Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Alberto Marvelli

(1918 - 1946)

     Kalendarz świętych Kościoła katolickiego wspomina 5 października pochodzącego z Ferrary bł. Alberta Marvellego, działacza Akcji Katolickiej we Włoszech. Już na progu dorosłego życia pisał: "Mój program wyraża się w jednym słowie: świętość". Jako student wydziału inżynierii mechanicznej na uniwersytecie w Bolonii angażował się w działalność Federacji Włoskich Studentów Katolickich. Po zakończeniu studiów pracował jako inżynier mechanik w zakładach Fiata w Turynie.

     Od 1943 r. w Rimini zaangażował się w działalność charytatywną. Odważnie pomagał też więźniom wiezionym do obozów koncentracyjnych. Nie bacząc na ryzyko, otwierał zapieczętowane wagony i wypuszczał więźniów na wolność.

     Po zakończeniu wojny spieszył z pomocą ubogim i prześladowanym. Pragnąc świadczyć o swej wierze również w życiu publicznym, coraz bardziej angażował się w działalność polityczną. W 1945 r. wstąpił do Partii Demokracji Chrześcijańskiej. Natchnienie do apostolstwa czerpał z Eucharystii. "Całe moje życie - wyznał kiedyś - jest przeniknięte miłością Boga, który przychodzi do mnie ze swym Ciałem i swą Duszą i przebóstwia całe moje ciało, moje myśli, czyny i słowa".

     Zmarł 5 października 1946 r. na skutek obrażeń doznanych w wypadku drogowym. Miał zaledwie 28 lat. Również 5 września, w 2004 r., na ołtarze wyniósł go papież Jan Paweł II.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 października 2010


   

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej