Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Henryk Czorny

Kapłan diecezji katowickiej, kapelan w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich

Urodził się 22 maja 1907 roku w Bukowie nad Odrą na Górnym Śląsku, jako syn rolników, Franciszka i Wiktorii z d. Urbaniec. Uczęszczał do Gimnazjum w Raciborzu. Jako uczeń brał udział w powstaniach śląskich. Od 1921 roku kontynuował naukę w Gimnazjum w Rybniku, gdzie 18 czerwca 1926 roku zdał egzamin maturalny. W tym samym roku rozpoczął studia w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 21 czerwca 1936 roku otrzymał w Katowicach święcenia kapłańskie z rąk biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego. Po święceniach pracował jako katecheta w dwóch gimnazjach w Siemianowicach, męskim i żeńskim, które następnie zostały połączone w Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Jana Śniadeckiego. W szkole założył Sodalicję Mariańską. W 1932 roku mianowano go kapelanem siemianowickiego hufca w Chorągwi Śląskiej ZHP.

28 kwietnia 1939 roku został mianowany kapelanem rezerwy. Pod koniec sierpnia 1939 roku został zmobilizowany. W kampanii polskiej 1939 roku był kapelanem w Ośrodku Zapasowym Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Hrubieszowie. Po zakończeniu walk wrócił na Śląsk, gdzie ukrywał się przed aresztowaniem. 4 stycznia 1940 roku przez Słowację dotarł na Węgry. Po kilkumiesięcznej pracy duszpasterskiej w obozach dla uchodźców wyjechał do Palestyny. 24 września 1940 roku wstąpił w Hajfie do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Był kapelanem Legii Oficerskiej, a po jej rozwiązaniu, 6. pułku pancernego "Dzieci Lwowskich" wchodzącego w skład Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Uczestniczył w kampanii libijskiej. W 1942 roku został kapelanem 3. karpackiego batalionu ckm. W 1943 roku mianowano go kapelanem 2. Brygady Pancernej. Zachował w dalszym ciągu stanowisko kapelana 6. pułku pancernego, który wchodził w skład tej brygady. W jej składzie uczestniczył w kampanii włoskiej, m.in. w bitwie o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. W 1945 roku został kapelanem 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej. We wrześniu 1946 roku przybył z tą dywizją do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia jako szef duszpasterstwa Northern Command w północnej i środkowej Anglii. Odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy numer 11313 za to, ofiarna posługę duszpasterską w czasie bitwy nad rzeką Gaiana i za wyniesienie spod ognia nieprzyjaciele kilku rannych żołnierzy.

W 1948 roku został zdemobilizowany. Zorganizował parafię polską w Leeds i został jej proboszczem. Następnie był dziekanem dekanatu Leeds obejmującego hrabstwo York. Zajmował się organizowaniem życia religijnego, organizował pielgrzymki maryjne w llkey i Rudding Park, ściągające wielotysięczne rzesze Polaków. Założył w Leeds Polski Dom Parafialny. Był członkiem Rady Federacji Światowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i Zarządu Opieki nad Polskimi Cmentarzami Wojennymi. Działał we władzach Związku Inwalidów Wojennych Polskich Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniu Kapłanów Polskich w Wielkiej Brytanii, jako członek Zarządu w latach 1955-1959. Był prezesem Koła Żołnierzy 6 Pułku Pancernego. Opiekował się chórem "Harfa" i klubem sportowym "Lechia". Zmarł 12 kwietnia 1965 roku w Leeds. Spoczywa na katolickim cmentarzu w Killingbeck. Odznaczony był również Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Od biskupa polowego WP Józefa Gawliny otrzymał przywilej używania rokiety i mantoletu.

Bogusław Szwedo

Nasza Służba, nr 432


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej