Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zatwierdzenie liturgi Neokatechumenalnej

Podczas audiencji Benedykta XVI z uczestnikami Drogi Neokatechumenalnej Stolica Święta ogłosiła dekret akceptacji liturgii, które charakteryzują tę drogę inicjacji chrześcijańskiej.

Ojciec Święty posłał też 18 nowych misji ad gentes na cały świat. Na audiencję u papieża przybyło do auli Pawła VI ponad 7 tys. członków Drogi, z jej inicjatorami Kikiem Arguellem, Carmen Hernandez i o. Mariem Pezzim. Wśród zgromadzonych było ośmiu kardynałów, ponad 30 arcybiskupów i biskupów, reprezentujących zarówno watykańskie dykasterie, jak i przybyłych z całego świata, jak biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Obecnych było 1200 katechistów wędrownych, odpowiedzialnych za wszystkie kraje i różne regiony w Europie, kilkuset prezbiterów i seminarzystów z misyjnych seminariów Redemptoris Mater w Europie, rodziny w misji i ekipy misji ad gentes, odpowiedzialni wspólnot z Europy i katechiści ze wspólnot rzymskich.

Jeszcze przed przybyciem Ojca Świętego bp Josef Clemens, sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich (której powierzona jest opieka nad Drogą) odczytał dekret tejże rady zatwierdzający liturgie celebrowane na Drodze Neokatechumenalnej. Został on wydany po 15 latach studiów ze strony Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podpisany 8 stycznia przez kard. Stanisława Ryłkę, dopełnia - podkreślił bp Clemens - przyjęte i zatwierdzone poprzednio Dyrektorium Katechetyczne Drogi Neokatechumenalnej. Zebrani owacjami przyjęli ogłoszenie dekretu. Jego wydanie zamyka proces zatwierdzenia Drogi. W 2008 roku Stolica Apostolska przyjęła ostateczną wersję Statutów Drogi, natomiast w roku 2011 zaakceptowała doktrynę zawartą w 13 tomach Dyrektorium Katechetycznego Drogi Neokatechumenalnej.

Uczestnicy audiencji żywiołowo powitali Benedykta XVI, a Kiko Arguello w imieniu wszystkich wyraził szczególną wdzięczność Stolicy Apostolskiej za ogłoszony dekret. Po odczytaniu Ewangelii św. Mateusza o Zmartwychwstaniu i posłaniu uczniów papież wygłosił przemówienie do członków Drogi. Podkreślił radość ze spotkania i rozesłania nowych misji. Przypomniał, że Kościół „uznał Drogę Neokatechumenalną jako szczególny znak, który Duch Święty dał naszym czasom" i rozeznał bogactwo tego daru. Papież z uznaniem wyraził się o zapale ewangelizacyjnym, jaki charakteryzuje tę wspólnotę, podkreślając, że proklamowanie Chrystusa Zmartwychwstałego dokonuje się w doświadczeniu Drogi z gotowością opuszczenia swego kraju. Powiedział, że każdego ewangelizatora Jezus zapewnia o swojej bliskości „aż do skończenia świata". Ojciec Święty przywołał wiele znaków swojej bliskości ze wspólnotą Drogi i zapewnił o swojej modlitwie, prosząc zarazem o nią. Wspólnie odmówiono Ojcze nasz.

Po przemówieniu Benedykt XVI pobłogosławił 18 krzyży misyjnych, które wręczył prezbiterom odpowiedzialnym za nowe misje ad gentes, które wkrótce rozpoczną swoje życie i ewangelizację w nowych miejscach: 13 w miastach europejskich, w tym we Francji (Albi, Nicea, Bayonne, Tulon, Strasburg, Lyon, Marsylia) oraz w Antwerpii, Lubljanie, Sarajewie, Tallinie, Wiedniu i Manchesterze, trzy w Bostonie, jedna w Wenezueli i jedna w Afryce (Libreville w Gabonie). Posłane też zostały rodziny na misje wśród aborygenów australijskich, w Papui - Nowej Gwinei i na Ukrainie. Każda misja ad gentes złożona jest z trzech lub czterech rodzin wielodzietnych, z którymi jedzie ksiądz. Udają się do regionów najbardziej zsekularyzowanych i gdzie Ewangelia nie była dotąd głoszona.

Red.

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 stycznia 2012


   

Wasze komentarze:
 za-kościelny: 18.07.2012, 20:59
 a gdzie można znaleźć ten dekret? najlepiej przetłumaczony... poproszę o link...
(1)


Autor

Treść

Nowości

Małżeństwo - echo pierwotnej jednościMałżeństwo - echo pierwotnej jedności

Katecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkichKatecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich

Trójca Święta i MaryjaTrójca Święta i Maryja

Wiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyWiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Boże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się DzieckiemBoże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się Dzieckiem

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej