Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
bł. Teresa Manganiello

(1849 - 1876)

    Bł. Teresa Manganiello, włoska tercjarka franciszkańska, żyjąca w XIX wieku, została 22 maja 2010 r. ogłoszona błogosławioną. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. na placu przed bazyliką Matki Bożej od Łask w Benewencie, a przewodniczył jej abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Bł. Teresa urodziła się w małej wiosce Montefusco w prowincji Avellino na południu Włoch jako jedenaste z dwanaściorga dzieci. Nie chodziła nigdy do żadnych szkół i od najmłodszych lat pomagała na roli i w domu. Odznaczała się przy tym wielką pobożnością i wcześnie poczuła w sobie powołanie zakonne. Miała 18 lat, gdy wstąpiła do tercjarstwa franciszkańskiego.

     Mieszkała w domu, ale prowadziła zakonny "styl życia, a nazywano ją "świętą mniszką". Codziennie w odległym o kilka kilometrów kościele uczestniczyła we Mszy św., stosowała różne umartwienia i pokuty cielesne jako wynagrodzenie za grzechy świata. Mówiła, że prosił ją o to Pan. Często przychodzili do jej domu biedni, chorzy i inni potrzebujący, ona zaś każdemu dała kawałek chleba, ubranie, leki oraz dobre słowo i uśmiech.

     Doprowadziła do rozszerzenia Franciszkańskiego Ruchu Tercjarskiego i do powstania Zgromadzenia Franciszkanek Tercjarek. Gdy miała zostać jego pierwszą przełożoną, zachorowała na gruźlicę i wkrótce zmarła. Miała 27 lat.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 maja 2010


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej