Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Na kolanach czy stojąc?

Papież od przeszło roku nakazuje stawiać klęcznik do Komunii św., aby wierni mogli Ją przyjmować na kolanach. Pytamy się, czy kapłani z tego biorą przykład i czy wprowadzają Komunię św. na kolanach? Czy w tym wypadku lekceważą sobie głowę Kościoła?! W wielu parafiach dalej walczą z ludem Bożym: kapłan, który stoi na stopniu ołtarza wymusza u wiernego Komunię św. na stojąco. Są nam znane nawet brutalne publiczne upokorzenia. Co mamy czynić?

Ja sam jestem zwolennikiem przyjmowania Komunii świętej na klęcząco. Kiedyś taką formę komunikowania nakazywał Episkopat Polski. Jednak również Episkopat Polski zmienił owo ustalenie. Nie zakazał postawy klęczącej, ale zalecił, aby wierni przyjmowali Komunię w procesji, w postawie stojącej przed kapłanem, przyklękając lub wykonując skłon ciała chwilę przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu. Zalecenie prawowitej władzy duchownej przyjąłem przez posłuszeństwo wiary.

Autorka listu myli się, sugerując, że postawa stojąca jest aktem lekceważenia głowy Kościoła. Fakt, że Ojciec Święty Benedykt XVI zaczął udzielać Komunii świętej wiernym w postawie klęczącej, może być przykładem i znakiem przyszłych zmian, ale nie wpływa na aktualnie obowiązujące w Polsce zalecenia. Taką władzę normatywną dał Episkopatowi poszczególnych krajów Kościół. Pamiętamy też że Jan Paweł II udzielał Komunii świętej podchodzącym procesyjnie.

Przyznam, że żaden ze znanych mi księży nie wspomniał nigdy, aby odmówił klęczącemu komunii świętej czy wymuszał na kimkolwiek powstanie z klęczek. W Warszawie jest kilkuset duchownych, zrramy się i nie słyszałem w naszym środowisku żadnego potwierdzenia o upokarzaniu klękających. Czasem mam za to wrażenie wymuszania czegoś na księżach. Spotkałem przypadki poważnych przykrości, jakie mieli księża w parafii i w kurii, kiedy nie zauważyli kogoś podczas udzielania komunii świętej - a zostali potem oskarżeni o umyślne odmówienie komuś Ciała Pańskiego. Jeśli jednak zdarzyły się jakieś upokorzenia świeckich przy udzielaniu Komunii, to w imieniu wszystkich księży serdecznie za nie przepraszam.

Szanuję gorliwość osób, które przez wielką cześć dla Eucharystii potrzebują uklęknąć. Uznaje też ich gorliwość Kościół. Jednakże podczas liturgii bliższe mi jest zachowanie tych osób, które wolałby klęczeć, ale zachowują posłuszeństwo i jedność gestów liturgicznych z wszystkimi zebranymi na Mszy świętej. Kiedy tylko mogą klęczeć, klękają, ale kiedy wszyscy idą do Komunii w procesji, pokornie w tej procesji stają.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 lipca 2010


   

Wasze komentarze:
 Pat: 29.05.2020, 21:00
 Dzisiaj bylam na wieczornej Mszy Sw. Chcialam przyjac komunie sw. na kolanach a ksiadz sie na mnie wydarl i kazal wstac. Az mnie zatkalo. Ludzie patrzyli na mnie jak na dziwadlo...
 Proch: 19.03.2020, 16:38
 Pamiętajmy, że jednym z apostołów był także Judasz. Niestety widać wielu kapłanów i biskupów woli się w dzisiejszych czasach do niego upodabniać.
  K g: 28.05.2017, 11:46
 A gdzie Slowo Bozego ze na Jego imie kazde stwozenie zegnie kolana to Biblie zmienili a czy klekanie watykan odwolal a Milosc do jezusa tez a szacunek co On dla mnie zrobil
  K g: 28.05.2017, 11:45
 A gdzie Slowo Bozego ze na Jego imie kazde stwozenie zegnie kolana to Biblie zmienili a czy klekanie watykan odwolal a Milosc do jezusa tez a szacunek could On dla mnie zrobil
 justyna: 25.02.2013, 14:24
 Mieszkam w Wenezueli.Wlasnie wracam z porannej Mszy sw.do ktorej doszlo do skandalu.Ksiadz odmowil jednej z osob podania Komunii sw.,bo uklekla,bo byla na kolanach.Kazal jej wstac.Co wy na to?!Kosciol jest w Caracas, przy I-ra calle de Santa Eduvigis.Na dodatek ten ksiadz jest dyrektorem szkoly...
 ja: 25.03.2012, 12:23
 A dziś kapłan widząc, że podchodzę do Komunii św. (jako ostatnia w kolejce) i wiedząc, że ostatnio uklęknęlam, by ją przyjąć, przestał udzielać Komunii św. i wrócił do ołtarza!!! Musiałam zwrócić się do innego księdza
 Bartosz Klimek: 19.02.2012, 11:15
 Zabawne, kiedy pomyśleć, że podczas pierwszej Komunii Św., czyli Ostatniej Wieczerzy, apostołowie... siedzieli! Bezbożnicy ;) Zaprawdę, daleko odeszliśmy od ideału Pierwszej Wspólnoty.
 edward: 12.03.2011, 19:23
  w/w artykół świadczy o tym ,że autor nie zna poleceń pisemnych Papieży Pawła VI i Jana Pawła II zabraniających podawania komunii świętej na stojąco i do ręki.
 Zorrro: 05.03.2011, 23:02
 Ten bałagan wynikły z podniesienia ludzi z kolan wobec Boga pochodzi od masonerii - niestety jest ona także w naszym episkopacie!!! Należy być posłusznym wobec Boga i jego namiestnika na ziemi a zbuntowanych biskupów słuchać na tyle na ile są zgodni z nauczaniem papieża!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 przegrana: 27.10.2008, 14:34
 PANIE JEZU teraz to wiem ,że wszystko co powiedziałeś spełniasz spełnia się w 100procent dobro i zło gdy się od ciebie odejdzie. JAKIM wielkim szczęściem jest kochac JEZUSA i nie dac zabic , zapomniec o tej miłości pielęgnujcie ją aby z każdym dniem rosła,rosła w siłę.
 Zabaa: 30.09.2007, 16:00
 Miłosierny jest Pan i Łaskawy...
(1)


Autor

Treść

Nowości

Cel życiaWierzyć nie rozumiejąc Tyś przy poczęciu ogniem miłości pałała...Tyś przy poczęciu ogniem miłości pałała...

Historia i tradycja modlitwy Pod Twoją obronęHistoria i tradycja modlitwy "Pod Twoją obronę"

Początki kościoła katolickiego na BiałorusiPoczątki kościoła katolickiego na Białorusi

Streszczenie encykliki Fides et ratio (Wiara i rozum)Streszczenie encykliki Fides et ratio (Wiara i rozum)

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej