Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Źródło łaski

Mój syn nie był blisko dwadzieścia lat u spowiedzi. W młodości spotkał kapłana, który nakrzyczał na syna. Był to dla chłopca ból tak dotkliwy, że już nigdy nie udało mi się namówić go do pójścia do spowiedzi.

W Pani liście nie ma pytania, tylko żal. Rozumiem to jednak. Czasem nie ma się komu pożalić. Przykro mi, że Pani dziecko spotkała przykrość w konfesjonale. Uważam jednak, że nie powinna Pani rozgrzeszać syna z pomijania spowiedzi.

Dentysta zadaje nam bardzo dużo bólu, a i tak idziemy do niego i jeszcze mu ptacimy. Dlaczego? Bo rozumiemy, że omijanie dentysty spowoduje w perspektywie jedynie większe problemy. Jeśli spotkamy się z niekompetencją dentysty czy jego niemiłym zachowaniem, wybieramy po prostu innego stomatologa.

Nie bardzo więc akceptuję argumentację, że ktoś spotkał nieprzyjemnego księdza i potem całe życie nie chodzi do spowiedzi. Moim zdaniem Pani syn nie rozważył w dojrzały sposób, co traci przez swoje zaniedbanie.

Największą wartością spowiedzi jest zyskiwana łaska Boża. Chrystus w swojej niezmierzonej miłości odnawia przyjaźń z nami i ofiaruje nam w sakramencie pojednania niesamowite dary. Oto niektóre z nich: odpuszczenie grzechów ciężkich i grzechów lekkich, odpuszczenie kary wiecznej - a nawet częściowo kar doczesnych, odbudowanie lub powiększenie stanu łaski uświęcającej, przywrócenie lub podniesienie na wyższy poziom naszych cnót, przywrócenie utraconych zasług. Jeśli się dobrze rozważy, jak wielkie są to prezenty i że zostały zyskane dla nas prze niewyobrażalne cierpienie i ukrzyżowanie Jezusa, powinniśmy dziękować Bogu na kolanach za każdą dobrą spowiedź. Trzeba jednak zaznaczyć, że w sakramencie pokuty i pojednania - bardziej niż w innych sakramentach - niesamowicie dużo zależy od naszej współpracy z łaską Bożą.

Inną wartością spowiedzi jest jej siła wychowawcza. Duch Święty kształtuje w sakramencie pojednania, objawiając często zakrytą przed naszymi oczami wyzwalającą prawdę. Uczymy się na naszych błędach. Wyciągamy wnioski. Jeśli tylko kapłan nie odmówi penitentowi pouczenia, pojawia się w spowiedzi element kierownictwa duchowego. Poprzez słowa spowiednika zechciał przemawiać do nas Pan Jezus. I to sam Chrystus wypowiada ustami kapłana słowa: "Ja odpuszczam Tobie grzechy". Spowiedź zawsze będzie zawierać w sobie coś gorzkiego. Jak gorzkie, lecz bardzo skuteczne lekarstwo. Proszę się modlić, aby Pani syn nigdy więcej nie odmawiał przyjmowania niezbędnych mu lekarstw.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 październik 2012Wasze komentarze:
 Marijanna: 05.10.2018, 18:52
 Pani syn ma wrażliwość na ton głosu oraz dźwięk. A do spowiedzi może pójść, lecz zależy to od jego woli. Niech wróci do tego księdza, który z nim tak postąpił i opowie temu księdzu który go spowiadał, niech opowie jak krzyk księdza podczas wyspowiadania Pani syna, wpłynął na życie Pani syna i jak to go bolało. Niech powie to spokojnie, bez krzyku i bez nerwów. Kiedy dojdzie do rozmowy między księdzem a spowiednikiem na spokojnie, wtedy wydarzy się coś, czego ksiądz ani spowiednik się nie spodzieje. Życie Pani syna zmieni się diametralnie, iż syn i ksiądz coś zrozumieją w danej chwili.
 S: 08.12.2012, 16:56
 Tak, tłumaczcie się, małym dzieciom sama spowiedż wydaje sie straszna a co dopiero jak ksiądz wrzeszczy, niektórzy starzy księża nie powinni spowiadać
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej