Spowiedź osób starszychZe wszystkich darów, jakich człowiek potrzebuje od Boga, najbardziej pożądanym jest przebaczenie grzechów. Życie bez możliwości pojednania z Bogiem i Kościołem na dłuższą metę stałoby się koszmarem. Najtwardsi grzesznicy szukają, nieraz w ostatniej chwili, Bożego miłosierdzia. Tylko w nim widzą dla siebie ratunek.Sakrament pokuty i pojednania, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, ma głęboki wpływ na życie duchowe człowieka. Składa się on z kilku zasadniczych elementów, którymi są:
Choroba grzechowa jednego z członków wspólnoty kościelnej dotyka całego ciała Kościoła. Stąd sakrament pokuty, prowadząc do pojednania z Kościołem, uzdrawia jednostkę i całą wspólnotę. Spowiedź ma także wymiar sądu. Cechują go następujące elementy:
W sakramencie pojednania działa Bóg i człowiek. Grzeszny człowiek wychodzi skruszony, szukając Bożego miłosierdzia, postanawia przemienić swe życie i zadośćuczynić za zło. Miłość Boga przygarnia go, udziela zbawczej łaski i dobrą dłonią przekreśla wszelkie zło, które miało miejsce. Sprawowany nad grzesznikiem sąd nie tyle oskarża, co leczy, nie tyle karze, co napomina. Działanie tego sakramentu przypomina zatem pielęgnacyjne działania dobrego ogrodnika, który oczekując obfitych owoców, oczyszcza, przycina i podlewa, by roślina nieustannie wzrastała. Sakrament spowiedzi przypomina działania ogrodnika, który oczekując obfitych owoców, oczyszcza, przycina i podlewa. Grzechy młodości Dla osób w podeszłym wieku grzech w wielu sytuacjach jest już kwestią minionych lat. Starsi żyjący często samotnie, ograniczający swój kontakt z ludźmi do niezbędnych zakupów i jakiegoś katolickiego radia, niejednokrotnie nie potrafią odnaleźć w swoim sumieniu powodów do samooskarżenia się z win. Niemniej trzeba zauważyć, że grzeszność osób starszych na ogół dotyczy błahych rzeczy, które jednak mogą krzywdzić innych i niszczyć drugiego człowieka. Należą do nich:
Spowiedź zwierciadłem ducha Wielu ludzi starszych na skutek powrotów do przeszłości i swoistego idealizmu, wielokrotnie popełnia błędy w spowiedzi. Sytuacja taka sprawia, że istota tego sakramentu rozmywa się w wielości słów, opowieści o mało istotnych sprawach, ślizgając się zaledwie po tak ważnej dla wyznania sakramentalnego materii grzechu. Do najczęściej popełnianych błędów należą:
Unikanie tego rodzaju błędów sprawia, że spowiedź jest jasna i klarowna, ogranicza się do własnych grzechów, nad którymi kapłan może się pochylić i udzielić porady. Wszelkie problemy mogą być rozwiązywane w konfesjonale, o ile dotyczą życia duchowego. Inne kwestie powinny być rozwiązywane poza sakramentem pokuty. Starsi powinni się więc postarać, by kolejne spowiedzi były coraz pełniejszym zbliżaniem się do Boga i Jego miłosierdzia. o. Jerzy Szyran OFMConv Tekst pochodzi z pisma Rycerz Niepokalanej
|
[ Strona główna ] |
|