Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ojciec Ludwik Mzyk

     Ojciec Ludwik Mzyk urodził się 22 kwietnia 1905 r. w Chorzowie. Pochodził z rodziny górniczej. Nowicjat i studia odbył w Austrii. Pracę doktorską z teologii obronił na Gregorianum w Rzymie. Tam też 30 października 1932 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1935 roku został magistrem nowicjatu w Chludowie pod Poznaniem. Został aresztowany 25 stycznia 1940 roku i osadzony w Forcie VII w Poznaniu, gdzie okrutnie się z nim obchodzono, a 20 lutego 1940 roku w nocy o. Mzyka wyprowadzono z celi, okrutnie pobito na więziennym korytarzu i w końcu został rozstrzelany.

     Ojciec Ludwik Mzyk, z racji swej służby w Chludowie, często przebywał w Górnej Grupie u swych przełożonych. Był pierwszym z misjonarzy werbistów Polskiej Prowincji, którzy zginęli w II wojnie światowej. Oddał życie jako ofiara nienawiści do wiary i do duchowieństwa.

     Spośród tych, którzy w 1939 roku byli internowani w Górnej Grupie jest i również będzie beatyfikowany Sługa Boży ks. Władysław Demski z Inowrocławia, z archdiecezji gnieźnieńskiej.

Ojciec Ludwik Mzyk

MODLITWA
(do prywatnego odmawiania)

Panie Jezu Chryste, Zwycięzco śmierci, piekła i szatana, wysławiamy Cię za nieogarniony dar Twojej miłości i moc łaski okazanej w Twoich Sługach, którzy "dla chwały Twego Imienia" przyjęli śmierć męczeńską, dochowując w prześladowaniach wierności swojemu chrześcijańskiemu powołaniu, na wielorakich drogach życia. Racz, Panie, wsławić te Sługi Twoje chwałą ołtarzy, a mnie za ich przyczyną udziel łaski, o którą ufnie Cię proszę. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.


opr. Antoni Han
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 8/99


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej