Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co z naszym chrześcijańskim apostolstwem?

Chrystusowego nakazu miłowania nie wolno zawężać do grona najbliższych. Nakaz ten trzeba nieustannie zastosowywać wobec wszystkich ludzi - w pracy, odpoczynku, w radościach i trudach życia.

Dopiero wtedy zobaczymy my sami i świat przez nas zobaczy, kim właściwie jest Jezus Chrystus. Wtedy dopiero poczujemy się w pełni chrześcijanami, kiedy doświadczymy, że dzięki nam jest komuś w życiu lżej, a odczujemy osobisty wyrzut, że komuś stała się krzywda.

Nakazu Chrystusowego miłowania należy przestrzegać szczególnie w środowisku pracy zawodowej, kiedy spotykają się osobnicy o różnych poglądach i celach życiowych czy postawach etycznych. Konsekwentny w swych przekonaniach katolik może tu zrobić wiele dobrego, byle tylko jego działanie było nacechowane odwagą, taktem i cierpliwością.

Faktem jest, że w dzisiejszym świecie dzieje się coś niedobrego w zakresie formowania się ludzkich postaw wobec życia. Człowiek współczesny wciąż poszerza zakres poznania wiedzy sobie dostępnej, ale jednocześnie jakby wyobcowuje się i cofa w zaułek coraz ciaśniej rozumianych spraw tego świata, o tyle tylko ważnych i godnych zabiegania, o ile przedstawiają dla niego jakąś korzyść. Bo co naprawdę znaczą dziś dla wielu takie słowa, jak prawość, szlachetność, dobroć, a nade wszystko miłość?

Przy powszechnie szerzącej się konsumpcyjnej postawie wobec życia - katolik musi zająć zdecydowane stanowisko i swoją postawą oraz przykładem pokazać innym, że obok pieniędzy i wartości materialnych istnieją jeszcze inne, dużo cenniejsze, wartości i uroki życia. Wiąże się to nierozerwalnie z przemyślaną i dowartościowaną postawą dojrzale traktującego swoje poglądy religijne katolika.

Należy więc w otaczającym nas środowisku budzić pełniejsze zainteresowanie zagadnieniami religijnymi wobec zdarzającego się infantylizmu religijnego ludzi dorosłych. Jakże często ich wiedza religijna zatrzymała się na poziomie 9-letniego dziecka, stąd tak częste konflikty światopoglądowe i bezradność w zakresie argumentacji, np. w zetknięciu z sekciarzami. Zachodzi tu konieczność serdecznych rozmów, wskazywania odpowiednich źródeł, do których warto sięgnąć, by czyjąś wiarę pogłębić, czy choćby zainteresować kogoś zagadnieniami religijnymi. Są to dzieła "apostolskie" proste i skromne, bynajmniej nie wykraczające poza możliwości przeciętnego katolika.

Nasza pomoc duchowa nie może jednak polegać tylko na budzeniu zainteresowań i wskazywaniu źródeł informacji. Chodzi tu o coś więcej, o budzenie głębszego życia duchowego, o pełną wiarę chrześcijańską i życie religijne. Wcale nie trzeba dzisiaj jechać na misje ani szukać zdeklarowanych ateistów, aby mieć do czynienia w gruncie rzeczy z ludźmi niewierzącymi, chociaż okazjonalnie chodzącymi do kościoła.

W jaki sposób tym ludziom pomóc? Przede wszystkim świecić przykładem konsekwentnego życia chrześcijańskiego, by obudzić w nich refleksje nad właściwym powołaniem człowieka.

Chcąc w jakiś sposób "apostołować" w swoim otoczeniu, trzeba zawsze być sobą i nigdy "nie chować głowy w piasek". Marne byłoby to świadectwo wiary. Rozmowy na temat religii, wiary nie powinny nigdy stanowić swoistego "tabu". Prawdziwe apostolstwo można jednak szerzyć, kierując się wielką wyrozumiałością i serdecznością. Świadomi swej misji świadczenia Chrystusa na co dzień, musimy pamiętać, że każdy wykrzywiony obraz naszej postawy wywoła z miejsca niepożądany skutek.

Oby nasze chrześcijaństwo miało wymiar apostolski, oby było na miarę naszych trudnych, polskich czasów!...

Jadwiga CzęstochowskaWasze komentarze:
 marzena aneta: 04.08.2023, 16:02
 Co z naszym chrześcijańskim apostolstwem? proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o pomoc dziękuję służebnica twoja marzena aneta "serviam" będę służyć proszę o domu kupno dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno służebnica twoja marzena aneta " serviam" będę służyć proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej