Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Grzech pijaństwa

Jako kolejny z siedmiu grzechów głównych wraz z obżarstwem wymienione jest nieumiarkowanie w piciu. Chodzi o nadużywanie alkoholu. Inna, bardziej dosadna nazwa, to pijaństwo. Dla oceny moralnej nie ma znaczenia, czy dotyczy ono wódki, wina, piwa czy innego napoju. Nietrzeźwość i problem moralny pochodzi z obecnego w takich środkach alkoholu.

W Biblii poza sycerą występuje przede wszystkim wino. Dla mieszkańca Palestyny, oprócz zboża i oliwy, wino było naturalnym składnikiem codziennego pożywienia (Łk 5, 39). Jednak Pismo Święte przestrzega przed dwuznacznym charakterem alkoholu. Jest on symbolem dobrobytu i pomyślności (Rdz 49, 11-12; Prz 3, 10), jeżeli się go umiarkowanie używa (Syr 31, 28). Wiadomo, że Jezus również spożywał wino (Mt 11, 19). Od strony naturalnej wino oznacza to, co przyjemne - ucztę, radość, przyjaźń (Hi 1,18), bo "rozwesela serce człowieka" (Ps 104, 15).

Z drugiej strony wiele fragmentów wskazuje na konsekwencje nieumiarkowanego picia. Nietrzeźwy człowiek jest bezbronny wobec własnych namiętności i zewnętrznych wrogów. Pijaństwo wystawia go na ryzyko ośmieszenia. Nie ma on świadomości słów i czynów. Staje się widowiskiem i traci twarz. Szybko zapomina o Bogu i odpowiedzialności (Iz 56,12). Pijaństwo prowadzi do nędzy (Prz 21,17); prowokuje rozpustę (Syr 19, 2); oszukuje złudzeniami (Prz 23, 30-35). Niszczy bariery moralne i pozbawia kontroli.

Również w Nowym Testamencie znajdujemy wezwania do trzeźwości (Rz 13, 13; 1 Tm 3, 3. 8; Tt 2, 3). Grzech nieumiarkowania niszczy wrażliwość sumienia. Powoduje porzucenie postawy czuwania (Mt 24, 45. 49). Odpowiada nie tylko za utratę zdrowia i straty materialne, ale także za szkody wżyciu duchowym chrześcijanina (Ef 5, 18; 1 P5, 8). Jest grzechem ciężkim zamykającym drogę do królestwa Bożego (1 Kor 5, 11;Ga5, 21).

Krótko mówiąc, nietrzeźwość jest w Biblii synonimem duchowej ociężałości, niezdolności do myślenia i decyzji, a nawet umysłowego otępienia (Jl 1, 5). Dlatego Pismo Święte kładzie silny akcent na umiar (Syr 31, 27; 2 Mch 15, 39).

Jak sprawdzić siebie w tej dziedzinie? W USA stosuje się m.in. następujący krótki test autodiagnostyczny. Odpowiedz szczerze: czy usiłowałeś kiedykolwiek ograniczać swoje picie? Czy ktokolwiek był na ciebie zły z powodu twojego picia? Czy kiedykolwiek miałeś poczucie winy z powodu picia? Czy kiedykolwiek piłeś na pusty żołądek? Nawet jedna odpowiedź "tak" na któreś z powyższych czterech pytań już wskazuje na zagrożenie uzależnieniem.

I jeszcze jedno, last not least: oczywiście prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest grzechem ciężkim. Tak samo jak brak reakcji na to ze strony pasażerów.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 30 stycznia 2011


   

Wasze komentarze:
 lukaszek: 18.11.2020, 00:30
 Tak jest to prawda
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego a PauloModlitwa do św. Wincentego a Paulo

Litania do św. Wincentego a PauloLitania do św. Wincentego a Paulo

Jakim chciałbym być mężem, patrząc na swojego ojca? Jaką chciałabym być żoną, patrząc na swoją matkę?Jakim chciałbym być mężem, patrząc na swojego ojca? Jaką chciałabym być żoną, patrząc na swoją matkę?

Częsta komunia prowadzi do dewocji?Częsta komunia prowadzi do dewocji?

Powrót z noworodkiem ze szpitala do domu - pierwsze dniPowrót z noworodkiem ze szpitala do domu - pierwsze dni

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej