Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pierwsza Komunia w Wielki Czwartek? Co ksiądz myśli?

Bardzo to pięknie, że Kościół nadaje uroczystości Pierwszej Komunii Świętej tak bogatą oprawę. Należy się cieszyć, że nowe pokolenie przystępuje do Stołu Pańskiego. Jednak mijamy się z ważnością tej uroczystości. Dla ludzi zamożnych to okazja, by pokazać swoje bogactwo i olśnić innych. Są rodzice, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, a chcą też nieba przychylić swemu dziecku. (...) Następnego dnia w klasie odbywa się pokazywanie prezentów i chwalenie się "kasą". Może gdyby organizowano Pierwszą Komunię w Wielki Czwartek, nie byłoby opisanych przeze mnie problemów. Sylwester

Jak naprawić Pierwszą Komunię?

Drogi Panie!

Rzeczywiście niedawno minął maj - miesiąc tradycyjnie zarezerwowany na Pierwsze Komunie. Niestety, choć dobrze rozumiem Pana uwagi, to jednak się z Panem nie zgadzam.

Raczej nie powinniśmy łączyć Komunii z Wielkim Czwartkiem. Bowiem i jedna, i druga uroczystość będzie nieudana. Kto zechce i tak urządzi wielkie przyjęcie niszcząc atmosferę Wielkiego Tygodnia. Znam ten problem z doświadczeń jednej parafii, gdzie właśnie tak była ustalona Komunia. Później nie obyto się od takich paradoksów, że parafianie przychodzili do proboszcza po dyspensę na Wielki Piątek, bo im dużo mięsa zostało i trzeba to było zjeść.

Mentalności ludzkiej nie zmieni korekta terminu Komunii. Problem tkwi nie w terminie, lecz w naszych przekonaniach. Rozwija się niedobry zwyczaj urządzania olbrzymich przyjęć komunijnych, wręcz na zasadzie "zastaw się, a postaw się". Wszyscy na to narzekają, ale wszyscy (prawie) to robią. To taki zwariowany przejaw konsumpcyjnej mentalności, która przemocą wdziera się do naszej kultury. Do dobrego tonu należy popisywanie się swoim dostatkiem i według zasobności portfela oceniamy ludzi. Jakie to płytkie!

Jednak zastanowiło mnie Pana sformułowanie o przychyleniu nieba i że biedni rodzice też szukają pieniędzy na prezenty i przyjęcie. Czy rzeczywiście bogactwo i dobrobyt mają być tym niebem? Mnie się zawsze wydawało, że miłość.

Jeszcze raz podkreślam, że ludzkiej psychiki nie da się zmienić nakazami administracyjnymi. Kościół stara się i tak ograniczyć ten festiwal próżności choćby przez wprowadzanie alb, które zastąpiły już wystawę sukienek i garniturów. Najważniejsze nasze działanie w tym kierunku to powolna i cierpliwa formacja parafian. To ciągłe przypominanie o istocie naszej wiary, zwracanie uwagi na skromność i duchowe przeżywanie tej uroczystości. Cóż z tego jednak, skoro uroczystości komunijne są wizytówką naszej wiary i doskonałym odzwierciedleniem jej braków. Pierwsze Komunie są takie, jak polski katolicyzm. Wystawne, uroczyste, pokazowe i bez duchowej głębi. Przewspaniałe uroczystości owocują często tym, że dziecko do komunii czy spowiedzi przyjdzie następnym razem dopiero za rok, a może nawet za lat kilka (tak się zdarza). Po prostu w Polsce króluje religijność, przywiązanie do tradycji, a brak u większości katolików głębokiej, osobistej wiary. Nad tym powinniśmy pracować.

Chrześcijanin może zmieniać świat i siebie przede wszystkim przez modlitwę, pokutę, ofiarę. Jeśli ważna jest dla Pana sprawa Pierwszych Komunii, to właśnie do takiego orędownictwa w ich intencji zachęcam.

Ks. JANWasze komentarze:
 marzena aneta: 04.06.2023, 22:11
 Pierwsza Komunia w Wielki Czwartek?co ksiądz myśli?proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 4Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 3

Modlitwa do św. Ojca PioModlitwa do św. Ojca Pio

Św. Ojciec PioŚw. Ojciec Pio

Modlitwa do bł. Józefa StankaModlitwa do bł. Józefa Stanka

Modlitwa do św. LinusaModlitwa do św. Linusa

Modlitwa do św. KonstancjuszaModlitwa do św. Konstancjusz

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ] 
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej