Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

o. Eugeniusz de Mazenod

Kim był o. Eugeniusz de Mazenod? Żył w latach 1782-1861, a więc w czasach wyjątkowo trudnych i burzliwych dla Francji i całej Europy. Rewolucje, walki, nowe prądy filozoficzne i religijne sprawiały wielkie zamieszanie i spustoszenie, w którym szczególnie łatwo było się zgubić młodym.

Ówczesne programy wpajały w ludzkie umysły przekonanie - pisze o. Jarosław Różański OMI - że człowiek może sam decydować o zmianie norm, ustanowionych przez Stwórcę. Wyrażały też przekonanie, że pewne zasady można ustalać, czy zmieniać w zależności od potrzeb, wygody czy okoliczności. Innym słowy wszystko podlegało umowności.

Eugeniusz de Mazenod wychował się w francuskiej rodzinie arystokratycznej. Porzucił jednak uprzywilejowaną pozycję i z właściwą sobie gorliwością poświęcił życie służbie ubogim dla Chrystusa. Do swego ojca, przerażonego decyzją i gorliwością religijną syna, pisał: Oddałem się do dyspozycji Kościołowi, ponieważ on jest prześladowany i opuszczony. Ponieważ Kościół, do którego 28 lat temu garnęły się pierwsze rodziny kraju i za zaszczyt uważały służbę jemu, dzisiaj wegetuje tylko dzięki wsparciu rzemieślników i chłopów. Podejmuję służbę Kościołowi ponieważ obawiam się, że już dziś brakuje ludzi wspaniałomyślnych, gotowych do tej służby, ludzi nie zawsze skorych do zrezygnowania ze swych wygód, swego stylu życia, który z moralnością chrześcijańską pozostaje w jawnej sprzeczności. Do życia zgodnego z Ewangelią Chrystusa, nie skażoną przez ludzkie wynalazki, nie skażoną przez ludzkie programy.

Z kolei cytat z listu do matki: Czy w sytuacji, w jakiej znajduje się Kościół, mogę stać z założonymi rękami i w skrytości boleć nad nieszczęściami, które dotknęły Kościół, nie ruszając się z miejsca? Im mocniej Matka cierpi, tym bardziej jej dzieci powinny starać się, by jej pomóc.

Ten zmysł Kościoła - pisze o. Paweł Latusek OMI - natchnął go do założenia Zgromadzenia i dynamicznego rozwoju misji. Kościołowi trzeba pomóc w rozdzielaniu środków zbawienia wszystkim narodom. Zgro- | madzenie OMI wyróżnia się od samego po- | czątku zapałem misyjnym. Jego członkowie kontynuują podjęte przez Założyciela dzieło w 68 krajach świata na wszystkich kontynentach. Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów M.N. jest największa w Zgromadzeniu. Nasi misjonarze pracują w 20 krajach świata.

Gorliwość o. Eugeniusza de Mazenod była tak wielka, że papież Leon XII zatwierdził młode Zgromadzenie już 10 lat po jego założeniu, w 1826 roku, co było wówczas wydarzeniem niezwykłym. Sto lat później Pius XI powiedział o misjonarzach o. Eugeniusza: To są specjaliści od trudnych misji. Wszędzie pracują zgodnie z dewizą Założyciela: Posłał mnie Pan, by głosić Dobrą Nowinę ubogim. Pierwsze heroiczne misje arktyczne stały się wizytówką Zgromadzenia i przysparzały mu wielu kandydatów.

Znakiem zmysłu Kościoła była również przejrzysta i odpowiedzialna posługa o. Eugeniusza de Mazenoda jako biskupa Marsylii. Zabiegał przede wszystkim o zwiększenie liczby duchowieństwa, należytą formację w wyższym seminarium duchownym oraz pogłębienie pracy duszpasterskiej w parafiach. Kładł duży nacisk na nową ewangelizację. Prowadził bardzo prosty styl życia, otwarty na wszystkich. Był również wielkim promotorem życia zakonnego w swojej diecezji. Stworzył szkołę głoszenia misji parafialnych.

Kongres poświęcony oblackiemu charyzmatowi, który odbył się w 1976 r. w Rzymie wymienił istotne cechy tego charyzmatu. Zamknięto je w słowa - hasła: Chrystus - ewangelizacja - ubodzy - Kościół - wspólnota - życie zakonne - Maryja - kapłaństwo - naglące potrzeby Kościoła.

Ojciec Marcello Zago OMI, Superior Generalny Misjonarzy Oblatów M.N. w wywiadzie dla "Misyjnych Dróg" na pytanie: Do czego przede wszystkim kanonizacja założyciela powinna pobudzić polskich oblatów? - odpowiedział: - Myślę, że tak jak po wielkiej rewolucji we Francji, powinniście przede wszystkim odnawiać wiarę w Waszej ojczyźnie. Trzeba pomóc odnaleźć się społeczeństwu i Kościołowi w nowej sytuacji. Tak wiele przecież u was się zmieniło i wciąż się zmienia. Trzeba się zapoznawać z doświadczeniami Kościoła zachodnioeuropejskiego, ale Kościół polski powinien pozostać sobą. To ubogaci cały Kościół. Świetnie to robi Jan Paweł II.

Druga spraw to kontynuowanie waszego otwarcia na misje. Polska prowincja w ostatnich latach dostarczyła Zgromadzeniu najwięcej nowych misjonarzy. Podjęliście wiele cennych inicjatyw. Przyjęte przez was misje wydają dobre owoce. Udowadniacie, że potraficie zaadaptować się w trudnych warunkach. Ogromną waszą rolą będzie dalsze otwarcie Zgromadzenia na kraje wschodnie - jesteście im najbliżsi kulturowo. Jednak sprawą najważniejszą dla was, tak samo zresztą jak i dla całego Zgromadzenia, jest wezwanie Założyciela, aby odnowić się wewnętrznie i doświadczyć Chrystusa. Wtedy z jeszcze większą gorliwością będziecie podejmowali wasze tak liczne zadania ewangelizacyjne. Jak już wspomniałem, kanonizacja jest dla nas wszystkich wielką łaską, ale trzeba umieć korzystać z tej łaski.

Jest "z wiatru i ognia", serce ma "wielkie jak świat" mówiono o ojcu Eugeniuszu. A on z pasją i wielkim oddaniem starał się tylko przywracać człowiekowi jego godność dziecka Bożego, godność ludzką, prowadzić ku godziwemu życiu.

Święty Eugeniusz de Mazenod został beatyfikowany 19 października 1975 przez Pawła VI, a 3 grudnia 1995 kanonizowany przez Jana Pawła II.

STANISŁAW TOMASZ PESTKA
Pielgrzym, nr 156


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wychowywać dzieci według prawd BożychWychowywać dzieci według prawd Bożych

Mała droga św. Teresy od Dzieciątka Jezus"Mała droga" św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Wartość zamiast ideologiiWartość zamiast ideologii

Z płodności nie musimy korzystać, ale nie wolno jej niszczyćZ płodności nie musimy korzystać, ale nie wolno jej niszczyć

Najpiękniejsze wiersze o różańcuNajpiękniejsze wiersze o różańcu

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej