Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Świeccy szafarze

Bywałem w Szwajcarii i tam podczas.Mszy świętej Komunia św. rozdawana była także przez siostrę zakonną. Bywało i tak, że ksiądz już wrócił do ołtarza, a Ciało Chrystusa rozdawały osoby świeckie. Nie uważam się za konserwatystę, ale czułem dyskomfort. Gdzie jest poprawnie: u nas, czy tam?

Zgoda, aby świeccy mogli udzielać Komunii podczas Mszy św., nie jest nowością i nie dotyczy tylko Szwajcarii. Została wydana 37 lat temu przez papieża Pawia VI, w Polsce natomiast funkcja nadzwyczajnego szafarza Eucharystii jest sprawowana od 1991 roku, kiedy 15 grudnia bp Stanisław Kędziora dokonał promocji pierwszych świeckich nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.

Tradycja jest stara. Już w drugim wieku po Chrystusie osoby świeckie - także dość młode - po zakończeniu Mszy św. nosiły Komunię obłożnie chorym i umierającym. Kościół nawiązał do tej do tej tradycji z myślą zwłaszcza o krajach, gdzie brakowało kapłanów. Chodziło o zaoferowanie wszystkim jak najszerszej możliwości przystępowania do Komunii i ułatwienia do niej dostępu w rozmaitych sytuacjach duszpasterskich. Poza tym uaktywnienie świeckich w różnych posługach pokazuje, że nie tylko duchowni, ale cały Kościół ma misję służebną.

W Polsce liczba świeckich szafarzy Eucharystii jest całkiem spora, blisko pięć tysięcy, choć w kilku diecezjach nie są jeszcze powołani. W samej tylko Archidiecezji Poznańskiej jest ich blisko 1000, w Archidiecezji Warszawskiej 250, ale na przykład w diecezji warszawsko-praskiej jeszcze nie było promocji szafarzy nadzwyczajnych. Z kolei w diecezji opolskiej mamy również szafarki - siostry zakonne.

Stawiamy wysokie wymagania. Kandydat świecki - proponowany wyłącznie przez proboszcza - po stwierdzeniu nienaganności życia, wiary i miłosierdzia chrześcijańskiego jest zatwierdzany przez biskupa. Musi odbyć solidne przygotowanie, a kiedy już jest nadzwyczajnym szafarzem, podlega formacji permanentnej.

Szafarze nadzwyczajni wyznaczeni są zawsze do sytuacji nadzwyczajnych. W większości parafii szafarz nadzwyczajny zaproszony jest jednak do codziennej posługi. Ksiądz rozdziela Ciało Pańskie jako szafarz zwyczajny, a razem z nim czynią to szafarze nadzwyczajni. Pomagają, jeśli jest taka potrzeba duszpasterska, zwłaszcza w dniach wielkich zgromadzeń liturgicznych. Co tydzień po niedzielnej Mszy Świętej idą z Komunią do chorych.

Radek Molenda

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 kwietnia 2010


   

Wasze komentarze:
 s.Anna: 20.06.2020, 00:28
 Jako nadzwyczajny szafarz komunii świętej (i asystentka pastoralna) byłam zapytana przez księdza czy chcę przy ołtarzu wydawać ale odmówiłam ,nie czuję się tam pewnie, co do Eucharystii-podczas mszy jestem lektorem oraz trzymam podczas komunii patenę,okadzam też trybularzem ołtarz (ano),komunię wydaje ksiądz , natomiast komunię roznoszę wraz z Biblią do chorych po domach i w szpitalu (w którym pracuję na oddziale pediatrycznym) ,spisuje też kto chce spowiedzi aby przyszedł ksiądz, prowadzę też codziennie koronkę w kościele, i wydaję posiłki bezdomnym, nie mam aspiracji na więcej, pozdrawiam s.Anna
 Lila: 14.12.2019, 19:44
 Tylko kapłan ma konsekrowane ręce i tylko kapłan może udzielać Komunii świętej Słyszałam że zmarl taki jeden szafarz i jego siostra przyjechała tuż przed pogrzebem i życzyła sobie zobaczyć co ostatni raz. Otworzyli trumnę i on miał czarne ręce.... Nie sine nie granatowe tylko czarne czarne czarne
 slavkowski: 11.11.2019, 23:29
 1Kor 4, 1-2
 Kati: 25.02.2019, 19:09
 szafarze to nie są kapłani to wymysł Soboru Watykańskiego II ja nie biorę komunii św od szafarza, ale idę do kapłana.Komunię św ma obowiązek dawać ksiądz, a nie szafarz na klęcząco i do ust, a nie na stojąco.
 FILIP: 29.05.2017, 21:45
 Jest to zgodne z przepisami kościelnymi (biskupi przyzwolili - Wyszyński się sprzeciwiał). Jednak dusze czyśćcowe według objawień Marii Simma mówią że to się Bogu nie podoba. Jest to nieprawidłowością, tak jak często słyszymy "co łaska 200 zł". To tzw. herezja w Kościele. Przykro że jesteśmy atakowani od środka...
 qaz: 23.04.2017, 10:17
 a co z osobami palącymi papierosy? czy może podawać komunie świętą? takimi rekami z nikotyną?
 Maciej : 10.04.2016, 22:23
 Strona o szafarzach, akolitach i lektorach www.ustanowiony.pl
 JAWA: 07.08.2015, 13:55
 Czy Skład Apostolski mówi coś na ten temat?
 MIRA Z WARSZAWY: 03.02.2015, 12:44
 Żaden PAPIEŻ nigdy nie wydał od SIEBIE dokumentu zalecającego podawanie Komunii Św. przez "szafarzy" świeckich oraz przyjmowania JEJ do ręki w postawie stojącej czy też wprowadzenia kobiet do służby Ołtarza. Są to nadużycia posoborowe wprowadzane przez masonerię, dla zmniejszenia pobożności wśród ludzi i niszczenia Kościoła Św. W Polsce obowiązują przepisy 177 Konferencji episkopatu Polski z 11.12.1980 r. pkt X o przyjmowaniu Komunii Św. Świętokradztwem jest to, że niektórzy Kapłani ignorują te przepisy.


 emeryt: 28.12.2014, 19:22
 przeczytajcie stary testament ksiega liczb 18 od 1 do 7 tam wszystko pisze
 ministrant: 27.03.2014, 23:21
 nie ma to jak dotrzymać komunię od szafarza oskarżonego o wymordowanie swojej rodziny. już czuję dodatkowy dreszczyk emocji.
 Wierna Bogu: 24.07.2013, 01:08
 komunia jest komunia i tak samo ważna od księdza czy szafarza! Czytajcie pismo Święte i kazań księży i misjonarzy. Powinniśmy się cieszyć ze większa ilość ludzi może przyjąć komunie świętą. Wyobrażacie komunie swieta rozdawana w większym kościele przez jednego księdza. Przeciez nie zdażylby jej rozdac przed rozpaczeciem następnej mszy!
 Andrzej: 06.06.2013, 08:40
 Komunia wyłącznie od KAPŁANA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO .
 JAM: 08.04.2013, 13:13
 Jak mówi Pismo Święte : biskup (z gr. episkopos - nadzorujący), prezbiter (z gr. presbyteros - starszy) i diakon (z gr. diakonos - usługujący), przy czym brak hierarchii - biskup był terminem wymiennym z prezbiterem. Brak wzmianek o chrześcijańskich kapłanach czy namaszczeniu, a zamiast wyświęcenia jest nałożenie rąk. Wyraz "kapłan" (gr. hiereus) w odniesieniu do chrześcijan występuje tam tylko jako collectivum Ludu Bożego "królestwo kapłaństwo". Czy przy Ostatniej Wieczerzy był ołtarz, a uczniowie mieli ornaty? A postu eucharystycznego być nie mogło, skoro "gdy oni jedli Jezus wziął chleb... podobnie po wieczerzy wziął kielich".
 ewa: 07.02.2013, 21:18
 jako katolik wierzący i praktykujący powinniśmy odrzucać takie rozwiązania, są one sprzeczne z zasadami wiary!!! tylko KAPŁAN może swoimi uswięconymi dłońmi udzielać KOMUNII ŚWIĘTEJ! TYLKO KAPŁAN! Niech nas Bog chroni! i Maryja zawsze Dziewica! trwajmy na modlitwie!
 ewa: 07.02.2013, 20:59
 jako katolik wierzący i praktykujący powinniśmy odrzucać takie rozwiązania, są one sprzeczne z zasadami wiary!!! tylko KAPŁAN może swoimi uswięconymi dłońmi udzielać KOMUNII ŚWIĘTEJ! TYLKO KAPŁAN! Niech nas Bog chroni! i Maryja zawsze Dziewica! trwajmy na modlitwie!
 Ryszard: 27.01.2013, 20:21
 Tylko ktoś, kto w Najświętszym Sakramencie nie widzi Chrystusa może stawiać warunki od kogo przyjmie Komunię a od kogo nie.
 katoliczka: 24.10.2012, 23:26
 Paweł VI zwany Kwiat Kwiatów - 1963-19780. Komunia to nie tylko opłatek jakim dzielimy się przy stole w Dzień Wigilii , przebaczmy sobie winy i życzymy wzajemnie tak jak nakazuje obyczaj. Komunia ŚW. jest wypełnieniem wymagań stawianych przez Kościół katolicki . Nie przyjmujemy jej na pokaz to dopełnienie Mszy Św.
 Marcin : 21.01.2012, 11:53
 Zgoda, aby świeccy mogli udzielać Komunii podczas Mszy św., nie jest nowością i nie dotyczy tylko Szwajcarii. Została wydana 37 lat temu przez papieża Pawia VI CIEKAWY JESTEM KIM BYŁ PAPIEŻ PAW VI TYLKO KONSEKROWANE RĘCE MOGĄ DOTYKAĆ CIAŁA PAŃSKIEGO CO ZOSTAŁO OBJAWIONE WIELE RAZY PRZEZ PANA JEZUSA POPRZEZ WANDE MALCZEWSKA I INNYCH ŻADEN PAPIEŻ NA TAKI MODERNIZM SZATAŃSKI NIE WYRAZIŁ ZGODY
 Ewa: 29.04.2011, 22:02
 Komunię Świetą powinien udzielać TYLKO wyświecony kapłan. Przepisy KK dopuszczają odstępstwo od tego, jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, nie powinno się to więc odbywać powszechnie jak to się obecnie stosuje. Najświętsze Ciało Chrystusa powinno spoczywać w rękach kapłańskich, w które Chrystus wlał uświęcajacą moc w sakramencie namaszczenia kapłana, a podawanie przez inne osoby jest zniewagą i brakiem należnej czci Bogu.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Małżeństwo - echo pierwotnej jednościMałżeństwo - echo pierwotnej jedności

Katecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkichKatecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich

Trójca Święta i MaryjaTrójca Święta i Maryja

Wiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyWiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Boże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się DzieckiemBoże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się Dzieckiem

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej