Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wtrącam słowa "O, jezu!". Czy to grzech?

Ksiądz mi zwrócił uwagę, że często wtrącam słowa "O, jezu!" - że to grzech. Ale ja nie mam złej intencji. Przecież lepsze jest wzywanie imienia Boga niż przeklinanie. Czy łamię drugie przykazanie?

Jak Boga kocham

Kiedy jesteśmy z kimś po imieniu, jest to znakiem zaufania i zażyłości. Mówimy: "Jezu" - jak do przyjaciela. Ale nie wypada tego nadużywać. Imiona Boże powinniśmy wypowiadać z szacunkiem, czyli w miłującej adoracji, a nie jako przerywniki zdań. Drugie przykazanie Dekalogu zabrania wszelkiego nieodpowiedniego używania imienia Boga, Jezusa Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych. Okrzyki: "O, Boże!", "O, Jezu!", "Jezus, Maria!", "O, Matko!" czy "Jak Boga kocham!" - wolno wypowiadać jedynie jako słowa błogosławieństwa lub uwielbiania Boga. Kiedy lekkomyślnie wypowiadamy imię święte, sami udowadniamy, że nie liczymy się z Bogiem. Święty John Henry Newman napisał, że robimy tak, bo "nie uświadamiamy sobie, nie wierzymy, że On jest obecny".

Ktoś, kto wypowiada imię Jezusa z adoracją, wyznaje swoją wiarę. Wspominam ojca duchownego ks. Grzegorza Zagórowskiego. Zawsze poruszało mnie, w jaki sposób wypowiadał imię Boże. Z miłością i szacunkiem. W sposobie mówienia imienia Chrystusa była już katecheza.

Najczęściej ludzie łamią drugie przykazanie, kiedy nie dochowują przyrzeczeń dawanych innym w imię Boże. Łamane przysięgi małżeńskie, kapłańskie, zrywane śluby zakonne stanowią wzywanie autorytetu Boga nadaremno. Niewierność złożonym uroczyście przysięgom, np. wojskowej, harcerskiej, abstynencji - stanowi nadużycie imienia Bożego i w pewnym sensie czyni Boga kłamcą.

Innym sposobem łamania drugiego przykazania jest wypowiadania słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, mówienie źle o Bogu, np. "Starość się Bogu nie udała", "Gdzie był Bóg podczas wojny?". Owszem, można się nawet kłócić z Bogiem. Należy jednak to robić z szacunkiem. Bóg to Bóg. Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. "Kto wami gardzi, mną gardzi" (Łk 10,16).

Grzechem jest nadużywanie imienia Bożego w celu manipulacji drugim człowiekiem: "Zjedz zupkę, bo Bozia patrzy". Drugie przykazanie zabrania także magicznego używania imienia Bożego. Imiona Boga pisane po hebrajsku czy w innych językach widziałem wśród innych znaków egipskich czy chaldejskich na amuletach sprzedawanych na Starym Mieście w Warszawie. To grzech równać imię Pana ze znakami pogańskimi. Warto przypomnieć sobie słowa Ewangelii: "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od złego pochodzi" (Mt 5,37). Proszę być ze swoją rodziną swoją modlitwą i ciepłym słowem. Załamywanie się nikomu w niczym nie pomaga.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 736Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do Ducha ŚwiętegoModlitwy do Ducha Świętego

Litania do Ducha ŚwiętegoLitania do Ducha Świętego

Modlitwa o siedem darów Ducha ŚwiętegoModlitwa o siedem darów Ducha Świętego

Duch Święty a EucharystiaDuch Święty a Eucharystia

Czas Ducha ŚwiętegoCzas Ducha Świętego

Duch Święty wszystkiego was nauczyDuch Święty wszystkiego was nauczy

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej