Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Maria Elżbieta Hesselblad

(1870 - 1957)

     Wspominana w Martyrologium Rzymskim 4 czerwca bł. Maria Elżbieta Hesselblad była Szwedką. Urodzona w wielodzietnej rodzinie luterańskiej (miała 12 rodzeństwa), w wieku 18 lat wyjechała do USA. Pracując tam jako pielęgniarka, pomagała finansowo rodzicom i rodzeństwu, poznała pracę jezuitów i w uroczystość Wniebowzięcia NMP 1902 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim. W dwa lata później powróciła do Europy i w Rzymie, za zgodą Piusa X, przywdziała habit brygidki. Nawiązała kontakt z siostrami w Anglii, a jej pragnieniem była odnowa podupadającego wówczas zakonu i mobilizacja sióstr do szczególnej modlitwy w intencji zjednoczenia chrześcijan. W 1911 r. założyła nowe odgałęzienie brygidek - Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy. Doprowadziła do odrodzenia zakonu w Szwecji. Pierwsze siostry mogły powrócić do tego luterańskiego kraju w 1923 r. W klasztorze rzymskim podczas II wojny światowej - odpowiadając na apel papieża Piusa XI - dała schronienie wielu Żydom. Ubodzy Rzymianie też mogli tu liczyć na posiłek i ubranie.

     Mocno zaangażowała się na rzecz ekumenizmu. We współpracy z o. Karolem Boyerem TJ założyła działające na rzecz jedności chrześcijan stowarzyszenie Unitas. Zmarła w Rzymie, gdzie 9 kwietnia 2000 r. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II.

     "Była przeświadczona, że wsłuchując się w głos ukrzyżowanego Chrystusa, chrześcijanie zgromadzą się w jednej owczarni pod przewodnictwem jednego Pasterza; dlatego też założony przez nią zakon, wyróżniający się duchowością eucharystyczną i maryjną, od samego początku służył sprawie jedności chrześcijan przez modlitwę i ewangeliczne świadectwo" - mówił o niej papież Jan Paweł II.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 30 maja 2010


   

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej