Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Jan Korycki

(1935 - 2020)

31 lipca 2020 - Rano w Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie zmarł ks. dr Jan Korycki SAC (ur. 19 czerwca 1935 w Borowej Woli, w pow. Opoczno), rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, radca prowincjalny i generalny, postulator i prokurator generalny, duchowy kierownik polskich księży studentów w Rzymie. W 1970 mianowano ks. Jana przełożonym domu studenckiego w Lublinie, a w 1972 rektorem domu i Seminarium w Ołtarzewie. Tę ostatnią funkcję rozpoczął od 1 lutego 1973, ze względu na konieczność ukończenia zaawansowanej już pracy doktorskiej (obowiązki przełożeńskie w Seminarium spełniał w tym czasie przez pierwszy semestr ks. Witold Zdaniewicz). Ks. Jan Korycki pełnił obowiązki rektora Ołtarzewa przez dwie kadencje, do 1978, a w latach 1981-83 był wicerektorem tego domu. Od 1972 do 1981 był też radcą prowincjalnym.

Zebranie Generalne Stowarzyszenia wybrało ks. Jana 8 listopada 1983 na radcę generalnego. Sprawując tę funkcję uczestniczył w przełożeńskim zarządzaniu światem pallotyńskim na wszystkich kontynentach. Sześcioletnia kadencja radcy zakończona została 13 listopada 1989 nominacją na urząd prokuratora generalnego, tj. pełnomocnika Stowarzyszenia przy Stolicy Apostolskiej i postulatora generalnego Stowarzyszenia. Jego wielką zasługą było doprowadzenie do wyniesienia do chwały ołtarzy: bł. Elżbiety Sanny (1788-1857), osoby świeckiej, współpracującej ze św. Wincentym Pallottim i bł. ks. Ryszarda Henkesa (1900-1945), pallotyna i męczennika niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Kiedy 12 maja 2015 został mianowany nowy postulator generalny Stowarzyszenia, ks. Jan pozostał dalej w Rzymie, poświęcając się procesom kanonizacyjnym i beatyfikacyjnym, które były w toku oraz wprowadzając swojego następcę w obowiązki. Należy zaznaczyć też, że był duszpasterzem, konferencjonistą, spowiednikiem i opiekunem zarówno polskich sióstr zakonnych i księży, jak również osób świeckich w Rzymie. Ostatecznie, po 34. latach pełnienia odpowiedzialnych i zaszczytnych urzędów i posług w Rzymie, w pallotyńskim Zarządzie Generalnym, powrócił do kraju. 15 maja 2015 został mianowany dyrektorem Ośrodka Postulacji przy Zarządzie Prowincji Chrystusa Króla, gdzie też zamieszkał od 1 lipca 2017, wspierając Zarząd swoją kompetencją, mądrością i doświadczeniem. W ramach swoich obowiązków pełnił od 25 września 2018 funkcję wicepostulatora w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Stanisława Szulmińskiego SAC.

W czerwcu 2019 obchodził diamentowy jubileusz - 60. rocznicę święceń kapłańskich (2 czerwca w Klwowie i 9 czerwca w Warszawie).

W strukturach Stowarzyszenia i Prowincji pełnił ponadto funkcje: przewodniczącego Generalnej Komisji Prawnej Stowarzyszenia (mianowany 13 października 1993), oraz członka tejże Komisji (od 2014), członka Instytutu Apostolskiego (1977) i członka Rady Pallotyńskiego Instytutu Historycznego (2 października 2017).

Ks. Jan Korycki w ostatnich latach dość często przebywał w szpitalu, zmagając się ze swoimi problemami zdrowotnymi. Zmarł rano 31 lipca 2020 w Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie. Przeżył 85 lat, w tym 67 lat w Stowarzyszeniu i 61 lat w kapłaństwie. Żył charyzmatem św. Wincentego Pallottiego, a swą postawą i pracą kapłańską starał się przekazywać młodemu pokoleniu wierność pallotyńskiemu dziedzictwu. Cechowała go żywa wiara, duch służby bliźniemu i umiłowanie patriotyzmu.

Msza św. pogrzebowa została odprawiona 4 sierpnia 2020 o godz. 10:00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie, po której nastąpiło odprowadzenie doczesnych szczątków zmarłego do grobu na miejscowym cmentarzu.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

bł. Bolesława Lamentbł. Bolesława Lament

Modlitwa do bł. Bolesławy LamentModlitwa do bł. Bolesławy Lament

Litania do bł. Bolesławy LamentLitania do bł. Bolesławy Lament

Modlitwa do św. Józefa FreinademetzaModlitwa do św. Józefa Freinademetza

Modlitwa do bł. Archanieli GirlaniModlitwa do bł. Archanieli Girlani

Modlitwa do św. Sulpicjusza SeweraModlitwa do św. Sulpicjusza Sewera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2025Godzina Łaski 2025

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2026 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej