Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Alojzy Grozde

(1923 - 1943)

     Na stadionie w Celje kard. Tarcisio Bertone na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Słowenii, 13 czerwca, ogłosił błogosławionym 19-letniego Alojzego Grozdego. Ten słoweński katolik oddał swoje życie za wierność Chrystusowi w latach II wojny światowej. W homilii sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał, że mimo młodego wieku nowy męczennik stał się przykładem głębokiego przeżywania tajemnicy Eucharystii i całkowitego oddania Chrystusowi.

     - Alojzy Grozde miał zwyczaj mówić, że Eucharystia "jest słońcem jego życia" - zauważył kard. Bertone. - Analizując historię Kościoła w Słowenii w ubiegłym wieku, a zwłaszcza czas jego prześladowań, jak okresy obcej okupacji, wojny domowej czy reżimu ateistycznego, widzimy, jak Eucharystia stała się dla ludu Bożego punktem odniesienia. To w niej odnajdywał on wsparcie, siłę i pocieszenie - dodał legat papieski.

     Młodego słoweńskiego katolika, urodzonego w 1923 r., zamordowali w 1943 r. jugosłowiańscy partyzanci komunistyczni. Zatrzymali go, gdy wracał do domu po przyjęciu pierwszopiątkowej Komunii. Przed śmiercią był okrutnie torturowany, ponieważ znaleziono przy nim mszalik łaciński i dwie książki religijne.


red.


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 czerwca 2010


   

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej