Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Świętujmy Niedzielę


     Apel do wszystkich ludzi dobrej woli w sprawie poszanowania niedzieli

     Z dużym niepokojem obserwujemy zagrożenie dla świątecznego wymiaru niedzieli poprzez coraz powszechniejsze podejmowanie w tym dniu pracy. Ciągle trudno nam zrozumieć, że człowiek nie jest stworzony jedynie do pracy. Są wartości o wiele cenniejsze, nadające szczególny sens życiu człowieka. Kościół rozumie problemy, jakie w naszych czasach mogą utrudniać zachowanie obowiązku niedzielnego, ale uważamy, że wszyscy musimy podjąć nowe wysiłki, aby nikt nie był pozbawiony możliwości świętowania Dnia Pańskiego. Świąteczny odpoczynek jest prawem człowieka pracy, które powinno gwarantować państwo oraz prywatni przedsiębiorcy. Każdy z nas musi mieć zagwarantowany czas dla realizowania potrzeb religijnych i rodzinnych. Niedziela powinna być również dniem, w którym wierni mogą się poświęcić dziełom miłosierdzia, działalności charytatywnej i zajęciom rekreacyjnym. Odpoczywamy z innymi i przez bycie dla innych. Tymczasem przed koniecznością pracy w niedzielę staje znaczna część Polaków, dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych w handlu, gdzie znaczną część zatrudnionych stanowią kobiety, które przecież tworzą rdzeń życia rodzinnego.

     Niech niedziela będzie dla wszystkich dniem świętym, czasem uczestniczenia w Eucharystii, czasem refleksji, ciszy, radości, wypoczynku, spotkań rodzinnych, odwiedzin chorych i znajomych. Wiemy, że apel nasz nie sprawi, że nagle opustoszeją place targowe, giełdy samochodowe i supermarkety. Apel nasz nie jest zarzewiem konfliktu ze światem biznesu, ale przypomnieniem, że również w tej dziedzinie życia obowiązują zasady etyczne.

     Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku. Ojciec Święty w swoich listach apostolskich wzywa: "Nie lękajcie się ofiarować waszego czasu Chrystusowi". Warto tak rozłożyć swój czas, aby zakupy i inne prace wykonywać w dni powszednie, a niedziela niech będzie świętem rodziny. Niech prośba naszego wielkiego rodaka spotka się z odzewem polskiego społeczeństwa.

Członkowie Akcji Katolickiej z parafii Bożego Ciała w Tucholi
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 21/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej