Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Andrzej Jarzembowski

Urodził się 30 kwietnia 1943 r. w Wąbrzeźnie z rodziców Jana i Moniki Rzeczewskiej. Tamże został ochrzczony 5 października 1943 r. i bierzmowany 13 czerwca 1953 r. Po ukończeniu szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie, gdzie 24 maja 1961 r. złożył egzamin dojrzałości, zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Ks. rektorowi Józefowi Grochockiemu przedstawił pozytywną opinię swego katechety ks. Bogdana Przybysza oraz proboszcza ks. kanonika Józefa Kowalskiego, który napisał: "Jako chłopiec i jako młodzieniec zachowywał się zawsze przykładnie i swoim przykładem budował swych rówieśników... jest jak na swój młody wiek bardzo poważnym młodzieńcem".

Studia seminaryjne rozpoczął 21 września 1961 r. Sukcesywnie otrzymywał tonsurę (28 XI 1963), ostiariat i lektorat (22 II 1966), egzorcystat i akolitat (4 III 1966), subdiakonat (12 VI 1966), diakonat (19 V11966) i prezbiterat (20 V 1967 r.) z rąk biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego. Pracę duszpasterską jako wikariusz rozpoczął 1 lipca 1967 r. w kościele parafialnym św. Katarzyny w Łasinie, u boku proboszcza ks. prałata Alfonsa Muzalewskiego. Po dwuletnich doświadczeniach duszpasterskich został przeniesiony 1 lipca 1969 r. jako wikariusz przy kościele rektorskim św. Ducha w Grudziądzu. W tym czasie zdaje z dobrym wynikiem egzaminy wikariuszowskie oraz 20 września 1972 r. egzamin proboszczowski.

Za zgodą biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego rozpoczął w roku akademickim 1973/74 zaoczne studia w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ze specjalizacją dla duszpasterzy służby liturgicznej, które ukończył obroną pracy magisterskiej. Pod wpływem ks. Franciszka Blachnickiego zaangażował się w ruch oazowy "Światło-Życie". Wielokrotnie przebywał w Krościenku nad Dunajcem na szkoleniach i rekolekcjach.

1 lipca 1974 r. został mianowany notariuszem Biskupiego Sądu Duchownego w Pelplinie, z obowiązkiem pomocy duszpasterskiej w bazylice katedralnej oraz zaopiekowaniem się służbą liturgiczną ołtarza w katedrze i diecezji. Uczestniczy w spotkaniach młodzieży służb liturgicznych w Rywałdzie, Pieniężnie i Częstochowie. W czerwcu 1981 r. uczestniczył w Watykanie w święceniach kapłańskich diakona Ryszarda Szczęsnego. Proboszczem parafii Koszelewy, w dekanacie działdowskim, został mianowany 14 sierpnia 1982 r. przez biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego. Dokonał inwestycji w kościele parafialnym i filialnym w Szczuplinach oraz odnowił dom parafialny. Pełniąc urząd proboszcza został powołany 1 stycznia 1987 r. na sędziego diecezjalnego przy Biskupim Sądzie Duchownym na okres pięciu lat.

Od 1 września 1988 r. pełnił urząd proboszcza w parafii Cekcyn koło Tucholi. Tu zajął się dalszym wykańczaniem domu katechetycznego oraz budową kościoła filialnego w Małym Gacnie, oddalonym o 9 km od kościoła parafialnego. Wraz z kolegami kursowymi przeżywał 20 maja 1992 r. srebrny jubileusz kapłański. W uznaniu gorliwej pracy i zaangażowania duszpasterskiego został mianowany 17 listopada 1992 r. przez biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę radcą duchownym adhonores.

Od stycznia 1992 r. leczył się w Regionalnym Centrum Onkologicznym w Bydgoszczy. Dotknięty cierpieniem z pomocą wikariusza ofiarnie pracował w parafii do końca sierpnia 1994 r. 1 września tegoż roku został zwolniony z obowiązków proboszcza w Cekcynie i otrzymał urlop zdrowotny z prawem rezydencji w obiektach parafialnych w Cekcynie. W związku z tą decyzją bp Jan Bernard Szlaga pisał: "Proszę przyjąć serdeczne podziękowania za dotychczasową posługę duszpasterską w parafii Cekcyn i wszystkie dokonania w dziedzinie administracyjnej i ekonomicznej. Mam nadzieję, że w miarę sił będzie Ks. Radca nadal służył pomocą i radą nowemu proboszczowi".

Ks. Andrzej zamieszkał w Brodnicy nad Drwęcą u swojej siostry, która otoczyła go samarytańską opieką.

Zmarł w niedzielę, 28 września 1997 r. w Brodnicy, w wieku 54 lat i 30 lat kapłaństwa.

Uroczystościom pogrzebowym, które odbyły się w środę, 1 października 1997 r., na placu budowy nowej parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski. Jako delegat biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi wygłosiłem homilię i wypełniłem polecenia zawarte w liście do mnie skierowanym: "Bardzo proszę o łaskawe zastąpienie mnie na pogrzebie śp. radcy Andrzeja Jarzembowskiego w środę, 1 października 1997 r. Udział w środowiskowej Inauguracji roku akademickiego w Gdańsku, a następnie konsekracja ołtarza w Grucznie, nie pozwalają mi na osobiste pożegnanie naszego zmarłego Kapłana. Bardzo proszę, ażeby Ks. Infułat przekazał najbliższej rodzinie Zmarłego na ręce jego brata, Ks. Józefa Jarzembowskiego, szczere wyrazy współczucia, a śp. Księdzu Andrzejowi jeszcze raz podziękował za jego pracę w naszej Diecezji zwłaszcza w Cekcynie, skąd - zmęczony poważną chorobą - przeszedł na zasłużony wypoczynek i leczenie. Z uczestnikami uroczystości będę się łączył w Mszy świętej za śp. Konfrata, którą będę współkoncelebrował w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie."

Uroczystość pogrzebową współkoncelebrowało 63 kapłanów z archidiecezji gdańskiej i gnieźnieńskiej, głównie z terenów dawnej diecezji chełmińskiej. Z kapłanów Pelplina w pogrzebie uczestniczyli: wikariusz biskupi ks. prałat Jerzy Zięba jako ojciec duchowny kapłanów oraz wikariusz sądowy ks. kanonik Zdzisław Benedykt. Były również autokary z dawnymi parafianami ks. Andrzeja z Koszelew i Cekcyna wraz ze swymi proboszczami. Spoczął na starym cmentarzu w Brodnicy obok klasztoru Ojców Franciszkanów.

Niech spoczywa w pokoju!

Ks. STANISŁAW GRUNT
Pismo Katolickie Pielgrzym, nr 206


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej