Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Tajemnica Trójcy Świętej

Kilka lat temu podczas uroczystości Trójcy Św. podczas kazania kapłan starał się przybliżyć ludziom tą największą tajemnicę naszej wiary. Mimo że bardzo się starał jednak jego porównania nie do końca do mnie trafiały. Siedząc w ławce pomyślałem sobie: "Ciekawe jak sam Pan Bóg by nam to przedstawił". Nie musiałem długo czekać na odpowiedź. Podczas powrotu do przyszło mi do głowy pewne porównanie, tak proste i oczywiste że aż się uśmiechnąłem. Warto przebrnąć przez pozornie trudny początek, reszta jest prosta.

Do zroumienia tego wystarczą podstawowe wiadomości z fizyki, a konkretnie z optyki. Światło ma naturę falową. W raz ze zmianą długości fali zmiania się kolor światła od podczerwieni do nadfioletu. To zjawisko bardzo dobrze obrazuje tęcza, lub rozszczepienie światła białego w pryzmacie. Tak więc światło danego koloru posiada jedną niepowtarzalną długość fali.

Są trzy kolory podstawowe czerwony, niebieski i zielony. Każdemu z nich odpowiada światło charakteryzujące się inną długością fali. Różnią się więc zasadniczo między sobą, mimo że mają taką samą naturę. Kiedy te kolory połączymy ze sobą tzn. skierujemy na to samo miejsce światło czerwone, niebieskie i zielone otrzymamy kolor biały. Podobnie jest z Bogiem. Trzy niezależne Osoby, Bóg Ojciec, Jezus Chrystus i Duch Św. razem tworzą Pełnię tzn. Trójcę Św. Jeśli zabraknie jednego z trzech kolorów podstawowych nadal będziemy mieli światło, jednak nie będzie to już światło białe. Analogicznie bez np. Ducha Św. nie bedzie już Pełni, którą jest Trójca Św.

To proste porównanie można rozszerzyć. Jest nieskończnie wiele kolorów w całym widzialnym spektrum. Każdemu z nich jest przypisana inna długość fali. Można to przyrównać do istot, Boga, aniołów i ludzi. Każda z nich jest niepowtarzalna. Mimo że ma podobną naturę nie da się zastąpić inną. Podobnie w Sercu Boga każdy z nas ma swoje miejsce, którego nikt inny nie jest w stanie wypełnić. To porównanie obejmuje również szatana. Odrzucił on Boga czyli Światło. Symbolizuje go kolor czarny, który jest brakiem światła.

Sławek


   

Wasze komentarze:
 malgorzata: 02.06.2012, 19:49
 dla mnie tajemnica trojcy sw. jest w wierze.
 swiato: 07.11.2011, 17:59
 Są trzy kolory podstawowe czerwony, niebieski i zielony... Kolory te są umowne, przekłada się to na Boga Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha Św.?
 Ja: 02.01.2010, 22:34
 bardzo ciekawe porównanie, wydaje mi się tylko, że kolorami podstawowymi są: niebieski, czerwony i żółty (nie zielony)...
 Tommy: 05.07.2007, 21:40
 Widzę, że myślimy w podobny sposób. Bardzo mi się podoba to, jak połączyłeś wiedzę naukową z duchową :). Pozdrawiam Ducha Św!
 Barbara: 05.07.2007, 19:20
 Sławku, trafiłeś z porównaniem w dziesiątkę.Super artykuł. "Trójca - tajemnica do poznania" Ks. Tomasza Jaklewicza, ukazał się 3. 06. 2007r w 22 nr. "Gościa Niedzielnego" odsyłam Cię do tego art. bo warto go przeczytać.
 Lidia: 03.07.2007, 07:52
 Super porównanie
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej