Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kto wie, jacy my będziemy za kilkadziesiąt lat?

Każdy wiek ma swoje prawa. To dzieci i wnuki winne być bardziej cierpliwe i wyrozumiałe, aniżeli ich babcia czy dziadek. Kto wie, jacy my będziemy za kilkadziesiąt lat?

To było straszne

Jedna z parafianek poprosiła mnie o pomoc w umieszczeniu swojej sąsiadki w domu starców. Pani Stanisława miała ponad 90 lat. Koniec życia był dla niej bardzo przykry. Wobec zmian w rodzinie zabrakło miejsca dla babci. Stąd zatroskanie obcych osób, żeby Stasia miała starość i śmierć spokojną. Niestety, zanim podjąłem konkretne kroki, staruszka umarła.

Jadąc niedawno kilka godzin pociągiem jednym tchem przeczytałem 83 strony maszynopisu. Otrzymałem go od wspomnianej wyżej parafianki, z prośbą o pomoc w wydaniu tekstu jako książki. Czym był ów fascynujący maszynopis?

Pamiętnikiem z obozu w Ravensbruck, autorstwa... pani Stanisławy.

W młodości przeczytałem kilka książek mówiących o życiu w obozach koncentracyjnych, ta pozycja potwierdzała jedno: to było straszne!

Autorce - dzięki Opatrzności Bożej i ludzkiej życzliwości - udało się przeżyć. Wróciła do Polski jako wdowa (mąż zginął w Oświęcimiu), zajęła się wychowaniem gromadki dzieci. W obozie przeprowadzono na niej eksperymenty medyczne, stąd w 1946 roku przez sześć miesięcy przebywała na leczeniu i rehabilitacji w USA. Mogła tam zostać. Za bardzo jednak kochała dzieci, by zdobyć się na ten krok.

Gdy czytałem jej obozowy pamiętnik, co rusz myślałem o jej autorce, której na pewno przed śmiercią przypominał się obóz w Rayensbriick. Stamtąd cudem uniknęła śmierci. Teraz wśród najbliższych nie było dla niej miejsca.

Książka której tytułu jeszcze nie znam, ukaże się w tym roku. Już dziś zachęcam do jej przeczytania, nie tylko starsze pokolenie. Skłania bowiem do refleksji, a jednocześnie pozwala prawdziwiej spojrzeć na życie ludzi, którzy przeżyli koszmar.

Stary człowiek, może być trudny w miłowaniu, ale ma do tego prawo. Choroby, zaniki pamięci, zniedołężnienie, osamotnienie i inne słabości wieku starczego są sprawą naturalną. Każdy wiek ma swoje prawa. To dzieci i wnuki winne być bardziej cierpliwe i wyrozumiałe, aniżeli ich babcia czy dziadek. Kto wie, jacy my będziemy za kilkadziesiąt lat? Może jeszcze trudniejsi w miłowaniu?

Przeżywamy Wielki Post, czas pokuty i nawrócenia. Także zasłuchania się w Słowo Boże, rozmodlenia, czynów miłosierdzia. Czytelnikom tego tekstu proponuję: poszukajmy człowieka starego i chorego, i przez te 40 dni otoczmy go nad wyraz gorącą miłością. Może nie musimy szukać, bo rodzic, babcia czy dziadek są obok, za ścianą. Bardzo wielu z nich przeżyło czasy, o których my wiemy tylko z książek. A były one straszne. Oby już nigdy się nie powtórzyły!

Ufam, że pani Stanisława, dziś już nieżyjąca, jest w niebie. W życiu wiele się nacierpiała. W czasie wojny i niestety po niej, na starość i przed śmiercią. My żyjemy, otoczmy więc wielką troską ludzi starych i chorych. Przez to zbliżymy się do nieba, bo: "miłość zakrywa wiele grzechów" (1 P 4,8). A każdy z nas je ma.

Ks. WOJCIECHWasze komentarze:
 marzena aneta: 27.10.2023, 13:34
 kto wie jacy my będziemy za kilkadziesiąt lat proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie szacunek na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie wojny w izraelu i na ukrainie dziękuję proszę o zakończenie aborcji na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie oszustwa złodziejstwa na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie jedzenia wyrzucania na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie zaśmiecania lasów łąk pól wód na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie palenia tytoniu na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie alkoholu picia na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie klnięcia na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie śmierci dzieci ludzi młodych na całym świecie dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek szczęśliwość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie szacunek na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szczęśliwość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej