Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
św. Benon z Miśni

(1010 - 1106)


     Martyrologium Rzymskie wspomina 16 czerwca urodzonego tysiąc lat temu św. Benona z Miśni. Urodził się w arystokratycznej rodzinie saskiej. Pobierał nauki u benedyktynów w Hildesheim, do których później wstąpił, a następnie w szkole katedralnej. Wyświęcony na kapłana w 1040 r. cieszył się dużym zaufaniem mnichów, którzy wybrali go na swojego opata. Znany byl z wielkiej rozwagi, roztropności i z życia ascetycznego. Te przymioty zwróciły uwagę cesarza Henryka IV, który przyczynił się do nominacji Benona na biskupa Miśni. Kiedy między cesarzem a papieżem Grzegorzem VII wybuchł konflikt o inwestyturę, Benon stanął po stronie papieża.

     Zapłacił za to utratą dóbr biskupich i wygnaniem. Kiedy ekskomunikowany Henryk IV udał się z pokutą do Canossy, Benon mógł powrócić do swojej diecezji. Po kolejnym konflikcie cesarza i papieża Benon został pozbawiony urzędu. Po 1088 r. mógł ponownie objąć diecezję miśnieńską, w której mimo podeszłego wieku, posługiwał do końca życia. Nazwano go apostołem Wendetów, ponieważ rozwinął działalność misyjną pośród plemion zachodnio-słowiańskich.

    Benon z Miśni został kanonizowany w 1523 r. przez papieża Hadriana VI. W ikonografii przedstawia się go najczęściej w szatach biskupich oraz z rybą i kluczem. Według pobożnego podania, kiedy cesarz Henryk IV wygnał biskupa, klucz do jego katedry wrzucił do Łaby. Kiedy Benon powrócił, podano mu rybę, a w niej znalazł zaginiony klucz do świątyni.

     Jest patronem Bawarii i Miśni. Także jeden z warszawskich kościołów (na Nowym Mieście) nosi jego wezwanie.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 czerwca 2010


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej