Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Agata Budzyńska

(1964 - 1996)

Agatka...

"I prosisz bym dzieliła się miłością
Z wszystkim co obok, z wszystkim co mi dałeś
Każdą nadzieję troskę i niepewność
Bym podzieliła z kimś, kogo mi przysłałeś"

     Dla wielu tych, którzy spotkali Agatę na drogach swego życia, moment ten był na tyle ważny, że pozostawił w ich pamięci trwały ślad.

     Całe krótkie życie Agaty podporządkowane było takim wartościom jak Bóg, miłość, przyjaźń, dobroć; te wartości odnajdziemy także w jej piosenkach. Bóg zajmował w jej życiu miejsce centralne. Swoje koncerty i nagrania dla przyjaciół kończyła często słowami modlitwy: "Nie nam, Panie, nie nam, ale imieniu Twemu chwałę daj".

     Agata była osobą bardzo radosną, żywiołową, ale także wrażliwą, "ciepłą": kochała ludzi i życie, kochała kwiaty i lubiła wśród nich przebywać, śpiewać o nich; fascynowały ją podróże, poznawanie nowych miejsc.

     Kilka lat temu napisała tekst piosenki "Testament". Śpiewała: "...a kiedy zasnę, pamiętajcie o moich piosenkach i nie pozwólcie im, nie pozwólcie im milczeć..." Słowa tej piosenki są dziś dla nas, jej bliskich, przesłaniem.

     Agata była autorką większości piosenek, które śpiewała, ale w jej repertuarze znajdowały się także piosenki z tekstami ks. Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Edwarda Stachury, Haliny Poświatowskiej i innych poetów.

     Agata brała udział w licznych przeglądach i festiwalach piosenki studenckiej, autorskiej i religijnej, występowała na większych koncertach. Jej piosenkarski szlak znaczyły jednak nie tylko duże sceny. Śpiewała, jak sama mówiła, gdy miała na to ochotę, i często były to mini-recitale dla kilku lub nawet jednego słuchacza.

     Występy Agaty, jej twórczość, a potem niespodziewana śmierć nie mogły przejść bez śladów takich jak głosy prasy, radia i telewizji, ale ich zebranie będzie możliwe dopiero w przyszłości.

     Agata podkreślała, że "nie można osobno przyglądać się tekstowi, a osobno muzyce i Agacie. Wszystkie te elementy połączone w całość tworzą osobną wartość. To jest mały teatr".

     Chociaż piosenki Agaty często odbierane były przez słuchaczy jako smutne, a podobne wrażenie będzie mógł odnieść także czytelnik zebranych tu utworów, a przynajmniej większości z nich, to jednak ważne jest to, że ona sama myślała o nich inaczej - nie dostrzegała w nich smutku. Może też znamiennym faktem jest to, że współpracując z Teatrem Literacko - Muzycznym w Lublinie prezentowała młodzieży szkół średnich spektakl "Niedokończona krucjata", na który złożyły się utwory poetów "żyjących krótko i intensywnie". Czy przeczuwała, że dołączy do ich szeregu?

Andrzej Trąbka


   

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej