

Prawda to nie tylko wartość, lecz także warunek udziału w dziele Stwórcy. Bóg pragnie mieć w człowieku przyjaciela, nie sługę. Wzywa tym samym do odrzucenia wszelkiego kłamstwa. Żadna przyjaźń nie przetrwa, jeśli zostanie w pewnym momencie skażona obłudą, niewiernością, brakiem odpowiedzialności.

Nikt nie chce mieć przy sobie osoby niegodnej zaufania. Człowiek jako istota wrażliwa na bodźce, z własnego doświadczenia zna gorzki smak nadużytego zaufania. Sam nieraz zawiódł, również samego siebie. Bóg chce żyć z człowiekiem w przyjaźni, w najpiękniejszym i wzniosłym uczuciu, którego każdy w życiu szuka usilnie i za którym bardzo tęskni.

Prawda jest także nieustannym dochodzeniem do światła. Podkreślił ten fakt m.in. Adam Asnyk pisząc: "Szukajcie prawdy jasnego płomienia". Symbol światła oznaczą nieskazitelną czystość. Światło posiada moc rozpraszania mroku, pomaga zobaczyć rzecz lub zjawisko w całej okazałości. Przed światłem nic się nie ukryje, nawet najciemniejszy zakamarek duszy.

Stosunkowo bliska współczesnemu człowiekowi historia pamięta jednak jedną z postaw filozoficznych, negatywnie nastawioną wobec istnienia prawdy. Chodzi o młodopolski dekadentyzm, który charakteryzował się m.in. utratą wiary w prawdziwość dążeń i czynów rodzaju ludzkiego. Prowadziło to nieodmiennie do uczucia rozpaczy, spowodowanego wizją zakłamanej rzeczywistości oraz brakiem nadziei na odmianę tego stanu rzeczy. W tej epoce rozłamu wartości poeta, Władysław Orkan, pisze:

Kłamstwem jest człowiek,
och zaiste!
Kłamstwem jest jego
świat
A prawdą jest drzewo
strzeliste,
Prawdą są obłoki czyste,
Prawdą jest kwiat.

Zwątpienie w wartość prawdy osiąga tu ogromne rozmiary. Okazuje się bowiem, że jedynie to, co nie jest świadome swego istnienia (drzewo, kwiat), stanowi nieskażoną cząstkę świata i może dawać świadectwo prawdzie.

Niebezpieczeństwo takiego myślenia polega na tym, że człowiek wątpiąc w prawdziwość drugiego, przestaje wierzyć jednocześnie we własną istotę, dobroć, wolność. Wówczas w świadomości ludzkiej zniszczeniu ulega też obraz Boga, który stworzył człowieka na swoje podobieństwo. I zaczyna nas dręczyć pytanie: Jaki może być Stwórca, jeśli Jego stworzenie stanowi z gruntu zakłamany element świata?

Żeby móc dawać świadectwo prawdzie, trzeba być samemu prawdziwym. Poszukiwanie tej wartości zajmuje całe życie i wiedzie przez wiele rozczarowań, które wdzierają się w dobre intencje, w nadzieje. Człowiek, który może się oprzeć na kimś jak na prawdzie, ma szansę skutecznie stawić czoło kłamstwu, bo popycha go do tego siła czyjegoś charakteru.

Podobnie jak czynienie dobra łączy się z uczuciem wewnętrznego zadowolenia, tak wynikiem głoszenia prawdy jest radość i piękno płynące z tego faktu. Prawda bowiem wyraża głęboki związek człowieka ze Stwórcą, pragnienie zjedno czenia z Tym, od którego owa wartość pochodzi.

KATARZYNA PROKOPWasze komentarze:
 marzena aneta: 17.12.2022, 00:15
 jedność przez prawde dziękuję prawda jest córką czasu dziękuję prawda i tylko prawde dziękuję prawda nas wyzwoli dziękuję sprawiedliwość to prawda w akcji dziękuję proszę o prawdę na świecie dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej