Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Andrzej Jarzembowski

Urodził się 30 kwietnia 1943 r. w Wąbrzeźnie z rodziców Jana i Moniki Rzeczewskiej. Tamże został ochrzczony 5 października 1943 r. i bierzmowany 13 czerwca 1953 r. Po ukończeniu szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie, gdzie 24 maja 1961 r. złożył egzamin dojrzałości, zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Ks. rektorowi Józefowi Grochockiemu przedstawił pozytywną opinię swego katechety ks. Bogdana Przybysza oraz proboszcza ks. kanonika Józefa Kowalskiego, który napisał: "Jako chłopiec i jako młodzieniec zachowywał się zawsze przykładnie i swoim przykładem budował swych rówieśników... jest jak na swój młody wiek bardzo poważnym młodzieńcem".

Studia seminaryjne rozpoczął 21 września 1961 r. Sukcesywnie otrzymywał tonsurę (28 XI 1963), ostiariat i lektorat (22 II 1966), egzorcystat i akolitat (4 III 1966), subdiakonat (12 VI 1966), diakonat (19 V11966) i prezbiterat (20 V 1967 r.) z rąk biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego. Pracę duszpasterską jako wikariusz rozpoczął 1 lipca 1967 r. w kościele parafialnym św. Katarzyny w Łasinie, u boku proboszcza ks. prałata Alfonsa Muzalewskiego. Po dwuletnich doświadczeniach duszpasterskich został przeniesiony 1 lipca 1969 r. jako wikariusz przy kościele rektorskim św. Ducha w Grudziądzu. W tym czasie zdaje z dobrym wynikiem egzaminy wikariuszowskie oraz 20 września 1972 r. egzamin proboszczowski.

Za zgodą biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego rozpoczął w roku akademickim 1973/74 zaoczne studia w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ze specjalizacją dla duszpasterzy służby liturgicznej, które ukończył obroną pracy magisterskiej. Pod wpływem ks. Franciszka Blachnickiego zaangażował się w ruch oazowy "Światło-Życie". Wielokrotnie przebywał w Krościenku nad Dunajcem na szkoleniach i rekolekcjach.

1 lipca 1974 r. został mianowany notariuszem Biskupiego Sądu Duchownego w Pelplinie, z obowiązkiem pomocy duszpasterskiej w bazylice katedralnej oraz zaopiekowaniem się służbą liturgiczną ołtarza w katedrze i diecezji. Uczestniczy w spotkaniach młodzieży służb liturgicznych w Rywałdzie, Pieniężnie i Częstochowie. W czerwcu 1981 r. uczestniczył w Watykanie w święceniach kapłańskich diakona Ryszarda Szczęsnego. Proboszczem parafii Koszelewy, w dekanacie działdowskim, został mianowany 14 sierpnia 1982 r. przez biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego. Dokonał inwestycji w kościele parafialnym i filialnym w Szczuplinach oraz odnowił dom parafialny. Pełniąc urząd proboszcza został powołany 1 stycznia 1987 r. na sędziego diecezjalnego przy Biskupim Sądzie Duchownym na okres pięciu lat.

Od 1 września 1988 r. pełnił urząd proboszcza w parafii Cekcyn koło Tucholi. Tu zajął się dalszym wykańczaniem domu katechetycznego oraz budową kościoła filialnego w Małym Gacnie, oddalonym o 9 km od kościoła parafialnego. Wraz z kolegami kursowymi przeżywał 20 maja 1992 r. srebrny jubileusz kapłański. W uznaniu gorliwej pracy i zaangażowania duszpasterskiego został mianowany 17 listopada 1992 r. przez biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę radcą duchownym adhonores.

Od stycznia 1992 r. leczył się w Regionalnym Centrum Onkologicznym w Bydgoszczy. Dotknięty cierpieniem z pomocą wikariusza ofiarnie pracował w parafii do końca sierpnia 1994 r. 1 września tegoż roku został zwolniony z obowiązków proboszcza w Cekcynie i otrzymał urlop zdrowotny z prawem rezydencji w obiektach parafialnych w Cekcynie. W związku z tą decyzją bp Jan Bernard Szlaga pisał: "Proszę przyjąć serdeczne podziękowania za dotychczasową posługę duszpasterską w parafii Cekcyn i wszystkie dokonania w dziedzinie administracyjnej i ekonomicznej. Mam nadzieję, że w miarę sił będzie Ks. Radca nadal służył pomocą i radą nowemu proboszczowi".

Ks. Andrzej zamieszkał w Brodnicy nad Drwęcą u swojej siostry, która otoczyła go samarytańską opieką.

Zmarł w niedzielę, 28 września 1997 r. w Brodnicy, w wieku 54 lat i 30 lat kapłaństwa.

Uroczystościom pogrzebowym, które odbyły się w środę, 1 października 1997 r., na placu budowy nowej parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski. Jako delegat biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi wygłosiłem homilię i wypełniłem polecenia zawarte w liście do mnie skierowanym: "Bardzo proszę o łaskawe zastąpienie mnie na pogrzebie śp. radcy Andrzeja Jarzembowskiego w środę, 1 października 1997 r. Udział w środowiskowej Inauguracji roku akademickiego w Gdańsku, a następnie konsekracja ołtarza w Grucznie, nie pozwalają mi na osobiste pożegnanie naszego zmarłego Kapłana. Bardzo proszę, ażeby Ks. Infułat przekazał najbliższej rodzinie Zmarłego na ręce jego brata, Ks. Józefa Jarzembowskiego, szczere wyrazy współczucia, a śp. Księdzu Andrzejowi jeszcze raz podziękował za jego pracę w naszej Diecezji zwłaszcza w Cekcynie, skąd - zmęczony poważną chorobą - przeszedł na zasłużony wypoczynek i leczenie. Z uczestnikami uroczystości będę się łączył w Mszy świętej za śp. Konfrata, którą będę współkoncelebrował w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie."

Uroczystość pogrzebową współkoncelebrowało 63 kapłanów z archidiecezji gdańskiej i gnieźnieńskiej, głównie z terenów dawnej diecezji chełmińskiej. Z kapłanów Pelplina w pogrzebie uczestniczyli: wikariusz biskupi ks. prałat Jerzy Zięba jako ojciec duchowny kapłanów oraz wikariusz sądowy ks. kanonik Zdzisław Benedykt. Były również autokary z dawnymi parafianami ks. Andrzeja z Koszelew i Cekcyna wraz ze swymi proboszczami. Spoczął na starym cmentarzu w Brodnicy obok klasztoru Ojców Franciszkanów.

Niech spoczywa w pokoju!

Ks. STANISŁAW GRUNT
Pismo Katolickie Pielgrzym, nr 206


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wychowywać dzieci według prawd BożychWychowywać dzieci według prawd Bożych

Mała droga św. Teresy od Dzieciątka Jezus"Mała droga" św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Wartość zamiast ideologiiWartość zamiast ideologii

Z płodności nie musimy korzystać, ale nie wolno jej niszczyćZ płodności nie musimy korzystać, ale nie wolno jej niszczyć

Najpiękniejsze wiersze o różańcuNajpiękniejsze wiersze o różańcu

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej