Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sport miejscem kształtowania ciała czy nieszczenia człowieczeństwa

Wartością w sporcie nie jest wynik sportowej rywalizacji, ale człowiek, który bierze w niej udział.

Kibic sportowcowi wilkiem

Szkoda mi sportowców - pewnie sami, rozpoczynając treningi, nie byli do końca świadomi tego, co ich czeka, czyli nieustannej walki ze słabościami ("Tego nie wolno jeść, tamtego nie wolno robić, a na to nie wolno nawet patrzeć"). Kiedy nad wartości prawdziwie sportowe przedkładamy egoistyczny pęd po trupach do celu, sport zamienia się w wysiłek, który często prowadzi do łez i do smutku, a tylko niekiedy - do radości. Jeśli przestaje się liczyć dla mnie drugi człowiek - rywal, a liczy się tylko wynik, zabijam sport. Wtedy przychodzą do głowy wszystkie sposoby, które pozwolą ten cel osiągnąć. Co to ma wspólnego z prawdziwym sportem? Nic, zupełnie nic.

Niesportowego zachowania nie musimy szukać na dalekich stadionach lekkoatletycznych czy boiskach piłkarskich. Wystarczy, że zajrzymy na salę gimnastyczną, lekcję w-fu, własne podwórko. Czy umiemy przegrywać? Czy potrafimy szanować przeciwników, sędziów? Czy odnosimy się do nich z kulturą? Jak traktujemy słabszych zawodników, którzy psują nam wynik? Jeśli nie mam sobie nic do zarzucenia, to znaczy, że dojrzałem do uprawiania sportów; jeśli jest inaczej... cóż, trening czyni mistrza. Sport to zdrowa rywalizacja, która czasem każe poświęcić dobry wynik dla radości bycia ze sobą, dla człowieka.

Niektórzy się trudzą, by utrzymać dobrą kondycję; stosują odpowiednie odżywki, diety, umartwienia, ćwiczenia. Z jaką intencją to robią? Może chcą powiedzieć: "Patrzcie i podziwiajcie", a może: "Nikt mi nie podskoczy"? Sport jest piękny pod warunkiem, że kształtuje nie tylko ciało, lecz i serce. Kiedy po przegranym meczu potrafię podać przeciwnikowi dłoń i ze szczerym uśmiechem powiedzieć mu: "Dziękuję", "Byliście naprawdę świetni", "Strzeliłeś piękną bramkę" - to jest prawdziwy sport. Jeżeli nie wyrobisz w sobie tej postawy, każda porażka będzie dla Ciebie upokorzeniem, dramatem, i zamiast budować w Tobie sportowca - zburzy Twe życie.

Jest jeszcze druga strona medalu. Bardzo łatwo przychodzi nam oceniać sportowców po wynikach, które osiągają, bez zwracania uwagi na ich starania, chęci. Tak niszczymy godność człowieka. Adam Małysz ma wygrywać. Jeśli tego nie robi, krzyczymy, że jest beznadziejny, że do niczego się nie nadaje, że trenera trzeba zwolnić. Gdy znów wygra, stanie się idolem i wtedy nie będzie ważne, że wcześniej przeklinaliśmy go. Cóż za obłuda! Nie liczy się człowiek, liczy się... Właśnie, co się liczy? My się liczymy: byle widowisko sportowe nas cieszyło.

Sport ma moc oczyszczania. Potrafi przemieniać naszą złość w uśmiech pod warunkiem, że będziemy otwarci na jego dobroczynne działanie, otwarci na prawdę i na przeciwnika. Kochani Czytelnicy, niech każdy z nas postawi sobie ultimatum (48 godzin? możemy na szczęście sami zdecydować o jego długości), do kiedy wypędzi z siebie wszelkie niesportowe zachowania, podejście do sportu jak do maszyny na pieniądze, a w zamian pozwoli, by sport rzeczywiście wpływał pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Kiedyś nie liczył się dla mnie człowiek - ani przeciwnik, ani partner z własnej drużyny - któremu coś nie wyszło (oczywiście moje złe zagrania nie stanowiły dla mnie problemu). Wstąpienie do seminarium wcale nie odwiodło mnie od tego sposobu myślenia. Dopiero po kilku latach, kiedy na sport spojrzałam oczyma wiary, ten egoizm we mnie pękł. Kochani, warto, naprawdę warto, zmienić podejście do sportu - dzięki temu sport staje się piękniejszy i jest w nim więcej radości. Spróbujcie wyjść na boisko nie sami, lecz z Bogiem w sercu. Nie stanę się lepszy od razu, ale małe próby, zmaganie się z własną złością dadzą efekty i wówczas poznam smak prawdziwego sportu.

kl. Michał Strojnowski SP
eSPe nr 63


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. LeoncjuszaModlitwa do św. Leoncjusza

Dlaczego człowiek powinien docierać do prawdy?Dlaczego człowiek powinien docierać do prawdy?

Matki pozostaną przy tobieMatki pozostaną przy tobie

Ekstrawertyk czy introwertyk. Jaki jest twój charakter?Ekstrawertyk czy introwertyk. Jaki jest twój charakter?

Katedra św. Rufina w AsyżuKatedra św. Rufina w Asyżu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ] 
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej