Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Źródło łaski

Mój syn nie był blisko dwadzieścia lat u spowiedzi. W młodości spotkał kapłana, który nakrzyczał na syna. Był to dla chłopca ból tak dotkliwy, że już nigdy nie udało mi się namówić go do pójścia do spowiedzi.

W Pani liście nie ma pytania, tylko żal. Rozumiem to jednak. Czasem nie ma się komu pożalić. Przykro mi, że Pani dziecko spotkała przykrość w konfesjonale. Uważam jednak, że nie powinna Pani rozgrzeszać syna z pomijania spowiedzi.

Dentysta zadaje nam bardzo dużo bólu, a i tak idziemy do niego i jeszcze mu ptacimy. Dlaczego? Bo rozumiemy, że omijanie dentysty spowoduje w perspektywie jedynie większe problemy. Jeśli spotkamy się z niekompetencją dentysty czy jego niemiłym zachowaniem, wybieramy po prostu innego stomatologa.

Nie bardzo więc akceptuję argumentację, że ktoś spotkał nieprzyjemnego księdza i potem całe życie nie chodzi do spowiedzi. Moim zdaniem Pani syn nie rozważył w dojrzały sposób, co traci przez swoje zaniedbanie.

Największą wartością spowiedzi jest zyskiwana łaska Boża. Chrystus w swojej niezmierzonej miłości odnawia przyjaźń z nami i ofiaruje nam w sakramencie pojednania niesamowite dary. Oto niektóre z nich: odpuszczenie grzechów ciężkich i grzechów lekkich, odpuszczenie kary wiecznej - a nawet częściowo kar doczesnych, odbudowanie lub powiększenie stanu łaski uświęcającej, przywrócenie lub podniesienie na wyższy poziom naszych cnót, przywrócenie utraconych zasług. Jeśli się dobrze rozważy, jak wielkie są to prezenty i że zostały zyskane dla nas prze niewyobrażalne cierpienie i ukrzyżowanie Jezusa, powinniśmy dziękować Bogu na kolanach za każdą dobrą spowiedź. Trzeba jednak zaznaczyć, że w sakramencie pokuty i pojednania - bardziej niż w innych sakramentach - niesamowicie dużo zależy od naszej współpracy z łaską Bożą.

Inną wartością spowiedzi jest jej siła wychowawcza. Duch Święty kształtuje w sakramencie pojednania, objawiając często zakrytą przed naszymi oczami wyzwalającą prawdę. Uczymy się na naszych błędach. Wyciągamy wnioski. Jeśli tylko kapłan nie odmówi penitentowi pouczenia, pojawia się w spowiedzi element kierownictwa duchowego. Poprzez słowa spowiednika zechciał przemawiać do nas Pan Jezus. I to sam Chrystus wypowiada ustami kapłana słowa: "Ja odpuszczam Tobie grzechy". Spowiedź zawsze będzie zawierać w sobie coś gorzkiego. Jak gorzkie, lecz bardzo skuteczne lekarstwo. Proszę się modlić, aby Pani syn nigdy więcej nie odmawiał przyjmowania niezbędnych mu lekarstw.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 październik 2012


   

Wasze komentarze:
 Marijanna: 05.10.2018, 18:52
 Pani syn ma wrażliwość na ton głosu oraz dźwięk. A do spowiedzi może pójść, lecz zależy to od jego woli. Niech wróci do tego księdza, który z nim tak postąpił i opowie temu księdzu który go spowiadał, niech opowie jak krzyk księdza podczas wyspowiadania Pani syna, wpłynął na życie Pani syna i jak to go bolało. Niech powie to spokojnie, bez krzyku i bez nerwów. Kiedy dojdzie do rozmowy między księdzem a spowiednikiem na spokojnie, wtedy wydarzy się coś, czego ksiądz ani spowiednik się nie spodzieje. Życie Pani syna zmieni się diametralnie, iż syn i ksiądz coś zrozumieją w danej chwili.
 S: 08.12.2012, 16:56
 Tak, tłumaczcie się, małym dzieciom sama spowiedż wydaje sie straszna a co dopiero jak ksiądz wrzeszczy, niektórzy starzy księża nie powinni spowiadać
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Franciszka BorgiaszaModlitwa do św. Franciszka Borgiasza

Pius XI - Papież trzech jubileuszyPius XI - Papież trzech jubileuszy

Bóg Ojciec, który mieszka w nasBóg Ojciec, który mieszka w nas

Kto nie miał psa nie był kochany i nie umie kochać"Kto nie miał psa nie był kochany i nie umie kochać"

Starożytne przekłady z septuagintyStarożytne przekłady z septuaginty

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej