Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ksiądz na religii ciągle nas wyzywa, że kupujemy i czytamy "Bravo", "Dziewczynę", "Popcorn"

Ksiądz na religii ciągle nas wyzywa za to, że kupujemy i czytamy "Bravo", "Dziewczynę", "Popcorn" i im podobne gazety. Ksiądz je krytykuje, ale nie potrafi nas odpowiednio przekonać. Uważam, że to bardzo fajne pisma. Są ładne, kolorowe, jest w nich dużo informacji o zespołach i muzyce, ciekawe artykuły o życiu i probłemach młodzieży. Magda

Ładne i kolorowe

Droga Magdo!

Cóż, w tej sprawie zgadzam się częściowo z Twoim księdzem katechetą. Najpierw, po przeczytaniu Twego listu miałem szczerą ochotę przejrzeć wymienione przez Ciebie pisma. Ale po głębszym zastanowieniu się zmieniłem zdanie, zrozumiałem dokładniej dlaczego nastolatki czytają i lubią takie pisma.

Ksiądz ma rację: te pisma są niebezpieczne dla umysłów młodych ludzi. Myślę jednak, iż krytyka, wyzywanie i zabranianie w tym przypadku na nic się zdadzą, a skutek takich działań może być wręcz odwrotny! A wszystkim dorosłym, wychowawcom, rodzicom, przypomnieć pragnę stare przysłowie: "zapomniał wół, jak cielęciem był"! Przecież owoc zakazany najbardziej kusi. Im mocniej będziecie zabraniać, tym dzieciaki bardziej będą robiły Wam na przekór, taka zresztą jest specyfika wieku dorastania.

Wybacz Magdo, miałem odpowiedzieć na Twój list, a tymczasem piszę do rodziców i wychowawców. Uważam, że to właśnie w ich postawie i zachowaniu tkwi problem, a to, że czytacie ten rodzaj pism jest w wielkiej mierze ich "zasługą". Powtórzę pewne zdanie zapamiętane z gazety "Zycie": Świat dzieci naśladuje świat dorosłych. Jeśli rodzice czytają "Halo" albo "Na żywo", to niech nie mają pretensji, że ich dzieci czytają "Bravo" i "Girl".

Przeżywamy obecnie zalew produktów cywilizacji komercyjnej, gdzie bogiem jest pieniądz i w jego imię wszystko jest dozwolone. By go zdobyć rozmaici producenci żerują na ludzkich potrzebach i popędach, nieraz bardzo prymitywnych. Tak przecież działa pornografia. A my wszyscy stajemy się powoli ofiarami nachalnych reklam, pewnych siebie akwizytorów, rozmaitych a podejrzanych autorytetów upatrujących szczęście ludzkości w zaspokajaniu wszelkich zachcianek. Tu przecież chodzi o pieniądze! Wyrzucamy je w błoto, kupując brukowe pisma. Dla ludzi, którzy tworzą takie pisma są one olbrzymim zyskiem i dlatego zrobią wszystko (lub niemal wszystko), by się "sprzedać".

Nie dziwię się, iż podobają się Tobie omawiane gazety, że je kupujesz i czytasz. Są ciekawie redagowane, kolorowe, na swój sposób ładne. Poruszają problemy, które Ciebie interesują, a o których czasami nie możesz porozmawiać z nikim spośród dorosłych. Prezentują ciekawą wizję świata. Taką niemal bajkową, w której chciałoby się żyć. I dlatego właśnie są niebezpieczne! Ich świat jest nieprawdziwy, ograniczony do tylko kilku wymiarów. Nie można wzorować się na nich w normalnym życiu. Póki będziesz o tym pamiętała, te pisma nie zrobią Ci krzywdy.

W tej sprawie jestem nawet bardziej radykalny. Najlepiej w ogóle nie sięgać po takie gazety. Nawet jeśli masz do nich zdrowy dystans, umiesz odróżnić prawdę od fałszu, to i tak zawsze coś zostanie w Twej pamięci. I pewnie wróci w najmniej odpowiednim momencie. Pewien mój znajomy bardzo lubił oglądać horrory. A teraz boi się wejść do ciemnego pokoju, bo ma w głowie za dużo wspomnień. Tak z pozoru niewinna rozrywka stała się powodem problemów. Dla dorosłych i ludzi Kościoła wymienione przez Ciebie gazety powinny być wyrzutem sumienia! Bo nie udało się nam stworzyć tytułów, które byłyby równie ładne i kolorowe, traktujące o problemach młodzieży, ciekawe i przystępne. Wstyd mówić, ale w tej dziedzinie Kościół przegrywa. Nie można zakazywać, nie dając nic w zamian. Nie potrafimy, mimo kilku ciekawych prób, stworzyć prawdziwie młodzieżowej gazety, która byłaby realną konkurencją dla tych potępianych pisemek. Natura nie znosi próżni. Warto o tym pamiętać, tworząc dla młodzieży chrześcijańskie alternatywy pism, rozrywki i zabawy. A wtedy nie trzeba będzie krytykować innych. Wystarczy pochwalić swoje.

Ks. JANWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej