Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Złość czy gniew?

Gniew jest kolejnym z siedmiu grzechów głównych. Najpierw należy odróżnić "święty gniew" od grzesznej złości. Ten pierwszy daleki jest od nienawiści, której cel to satysfakcja ze zła - bo ktoś zamiast dążyć do prawdy i sprawiedliwości szuka przyjemności w uwolnionej agresji. Pismo Święte opisuje drzemiącą w człowieku obecność ztości jako przejaw wrodzonej skłonności do zła. To jeden ze skutków grzechu pierworodnego (Rdz 4, 8). Nienawiść jest zawsze grzechem. Ale ocena moralna gniewu bywa pozytywna.

Okazuje się, że istnieje gniew słuszny, który angażuje nie tylko emocje, ale i rozum. Doświadczenie zła powinno wywoływać gniew sprzeciwu (KKK 1765). Można gniewać się na kogoś albo na siebie. Wtedy taki gniew jest świadomie wzbudzany i powstrzymywany. Pojawia się, gdy rozum zinterpretuje wydarzenie. Ewangelia zawiera opis takiego gniewu u samego Jezusa, który ostro krytykował faryzeuszy (Mk 3, 5; Mk 11,15). Natomiast współczesny przykład można znaleźć w sposobie wygłoszenia fragmentu homilii przez Jana Pawła II w czasie Mszy Świętej na lotnisku w Masłowie (Kielce, 3 czerwca 1991). Papież wzburzony wołał wtedy: "czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie?".

Choć Bóg wpisał w ludzką naturę taką energię, to jednak sprawiedliwy gniew jest pewną umiejętnością, związaną z darem Ducha Świętego. Polega na świadomym i celowym użyciu dostępnej mocy. Zadaniem uczciwego gniewu jest obrona własnej lub cudzej godności. Taki gniew służy trosce o ludzi lub wyznawane wartości. I w sytuacjach, gdy go brakuje, pojawia się grzech zaniedbania. Zatem chrześcijanin ma prawo i obowiązek ostro reagować na zło.

Grzech gniewu pojawia się wtedy, gdy agresja jest trwałym usposobieniem w celu wyrządzania komuś krzywdy. Cechuje ją zimna kalkulacja zmierzająca do maksymalnie dotkliwej i skutecznej zemsty. Gniew jest grzechem także wtedy, gdy krzywda została zrobiona przez innych, ale sprowokowanych przez emocje, które wywołałem.

Katechizm uczy, że "gniew jest pragnieniem odwetu celem zaszkodzenia temu, kogo należy ukarać". Jeśli gniew posuwa się do "dobrowolnego pragnienia zabójstwa lub ciężkiego zranienia bliźniego, jest grzechem śmiertelnym" (KKK 2302).

Co zrobić, gdy poniosą trudne emocje? Po pierwsze przyznaj się i przeproś. Jeżeli to możliwe, jeszcze tego samego dnia (Ef 4, 26). Przeproś także wtedy, gdy jesteś starszy lub wyższy funkcją. Zastanów się: czy uczciwie spierałeś się o Sprawę, czy o zagrożony prestiż i własny dobrobyt? Czy reakcja była proporcjonalna do faktycznej krzywdy? Jeżeli wybuch się powtarza, pomyśl: co irytuje cię w tej osobie? Czego zazdrościsz? Co cię tak łatwo uruchamia?

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 stycznia 2011Wasze komentarze:
 marzena aneta: 25.12.2023, 12:59
 złość czy gniew Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o gniewu złości zakończenie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę spraw żeby nikt nie kradł nie oszukiwał to jest grzech ciężki nie można kraść nie można oszukiwać dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o pieniądze żebym miała zawsze żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o prawo jazdy samochód dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 ewa: 31.07.2018, 22:15
 wątpliwości należy jak najszybciej rozpatrzyć i rozwiązać. w przeciwnym razie mogą prowadzić do narastających skrupułów i nie daj Boże unikania Stołu Pańskiego. życzę spotkania wspaniałego spowiednika lub (i) kierownika duchowego. polecam też lekturę Dziennika św. Faustyny Kowalskiej.
 arek: 31.07.2017, 10:27
 ...czy czytając przykładowe rachunki sumienia jest człowiek w stanie powiedzieć "jestem po spowiedzi sw. i jestem bez grzechu"..ja mam coraz wieksze wątpliwosci co do moich spowiedzi i przystępowaniu do Stołu Pańskiego
 i.: 31.10.2015, 20:43
 Bardzo mądre))))))))
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do Ducha ŚwiętegoModlitwy do Ducha Świętego

Litania do Ducha ŚwiętegoLitania do Ducha Świętego

Modlitwa o siedem darów Ducha ŚwiętegoModlitwa o siedem darów Ducha Świętego

Medytacja na Zesłanie Ducha ŚwiętegoMedytacja na Zesłanie Ducha Świętego

Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)

Niech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła IINiech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła II

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej