Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Lesław Gwarek

(1951 - 2014)

23 października 2014 - W Odivelas, w Portugalii, zmarł ks. Lesław Gwarek (ur. 8 grudnia 1951 w Woli Korzeniowej, w parafii Szydłowiec, w diecezji sandomierskiej), profesor Seminariów Duchownych w Ołtarzewie, Orchard Lake i Buffalo, delegat Delegatury Dzieciątka Jezus w USA 1990-93, 2002-05, prowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego 1993-99, radca prowincjalny 2005-14, sekretarz ds. misji.

Po przekształceniu pallotyńskiej prowincji w Polsce w dwie niezależne jednostki administracyjne, objął 25 marca 1993 urząd pierwszego prowincjała prowincji, która przyjęła tytuł Zwiastowania Pańskiego (zwana też popularnie poznańską lub zachodnią). Urząd ten sprawował przez dwie kadencje (do 1999). Następnie zamieszkał w Ołtarzewie, prowadząc dalej wykłady z Pisma Świętego w Seminarium Duchownym. Od 1 lipca 2002 był ponownie rektorem domu w North Tonawanda i delegatem Delegatury Dzieciątka Jezus. Wykładał też w Międzydiecezjalnym WSD Christ the King w Buffalo. W latach 2005-11 pełnił funkcję pierwszego radcy prowincjalnego (wiceprowincjała), a 2008-14 - rektora domu w Poznaniu. Od 25 marca 2014 był radcą prowincjalnym i sekretarzem ds. misji. Zamieszkał wtedy w Częstochowie.

Zmarł nagle rano 23 października 2014 w Odivelas, podczas pobytu w Portugalii. Wyjechał tam, aby poprowadzić tydzień misyjny dla współbraci z brazylijskiej prokury Regii Matki Bożej Miłosierdzia. W Niedzielę Misyjną 19 października wygłosił tam kazanie. Po sprowadzeniu do kraju jego szczątków uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 listopada w Poznaniu. Mszy świętej koncelebrowanej w kościele pallotyńskim pw. św. Wawrzyńca Męczennika przewodniczył i homilię wygłosił abp Henryk Hoser, bp warszawsko-praski. Kaznodzieja w homilii podkreślił, że zmarły był bardzo mobilnym kapłanem, realizującym niestrudzenie w swym życiu posługę apostolską. Był człowiekiem szczerym, dobrym, szlachetnym, z poczuciem humoru, kierującym się mądrością życiową i wiarą, która miała swe źródło w Słowie Bożym. W pogrzebie uczestniczyło ok. 180 księży - pallotynów z różnych stron Polski i świata oraz spoza stowarzyszenia - najbliższa rodzina zmarłego, parafianie z Szydłowca i Poznania, a także siostry zakonne. Po okolicznościowych przemówieniach kondukt żałobny udał się do pierwszej pallotyńskiej kwatery na cmentarzu junikowskim. Poprowadził go radca generalny ks. Adam Golec.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

bł. Bolesława Lamentbł. Bolesława Lament

Modlitwa do bł. Bolesławy LamentModlitwa do bł. Bolesławy Lament

Litania do bł. Bolesławy LamentLitania do bł. Bolesławy Lament

Modlitwa do św. Józefa FreinademetzaModlitwa do św. Józefa Freinademetza

Modlitwa do bł. Archanieli GirlaniModlitwa do bł. Archanieli Girlani

Modlitwa do św. Sulpicjusza SeweraModlitwa do św. Sulpicjusza Sewera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2025Godzina Łaski 2025

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2026 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej