Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Chrzest bramą do nowego życia


     Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie.. (Łk 3,15-16.21-22)

     Zapewne byliśmy już wiele razy świadkami lub uczestnikami sakramentu chrztu. Wówczas kapłan, polewając wodą święconą głowę dziecka, wypowiada słowa: "Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

     W czasie jednego z pierwszych chrztów, którego udzielałem jeszcze jako diakon, na postawione rodzicom pytanie: "O co prosicie Kościół Boży dla waszego dziecka?" usłyszałem odpowiedź: "O zdrówko proszę księdza i żeby nam się dobrze chowało". Zazwyczaj jednak pada właściwa odpowiedź: o chrzest, o wiarę, o przyjęcie do Kościoła.

     Przed laty nasi rodzice i chrzestni przynieśli nas do Kościoła, abyśmy zostali przyjęci do jego wspólnoty. Na nas również zstąpił wówczas Duch Święty, podobnie jak po chrzcie Pana Jezusa: "Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica (Łk 3, 22). Chrzest rozpoczął nowy rozdział w naszym życiu - zostaliśmy wyzwoleni z mocy zła poprzez zgładzenie grzechu pierworodnego. Ponadto Pan Bóg uczynił nas swoimi dziećmi. Sakrament chrztu stał się dla nas bramą do nowego życia w Duchu Świętym i "drzwiami otwierającymi dostęp do innych sakramentów.

     W czasie, gdy Pan Jezus przyjmował chrzest, w rzece Jordan, z rąk Jana Chrzciciela, z nieba odezwał się głos: "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Łk 16, 22). W czasie naszego chrztu, Bóg także uczynił nas swoimi dziećmi, niejako mówiąc: "Tyś jest mój syn umiłowany, tyś jest moja córka umiłowana, w was mam upodobanie". Dziękując dzisiaj Panu Bogu za łaskę chrztu świętego, pamiętajmy o zadaniu strzeżenia jej i rozwijania.

     Współcześnie wiele osób jest ochrzczonych. Lecz co z tego wynika? Wciąż aktualne pozostaje pytanie Sługi Bożego Jana Pawła II postawione podczas pielgrzymki do Francji, która była niegdyś wierną córą Kościoła: "Francjo, co uczyniłaś ze swoim chrztem?" To pytanie należy dzisiaj skierować do każdego z nas: co zrobiliśmy z łaską chrztu świętego?

     Warto dzisiaj, w niedzielę Chrztu Pańskiego, wspomnieć naszych rodziców i chrzestnych i podziękować Bogu za nich, bo dzięki ich wierze zostaliśmy ochrzczeni. Należy także pomodlić się za kapłana, który nam udzielił sakramentu chrztu. Wypada również pamiętać o dniu naszego chrztu świętego, tak jak pamiętamy i obchodzimy swoje imieniny, czy urodziny. Wszak przyjmując chrzest narodziliśmy się do nowego życia, życia z Ducha Świętego.

ks. Mariusz Wedziuk

Tekst pochodzi z Tygodnika

10 stycznia 2010


   

Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba
o. Adam Szustak OP
To konferencja, która całkowicie odrzuca w kąt starotestamentalną zasadę handlowania z Panem Bogiem. O. Adam Szustak na pierwszy plan wysuwa tutaj to, co mamy najcenniejsze, czyli... naszą relację z Bogiem, opartą na wolności. Żeby Ci to pokazać, o. Adam Szustak sięga po historię Hioba i... niemal odwraca ją do góry nogami, ukazując nieznane dotąd spojrzenie. ... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej