Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ojciec Ludwik Mzyk

Ojciec Ludwik Mzyk urodził się 22 kwietnia 1905 r. w Chorzowie. Pochodził z rodziny górniczej. Nowicjat i studia odbył w Austrii. Pracę doktorską z teologii obronił na Gregorianum w Rzymie. Tam też 30 października 1932 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1935 roku został magistrem nowicjatu w Chludowie pod Poznaniem. Został aresztowany 25 stycznia 1940 roku i osadzony w Forcie VII w Poznaniu, gdzie okrutnie się z nim obchodzono, a 20 lutego 1940 roku w nocy o. Mzyka wyprowadzono z celi, okrutnie pobito na więziennym korytarzu i w końcu został rozstrzelany.

Ojciec Ludwik Mzyk, z racji swej służby w Chludowie, często przebywał w Górnej Grupie u swych przełożonych. Był pierwszym z misjonarzy werbistów Polskiej Prowincji, którzy zginęli w II wojnie światowej. Oddał życie jako ofiara nienawiści do wiary i do duchowieństwa.

Spośród tych, którzy w 1939 roku byli internowani w Górnej Grupie jest i również będzie beatyfikowany Sługa Boży ks. Władysław Demski z Inowrocławia, z archdiecezji gnieźnieńskiej.

Ojciec Ludwik Mzyk

MODLITWA
(do prywatnego odmawiania)

Panie Jezu Chryste, Zwycięzco śmierci, piekła i szatana, wysławiamy Cię za nieogarniony dar Twojej miłości i moc łaski okazanej w Twoich Sługach, którzy "dla chwały Twego Imienia" przyjęli śmierć męczeńską, dochowując w prześladowaniach wierności swojemu chrześcijańskiemu powołaniu, na wielorakich drogach życia. Racz, Panie, wsławić te Sługi Twoje chwałą ołtarzy, a mnie za ich przyczyną udziel łaski, o którą ufnie Cię proszę. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

opr. Antoni Han
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 8/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej