Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Komunia nie dla rozwodników


     Osoby rozwiedzione i pozostające w ponownych związkach nie mogą otrzymywać Komunii, jeżeli nie zdecydują się żyć w zupełnej wstrzemięźliwości seksualnej. Złamanie tego nauczania oznaczałoby występowanie przeciw naturze małżeństwa - przypomina kard. Angelo Scola.

     W opublikowanym właśnie wywiadzie-rzece emerytowany arcybiskup Mediolanu ponownie otworzył dyskusję na temat udzielania Komunii Świętej rozwodnikom. Swoją opinię przedstawił także na prywatnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

     Na Synodzie o rodzinie kard. Walter Kasper zaproponował udzielanie Komunii osobom w ponownych związkach po przejściu procesu pokutnego. Biskupi nie zaaprobowali tego wniosku i nie został on też uwzględniony w posynodalnej adhortacji apostolskiej Amońs laetitia. Doszło jednak do serii sprzecznych interpretacji pewnych fragmentów tego dokumentu. Wiele konferencji episkopatów do tej pory nie wypowiedziało się w tej kwestii.

     Kardynał Scola podkreśla, że istotą problemu jest głęboka więź sakramentu małżeństwa z Eucharystią, która stanowi "sakrament oblubieńczej miłości pomiędzy Chrystusem i Kościołem". Skoro więc Eucharystia jest podstawą dla małżeństwa, mówi purpurat, to ten, kto zostawia małżeństwo i rozpoczyna nowy związek, "sam wyklucza się z Eucharystii". Stwierdza także, że niedopuszczanie takich osób do Komunii nie jest odgórną karą, którą można zdjąć lub złagodzić, ale tkwi w istocie charakteru chrześcijańskiego małżeństwa. Powołuje się przy tym na adhortację Jana Pawła II Familiaris consortio, która potwierdza praktykę Kościoła o nieudzielaniu Komunii Świętej rozwodnikom w powtórnych związkach. To nauczani, zostało potem ponownie potwierdzone przez Kongregację Nauki Wiary i Benedykta XVI.


Irena Świerdzewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 września 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej