Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Świeccy szafarze

     Bywałem w Szwajcarii i tam podczas.Mszy świętej Komunia św. rozdawana była także przez siostrę zakonną. Bywało i tak, że ksiądz już wrócił do ołtarza, a Ciało Chrystusa rozdawały osoby świeckie. Nie uważam się za konserwatystę, ale czułem dyskomfort. Gdzie jest poprawnie: u nas, czy tam?

     Zgoda, aby świeccy mogli udzielać Komunii podczas Mszy św., nie jest nowością i nie dotyczy tylko Szwajcarii. Została wydana 37 lat temu przez papieża Pawia VI, w Polsce natomiast funkcja nadzwyczajnego szafarza Eucharystii jest sprawowana od 1991 roku, kiedy 15 grudnia bp Stanisław Kędziora dokonał promocji pierwszych świeckich nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.

    Tradycja jest stara. Już w drugim wieku po Chrystusie osoby świeckie - także dość młode - po zakończeniu Mszy św. nosiły Komunię obłożnie chorym i umierającym. Kościół nawiązał do tej do tej tradycji z myślą zwłaszcza o krajach, gdzie brakowało kapłanów. Chodziło o zaoferowanie wszystkim jak najszerszej możliwości przystępowania do Komunii i ułatwienia do niej dostępu w rozmaitych sytuacjach duszpasterskich. Poza tym uaktywnienie świeckich w różnych posługach pokazuje, że nie tylko duchowni, ale cały Kościół ma misję służebną.

     W Polsce liczba świeckich szafarzy Eucharystii jest całkiem spora, blisko pięć tysięcy, choć w kilku diecezjach nie są jeszcze powołani. W samej tylko Archidiecezji Poznańskiej jest ich blisko 1000, w Archidiecezji Warszawskiej 250, ale na przykład w diecezji warszawsko-praskiej jeszcze nie było promocji szafarzy nadzwyczajnych. Z kolei w diecezji opolskiej mamy również szafarki - siostry zakonne.

     Stawiamy wysokie wymagania. Kandydat świecki - proponowany wyłącznie przez proboszcza - po stwierdzeniu nienaganności życia, wiary i miłosierdzia chrześcijańskiego jest zatwierdzany przez biskupa. Musi odbyć solidne przygotowanie, a kiedy już jest nadzwyczajnym szafarzem, podlega formacji permanentnej.

     Szafarze nadzwyczajni wyznaczeni są zawsze do sytuacji nadzwyczajnych. W większości parafii szafarz nadzwyczajny zaproszony jest jednak do codziennej posługi. Ksiądz rozdziela Ciało Pańskie jako szafarz zwyczajny, a razem z nim czynią to szafarze nadzwyczajni. Pomagają, jeśli jest taka potrzeba duszpasterska, zwłaszcza w dniach wielkich zgromadzeń liturgicznych. Co tydzień po niedzielnej Mszy Świętej idą z Komunią do chorych.Radek Molenda

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 kwietnia 2010


   

Wasze komentarze:
 katoliczka: 18.12.2010, 21:30
 komunia tylko od ksiedza???-tez tak myslalam jak mieszkalam w polsce ale odkad mieszkam w niemczech zmienilam zdanie.Gdy bylam na mszy to innego"wyjscia" nie mialam!Pytalam meza dlaczego tak jest i od kiedy?Tak jest, poniewaz jest ogromny problem z powolaniami-brak ksiezy ogromny!Szafarze sa tutaj od okolo 10 lat moje pytanie do meza:jak ludzie sie zachowywali podczas gdy ci szafarze pierwszy raz udzielali komuni sw.on mi na to: oczywiscie wszyscy wierni stali w kolejce do ksiedza a oni po bokach tak stali i w pewnym momecie ksiadz wszedl na oltarz i sobie usiadl a komunia sie jeszcze nie skonczyla i ci ludzie poprostu nie mieli innej mozliwosc i musieli zaakceptowac.Mi sie wydaje, ze u nas w Polsce tez tak moze byc za kilkanascie lat gdy bedzie braknac ksiezy-i co wtedy?
 s: 07.10.2010, 13:13
 jako katolicy jestesmy zobowiązani akceptowac oficjalne stanowisko Kościoła, inaczej stajemy sie heretykami
 s: 07.10.2010, 13:12
 ale jednak są dopuszczeni legalnie
 s: 07.10.2010, 13:11
 tacy szafarze mogą udzielać Pana Jezusa w Komunii św. być zgodnie z przepisami kościelnymi TYLKO W RAZIE PRAWDZIWEJ KONIECZNOŚCI
 jola: 07.04.2010, 18:50
 Komunia tylko od księdza :)
[1] (2)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej