Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Starość czeka każdego z nas, jednak nie zawsze potrafimy to zrozumieć

Sędziwy wiek. Okres, w którym jedni rozpamiętują to, co przez te wszystkie lata było dane im przeżyć - dobre i złe chwile, inni natomiast dopiero teraz mogą skorzystać z życia. Nie zajmować się dziećmi, domem czy pracą, ale wyjechać np. do egzotycznych krajów.

Jesień życia

Starszy człowiek" - to pojęcie można rozpatrywać subiektywnie. Dla sześciolatka może to być dwudziestolatek, dla ucznia szkoły podstawowej czterdziestoletni pan, a dla innych siedemdziesięciolatek. Przykłady można mnożyć. W Polsce osoby mające powyżej 60 lat stanowią ponad 16 procent społeczeństwa. W krajach rozwiniętych odsetek ludzi starszych wynosi ponad 20 procent. Prognozy wykazują, że Polacy taki stan osiągną w ciągu zbliżających się dwudziestu lat. Jako społeczeństwo starzeje my się coraz bardziej, mniejszy jest przyrost naturalny, a zarazem wydłuża się okres życia.

Starsi ludzie najczęściej nie potrafią poradzić sobie z otaczającym ich światem, rzeczywistością. Problemem jest nie tylko porozumienie się z rodziną, ale brak umiejętności w posługiwaniu się najnowszymi zdobyczami technologicznymi, czy strach przed wzrastającą falą przestępstw w Polsce.

Starość czeka każdego z nas, jednak nie zawsze potrafimy to zrozumieć. Nie umiemy nawiązać kontaktu ze starszą osobą. Ludzie mający za sobą młodość powinni być dla nas nauczycielami, wytyczać ścieżki, którymi my, niedoświad- czeni powinniśmy się kierować. Nie zawsze jednak potrafimy ich szanować i słuchać. Nie zawsze też potrafimy się nimi zaopiekować. Rodzina winna być oparciem dla starszej osoby, jednak bywa, że matka czy ojciec traktowani są jak ciężar.

Dla osób starszych polepszeniem będą zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych czy systemie ochrony zdrowia. Jednak potrzebują także zwykłej ludzkiej życzliwości. Bardzo często zdarza się, że wypycha się ich na margines życia. Nie potrafią sobie znaleźć miejsca, po tym jak syn czy córka wydorośleli i założyli własne rodziny. Rozmaite kluby osiedlowe, kółka zainteresowań nie zmienią tego stanu rzeczy.

Starsze osoby nie nadążają za tempem życia, mimo że są sprawne intelektualnie i fizycznie, nieldedy ucieczka do domu opieki społecznej jest właśnie podyktowana tymi względami. Ci, którzy jednak potrafią wypełnić swój czas angażują się w pomoc innym - chociażby poprzez działalność w przykościelnych organizacjach. Oni nadal cieszą się życiem i korzystają z niego.

Na zakończenie warto przypomnieć słowa Jana Pawła II, który w liście "Do moich Braci i Sióstr - ludzi w podeszłym wieku" z października tego roku napisał: "Jeżeli zatem dzieciństwo i młodość są czasem, w którym człowiek stopniowo uczy się swojego człowieczeństwa, rozpoznaje swoje możliwości, poniekąd tworzy projekt życia, który będzie realizował w wieku dojrzałym, to i starość nie jest pozbawiona szczególnej wartości, ponieważ jak zauważa św. Hieronim, łagodząc namiętności "pomnaża mądrość i służy dojrzalszymi radami". W pewnym sensie jest to czas szczególnie nacechowany mądrością, którą zwykle przynoszą z sobą lata doświadczeń, jako że "czas jest znakomitym nauczycielem". Powszechnie znane są też słowa, którymi modli się psalmista: "Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągnęli mądrość serca"" (Ps 90 [89], 12).

Fragment listu Ojca Świętego Jana Pawia II "Do moich Braci i Sióstr - ludzi w podeszłym wieku"

Konieczne jest, abyśmy znów spojrzeli na życie jako cafość z właściwej perspektywy. Właściwą perspektywę stanowi wieczność, każdy zaś etap życia jest ważkim przygotowaniem do niej. Także starość ma swoją rolę do odegrania w tym procesie stopniowego dojrzewania człowieka zmierzającego ku wieczności. Z tego dojrzewania czerpie oczywiste korzyści również środowisko społeczne, do którego należy człowiek sędziwy.

Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczyć ich ze społeczeństwa znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość. Ludzie starsi dzięki swej dojrzałości i doświadczeniu mogą udzielać młodym rad i cennych pouczeń.

Kruchość ludzkiego istnienia, w sposób najbardziej wyrazisty ujawniająca się w starszym wieku, staje się w tej perspektywie przypomnieniem o wzajemnej zależności i nieodzownej solidarności między różnymi pokoleniami, jako że każdy człowiek potrzebuje innych i wzbogaca się dzięki darom i charyzmatom wszystkich.

Głęboką wymowę zyskują w tym kontekście słowa jednego z moich ulubionych poetów, który tak pisze:

"Nie tylko przyszłość wieczną jest - nie tylko!...

I przeszłość, owszem, wieczności jest dobą:

Co stało się już, nie odstanie chwilką...

Wróci Ideą, nie powróci sobą".

MAREK STASKIWasze komentarze:
 marzena aneta: 17.12.2023, 08:22
 starość czeka każdego z nas jednak nie zawsze potrafimy to zrozumieć dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie wojny na Ukrainie i w Izraelu dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie aborcji na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie oszustwa złodziejstwa na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie picia alkoholu na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie palenia tytoniu na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie zaśmiecania lasów łąk pól wód na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie jedzenia wyrzucania na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie śmierci dzieci ludzi młodych na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę zabieraj starszych po sześdziesiątym roku życia to nie będzie starości aż takiej dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę nie zabieraj dzieci ludzi młodych dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej