Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Teresa Manganiello

(1849 - 1876)

    Bł. Teresa Manganiello, włoska tercjarka franciszkańska, żyjąca w XIX wieku, została 22 maja 2010 r. ogłoszona błogosławioną. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. na placu przed bazyliką Matki Bożej od Łask w Benewencie, a przewodniczył jej abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Bł. Teresa urodziła się w małej wiosce Montefusco w prowincji Avellino na południu Włoch jako jedenaste z dwanaściorga dzieci. Nie chodziła nigdy do żadnych szkół i od najmłodszych lat pomagała na roli i w domu. Odznaczała się przy tym wielką pobożnością i wcześnie poczuła w sobie powołanie zakonne. Miała 18 lat, gdy wstąpiła do tercjarstwa franciszkańskiego.

     Mieszkała w domu, ale prowadziła zakonny "styl życia, a nazywano ją "świętą mniszką". Codziennie w odległym o kilka kilometrów kościele uczestniczyła we Mszy św., stosowała różne umartwienia i pokuty cielesne jako wynagrodzenie za grzechy świata. Mówiła, że prosił ją o to Pan. Często przychodzili do jej domu biedni, chorzy i inni potrzebujący, ona zaś każdemu dała kawałek chleba, ubranie, leki oraz dobre słowo i uśmiech.

     Doprowadziła do rozszerzenia Franciszkańskiego Ruchu Tercjarskiego i do powstania Zgromadzenia Franciszkanek Tercjarek. Gdy miała zostać jego pierwszą przełożoną, zachorowała na gruźlicę i wkrótce zmarła. Miała 27 lat.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 maja 2010


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej