Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy kobieta może zostać księdzem?

W Kościele Katolickim dyskusja wokół możliwości przyjęcia przez kobiety święceń kapłańskich została wywołana powszechnym dążeniem do równouprawnienia płci, a szczególnie dopuszczeniem kobiet do kapłaństwa we wspólnotach anglikańskich.

Zwolennicy kapłaństwa kobiet uzasadniają swój postulat tym, że wybranie przez Jezusa na Apostołów wyłącznie mężczyzn, było spowodowane wyłącznie ówczesnymi zwyczajami i dlatego nie może stanowić zasady we współczesnym świecie. Taką argumentację można poprzeć stwierdzeniami z Nowego Testamentu (na przykład Ga 3,28).

Negatywne stanowisko Kościoła Katolickiego w tej sprawie opiera się na następującym rozumowaniu: Syn Boży przyszedł na świat jako mężczyzna. Kapłan poprzez sprawowanie sakramentów świętych kontynuuje to, czego Chrystus dokonał na ziemi, i dlatego ma być, jak Chrystus, mężczyzną.

Na poparcie takiego stanowiska należy przytoczyć fakt, że Jezus nie był zmuszony do wybrania tylko mężczyzn na Apostołów, ponieważ całym swoim postępowaniem wobec kobiet dowiódł, że nie krępują go zwyczaje epoki. Argumentem rozstrzygającym zaś jest nieprzerwana tradycja Kościoła powszechnego udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom rozpoczęta przez Apostołów i niepodważona do połowy ubiegłego stulecia.

[red.] Oprac. na podstawie: KONGREGACJA NAUKI WIARY, Deklaracja o dopuszczeniu kobiet do kapłaństwa służebnego Inter insigniores (15.10.1976); tekst polski w: W trosce o pełnię wiary. Dokumenty Kongregacji Nauki Wiary, Biblos, Tarnów b/d, 110-122.

Espe 57


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej