Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Ignacy Stuchlý

Ks. Ignacy Stuchlý urodził się 14 grudnia 1869 r. w Bolesławcu na Śląsku. Miasteczko dzisiaj znajduje się na terenie Polski. Wówczas większość obywateli tej miejscowości było Morawianami, także rodzice Ignacego – Szymon i Marianna z d. Prochazkova. Ignacy był najstarszym z rodzeństwa. Cała rodzina utrzymywała się z rolnictwa.

Powołanie do kapłaństwa w sercu Ignacego zrodziło się, gdy miał 14 lat. Po wielu próbach podjęcia formacji, udało mu się ostatecznie wstąpić do Zgromadzenia Salezjańskiego. Drogę realizacji powołania w duchu św. Jana Bosko rozpoczął w Turynie, do którego przybył 6 września 1894 r. i został przyjęty przez ks. Michała Ruę. Formację zakonną rozpoczął w grupie polskich kandydatów do Zgromadzenia, których formował ks. Wiktor Grabelski. W tym czasie Ignacy zaprzyjaźnił się z Augustem Hlondem, późniejszym prymasem Polski.

Pierwsze śluby zakonne kl. Stuchlý złożył 29 września 1896 r. Na asystencję i studia teologiczne został posłany do Gorycji w północno- wschodnich Włoszech. Był wychowawcą w zakładzie dla chłopców, którzy chcieli zostać w przyszłości księżmi. Uczył ich greki i łaciny. Po jakimś czasie został także zastępcą dyrektora i katechetą. Ignacy Stuchlý był niezwykle zaangażowany w swoją pracę, czym zyskał sympatię przełożonych i wychowanków. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 32 lat 3 listopada 1901 r.

Już jako młody kapłan poświecił się szczególnie posłudze w sakramencie pojednania. Ks. Stuchlý bardzo szybko stał się poszukiwanym spowiednikiem, o którym sława rozprzestrzeniła się nie tylko we Włoszech w okolicach Gorycji, ale także w Austrii, Słowenii i na rodzinnych Morawach. Był także bardzo lubiany przez współbraci, którzy podkreślali, że: „nigdy nie pchał się do przodu, zawsze raczej służył, aniżeli rozkazywał, chłopców otaczał ojcowską miłością, a oni, nawet gdy wiódł ich twardą ręką, czuli, że pragnie tylko ich dobra”. W Gorycji ks. Stuchlý pracował 13 lat.

W 1910 r. został przez przełożonych skierowany na placówkę salezjańską w Lubljanie, gdzie miał dokończyć budowę sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych. Krok po kroku realizował powierzone mu zadanie. Było ono tym trudniejsze, że przypadło na czas wojny na Bałkanach, która w 1914 r. przerodziła się w konflikt światowy. Ostatecznie udało mu się wybudować świątynię, którą poświęcił 8 września 1924 r. salezjanin, kard. Jan Cagliero.

Kilka miesięcy później ks. Ignacy Stuchlý musiał podjąć się kolejnego wyzwania. W styczniu 1925 r. przybył do miejscowości Perosa Argentyna, które leżało w pobliżu Turynu, aby tam zapoczątkować dzieło salezjańskie dla chłopców z Czech i Moraw. Po trzech latach zakład został przeniesiony do Czech. Pierwszy dom salezjański na tym terenie został otworzony w miejscowości Frysztak. Ks. Ignacy był tu dyrektorem w latach 1927-1934.

Dzieło salezjańskie w Czechosłowacji szybko się rozrastało. W 1935 r. funkcjonowało już sześć zakładów. Wzrastała także liczba powołań. Przełożeni generalni zdecydowali się więc na utworzenie oddzielnej inspektorii. 15 września 1935 r. pierwszym inspektorem w Czechosłowacji został wybrany sędziwy już ks. Ignacy Stuchlý, który z zapałem podjął się nowego wyzwania. Dzieło salezjańskie na tych terenach wciąż się rozrastało. W swoim sprawozdaniu z 1937 r. wysłanym do Domu Generalnego w Turynie, ks. Stuchlý informował przełożonych, że inspektoria liczy 18 księży, 7 koadiutorów i 73 kleryków.

I chociaż perspektywy w Czechosłowacji były znakomite, los okazał się nie być łaskawy. W 1939 r. hitlerowskie Niemcy dokonały aneksji Czechosłowacji. 15 marca 1939 r. Hitler wystosował do prezydenta i ministra spraw zagranicznych Czechosłowacji ultimatum. Dokument ten zawierał rezygnację władz tego państwa z suwerenności i zgodę na utworzenie Protektoratu Czech i Moraw przyłączonych do Rzeszy. 16 marca 1939 r. wojska Rzeszy wkroczyły do Pragi i Republika Czechosłowacji przestała istnieć. Rozpoczął się ponury czas okupacji. Wiele domów salezjańskich zostało odebranych na potrzeby wojska. Współbracia trafili do obozów koncentracyjnych.

Po zakończeniu II wojny światowej dzieło salezjańskie w Czechosłowacji zaczęło się odradzać. 24 lutego 1948 r. ks. Ignacy Stuchlý został zwolniony z funkcji inspektora i udał się do Frysztaku, aby tam jako spowiednik służyć chłopcom w aspirantacie. Niestety nie mógł ostatnich lat życia spędzić w spokoju. Jesienią 1948 r. komunistyczne władze przystąpiły do frontalnej walki z kościołem. Większość duchownych została aresztowana, a kościelne dzieła wychowawcze i charytatywne zlikwidowane. Kościół został zepchnięty do podziemia.

Ks. Ignacy Stuchlý zmarł w opinii świętości 17 stycznia 1953 r. W tych ciężkich czasach prześladowania Kościoła w Czechosłowacji pogrzeb był bardzo skromny. W uroczystościach uczestniczyło kilku współbraci po cywilu. Mszy św. przewodniczył były wychowanek salezjański ks. Jarosław Janik, który nad trumną zmarłego salezjanina wypowiedział słowa pełne nadziei : „Ks. Stuchlý, dziś wszyscy cię żegnamy i dziękujemy za to, co uczyniłeś dla czeskiej młodzieży. Przyrzekamy, że wierność Kościołowi zachowamy i nie zdradzimy!”. Były to słowa prorocze. Kościół w Czechosłowacji przetrwał komunistyczne prześladowanie. Dziś Zgromadzenie Salezjańskie w Czechach i na Słowacji prężnie się rozwija.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Magazyn salezjański
"Don Bosco", nr 82



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6

św. Barbaraśw. Barbara

Modlitwa do św. BarbaryModlitwa do św. Barbary

Litania do św. BarbaryLitania do św. Barbary

św. Jan Damasceńskiśw. Jan Damasceński

Modlitwa do św. Jana DamasceńskiegoModlitwa do św. Jana Damasceńskiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej