Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Maria Eugenia od Jezusa Milleret

(1817 - 1898)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 10 marca francuską zakonnicę św. Marię Eugenię od Jezusa, założycielkę asumpcjonistek. W 19. roku życia ta pochodząca z zamożnej, ale niewierzącej rodziny dziewczyna, pod wpływem rekolekcji wysłuchanych w paryskiej katedrze Notre-Dame, zdecydowała pogłębić swoje życie religijne. "Rzeczywiście się nawróciłam - pisała o tych naukach duchowych - i pojęłam, że pragnę poświęcić wszystkie siły czy raczej całą moją słabość temu Kościołowi, który jako jedyny zna sekret i moc dobra".

     W 1837 r. poznała ks. Teodora Cambalota, za którego zachętą zapoznawała się z życiem zakonnym najpierw u benedyktynek-sakramentek, a następnie u wizytek. W 1839 r. - wraz ze wspomnianym duchownym - założyła zgromadzenie sióstr od Wniebowzięcia NMP (asumpcjonistek - od fr. LAssomptio - wniebowzięcie). Jego celem była troska o wychowywanie dziewcząt z rodzin mieszczańskich zaniedbanych duchowo. Zgromadzenie, które za jej życia przeżywało także bardzo trudne problemy - rozwijało się jednak dobrze, a pod koniec życia założycielki liczba sióstr doszła do tysiąca. Zakon zatwierdziła Stolica Apostolska w 1888 r. Siłę do pełnienia swej misji s. Eugenia od Jezusa czerpała z modlitwy, łącząc kontemplację z działaniem.

     Zmarłą w Paryżu zakonnicę ogłosił błogosławioną Paweł VI w 1975 r., a świętą Benedykt XVI w 2007 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 marca 2010


   

Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba
o. Adam Szustak OP
To konferencja, która całkowicie odrzuca w kąt starotestamentalną zasadę handlowania z Panem Bogiem. O. Adam Szustak na pierwszy plan wysuwa tutaj to, co mamy najcenniejsze, czyli... naszą relację z Bogiem, opartą na wolności. Żeby Ci to pokazać, o. Adam Szustak sięga po historię Hioba i... niemal odwraca ją do góry nogami, ukazując nieznane dotąd spojrzenie. ... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej