Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Alojzy Grozde

(1923 - 1943)

     Na stadionie w Celje kard. Tarcisio Bertone na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Słowenii, 13 czerwca, ogłosił błogosławionym 19-letniego Alojzego Grozdego. Ten słoweński katolik oddał swoje życie za wierność Chrystusowi w latach II wojny światowej. W homilii sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał, że mimo młodego wieku nowy męczennik stał się przykładem głębokiego przeżywania tajemnicy Eucharystii i całkowitego oddania Chrystusowi.

     - Alojzy Grozde miał zwyczaj mówić, że Eucharystia "jest słońcem jego życia" - zauważył kard. Bertone. - Analizując historię Kościoła w Słowenii w ubiegłym wieku, a zwłaszcza czas jego prześladowań, jak okresy obcej okupacji, wojny domowej czy reżimu ateistycznego, widzimy, jak Eucharystia stała się dla ludu Bożego punktem odniesienia. To w niej odnajdywał on wsparcie, siłę i pocieszenie - dodał legat papieski.

     Młodego słoweńskiego katolika, urodzonego w 1923 r., zamordowali w 1943 r. jugosłowiańscy partyzanci komunistyczni. Zatrzymali go, gdy wracał do domu po przyjęciu pierwszopiątkowej Komunii. Przed śmiercią był okrutnie torturowany, ponieważ znaleziono przy nim mszalik łaciński i dwie książki religijne.


red.


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 czerwca 2010


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej