Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Paulin z Noli

(ok. 354 - 431)


     Urodził się w Bordeaux w senatorskiej rodzinie. Po zdobyciu wszechstronnego wykształcenia rozpoczął karierę urzędniczą. W 378 r. udał się do Rzymu, gdzie został senatorem. W trzy lata później był już gubernatorem Kampanii. Tam spotkał chrześcijan, którym od samego początku okazywał dużą życzliwość. Podczas rządów cesarza Magnusa Maksymusa, który prześladował chrześcijan, a także urzędników swego poprzednika, Paulin zrezygnował z urzędu. W 383 r. w Hiszpanii ożenił się z chrześcijanką Teresą, a w 6 lat później - po dogłębnym przygotowaniu w szkole biskupa Ambrożego w Mediolanie - przyjął chrzest.

     Po śmierci jedynego dziecka małżonkowie postanowili poświęcić się jedynie Bogu. Sprzedali wspólny majątek, a uzyskane pieniądze przeznaczyli na ubogich. Wkrótce Paulin został mnichem, a jego żona mniszką. W 394 r. Paulin przyjął święcenia kapłańskie. W Noli założył wspólnotę monastyczną oraz ufundował bazylikę. W 409 r. został biskupem. Pozostawił duży dorobek poetycki, uważany jest za czołowego poetę wczesnochrześcijańskiego na Zachodzie i za jednego z twórców łacińskiej poezji chrześcijańskiej.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 czerwca 2009


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej