Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Dina Belanger

(1897 - 1929)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 3 września kanadyjską zakonnicę bł. Dinę Belanger. Urodzona w Quebecu, w wieku ośmiu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, osiągając z czasem - dzięki nieprzeciętnym zdolnościom i pilności - duże sukcesy. Zamożni rodzice darzyli jedynaczkę wielką miłością oraz zapewnili jej wykształcenie w szkołach prowadzonych przez siostry z Instytutu Notre-Dame. Miała 11 lat, gdy w Wielki Czwartek przeżyła mistyczną I obecność Jezusa. "Pierwszy raz usłyszałam tak wyraźnie Jego głos, wewnętrzny, słodki i melodyjny, który napełnił mnie prawdziwym szczęściem".

     Po ukończeniu zakonnej szkoły średniej w Bellevue wyjechała na studia muzyczne do Nowego Jorku. Szczególnie zachwyciła ją twórczość Fryderyka Chopina i Giacomo Pucciniego. Uczestniczyła w życiu artystycznym miasta.

     Po powrocie do Qubecku w rodzinnym mieście odnosiła sukcesy artystyczne. Nadal pozostała skromną, pobożną dziewczyną. Włączała się w życie parafialne, odwiedzała chorych, pomagała szyć szaty liturgiczne. W okresie największych swoich sukcesów, w 24. roku życia, zakończyła karierę muzyczną i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Jezusa i Maryi. W zakonie powstała napisana po polecenie przełożonej "Autobiografia", będąca cennym świadectwem działania łaski w duszy całkowicie oddanej Bogu. Przez jakiś czas Dina była nauczycielką muzyki. Zmarła w opinii świętości 4 września 1929 r.

     Beatyfikowana została 20 marca 1993 r. przez Jana Pawła II. W homilii papież przypomniał m.in. jej słowa z "Autobiografii": "Mój głód Komunii Świętej ciągle wzrastał. Dzień bez Chleba, czy to nie dzień bez słońca, godziny, które nie zbliżają do wieczoru?". Wskazał też, że tajemnica świętości błogosławionej polegała na wiernej i wielkodusznej współpracy z łaską Boga i życiu w zgodzie z Jego wolą. "Kochać i pozwolić działać Jezusowi i Maryi" - przypomniał papież słowa błogosławionej.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 sierpnia 2010


   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej