Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sykstus II

(zm. 258)

     Martyrologami Rzymskie wspomina 7 sierpnia św. Sykstusa II. Z pochodzęnia był Grekiem, urodził się w Atenach. Jeszcze jako kapłan był więziony razem ze swoim poprzednikiem, papieżem św. Stefanem I. Na czele Kościoła Sykstus stał niespełna rok: od 30 sierpnia 257 r. do 6 sierpnia 258 r. Załagodził spór wśród biskupów azjatyckich i afrykańskich w sprawie ważności chrztu udzielanego przez heretyków.

     Za pontyfikatu Sykstusa II cesarz Walerian, który początkowo był tolerancyjny wobec chrześcijan, rozpoczął kolejne w historii Rzymu ich krwawe prześladowanie. Nakazał aresztować i zgładzić wszystkich hierarchów Kościoła, a także znaczących świeckich. Papież został pojmany przez żołnierzy rzymskich 6 sierpnia 258 r. podczas celebrowania Mszy Świętej w katakumbach św. Kaliksta. Natychmiast go ścięto. Wraz z nim śmierć męczeńską ponieśli także diakoni: January, Wincenty, Magnus i Stefan. Dwaj inni diakoni, Felicissimus i Agapit, ponieśli śmierć tego samego dnia, a kilka dni potem - diakon Wawrzyniec, zarządca majątku kościelnego, który mówił, że największym skarbem Kościoła są ubodzy.

     Imię Sykstusa II wymieniane jest w Kanonie rzymskim (w I Modlitwie Eucharystycznej), syryjskim i kartagińskim. Pochowany jest w Rzymie w katakumbach św. Kaliksta. Jego grób, a także ośmiu innych papieży z III w., odkrył w 1854 r. Giovanni Battista de Rossi, włoski archeolog, zwany ojcem archeologii chrześcijańskiej.

      Po śmierci Sykstusa stolica biskupów rzymskich była nieobsadzona przez rok. Dopiero 22 lipca 259 r. papieżem został wybrany Dionizy, również Grek.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

1 sierpnia 2010


   

Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba
o. Adam Szustak OP
To konferencja, która całkowicie odrzuca w kąt starotestamentalną zasadę handlowania z Panem Bogiem. O. Adam Szustak na pierwszy plan wysuwa tutaj to, co mamy najcenniejsze, czyli... naszą relację z Bogiem, opartą na wolności. Żeby Ci to pokazać, o. Adam Szustak sięga po historię Hioba i... niemal odwraca ją do góry nogami, ukazując nieznane dotąd spojrzenie. ... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej