Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nowoczesna Msza święta?

Do napisania tego listu skłonił mnie artykuł "Msza św. to nie telewizji. (...) Mieszkam na terenie parafii, gdzie Msze święte są bardzo nowoczesne. Z przykrością stwierdzam, iż mimo całej bogatej oprawy muzycznej i wizualnej, dość licznej służby liturgicznej, najczęściej istota Mszy pozostaje gdzieś na dalszym planie. Jest jeszcze jeden aspekt tych "nowoczesnych" Mszy. Księża tak bardzo angażują się we wszystkie przygotowania, iż dla wiernych nie starcza czasu. Tak naprawdę chętnie zamieniłabym ten "nowoczesny Kościół" na bardziej tradycyjny. Taki, w którym od kapłana nie usłyszy się: "nie mam czasu", do spowiedzi można przystąpić w ciszy kościoła, w którym każdy człowiek dla kapłana jest ważny. Grażyna

Liturgia powinna być wspólnym dziełem kapłana i wiernych

Droga Pani!

Dziękuję za takie szczere słowa. Może i bolesne lecz przecież wypływające, jak sądzę, z troski o Kościół. Mam wrażenie, iż Pani słowa są nie tyle pytaniem, co raczej swego rodzaju apelem.

Nie da się ukryć, że my - księża - jesteśmy nieraz między młotem a kowadłem. Chodzi o umiejętność pogodzenia troski o całość spraw parafialnych, na przykład o liturgię, ze zdolnością nawiązania kontaktu z każdym człowiekiem. Myślę, że jest to też sprawa osobowości danego księdza. Darów, jakimi go Pan Bóg obdarzył i jakie w sobie starał się rozwinąć.

I tu dochodzimy do istoty problemu - Eucharystii, która jest animowana, współtworzona przez świeckich. To jest nie tylko odciążenie księdza, to także wyraz troski o jakość wspólnej modlitwy. Bardzo potrzeba nam pomocy ludzi świeckich w kształtowaniu liturgii. Dobra współpraca będzie owocowała między innymi tym, że kapłan zostanie lepiej poinformowany, czego wierni potrzebują i na co zwracają uwagę.

Chodzi też o to, byśmy wszyscy pamiętali, że Msza św. nie ma naśladować świeckich widowisk. Myślę, że i księży, i świeckich nęci niekiedy pokusa zorganizowania Mszy św. na kształt jakiegoś festynu. A tymczasem trzeba raczej zwracać uwagę na dobre przygotowanie do odpowiedniego przeżywania Eucharystii. To nie sztuka ją urozmaicić na różne sposoby. Sztuka w tym, by obecni na Mszy naprawdę potrafili ją przeżyć.

Słusznie Pani zauważyła, że nadmiar środków wyrazu na Mszy św. może doprowadzić do zaniedbania tego, co najważniejsze. Zamiast pomóc w spotkaniu z Bogiem, może od Niego oddzielać. Myślę, że czasem warto spróbować porozmawiać o tym z kapłanem. Ja zawsze z wdzięcznością przyjmuję wszystkie krytyczne głosy na temat mojej pracy. Wielokrotnie już podkreślałem, że liturgia powinna być wspólnym dziełem kapłana i wiernych, miejscem i czasem, w którym każdy będzie czuł się dobrze. A to wymaga też współpracy ze strony świeckich. Do której serdecznie zachęcam.

Ks. JANWasze komentarze:
 marzena aneta: 21.11.2022, 21:46
 Nowoczesna Msza Święta dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 15.11.2022, 09:12
 Boże ocal mnie ocal nas dziękuję kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej