Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
św. Stanisław Kazimierczyk

(1433 - 1489)

     Mówiono o nim "apostoł Eucharystii" i "czciciel Matki Bożej". Żyjący w XV w. Stanisław Kazimierczyk, zakonnik z klasztoru kanoników regularnych w Krakowie zostanie 17 października ogłoszony świętym Kościoła.

     Urodził się w 1433 r. w krakowskiej rodzinie mieszczańskiej zamieszkałej na Kazimierzu. Jego ojciec Maciej był tkaczem, a przez wiele lat przewodniczył sądom miejskim. Matka Jadwiga znana była z wielkiej pobożności i należała do Bractwa Najświętszego Sakramentu. Stanisław wzrastał w rodzinie głęboko religijnej, która związana była z najbliższą jej świątynią - kościołem Bożego Ciała pod duszpasterską opieką kanoników regularnych laterańskich. Stanisław kształcił się najpierw w szkole przyklasztornej, a następnie w Akademii Krakowskiej, gdzie zgłębiał logikę, gramatykę, fizykę, astronomię i muzykę, a wreszcie teologię, którą uwieńczył doktoratem.

     Miał 23 lata, gdy wstąpił do kanoników regularnych. Już podczas nowicjatu dał się poznać jako osoba niezwykle odpowiedzialna, sumienna i pracowita, a przy tym pełna pokory i pracowitości. W dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. Początkowo był wychowawcą młodzieży zakonnej, a po pięciu latach objął funkcję kaznodziei i spowiednika w kościele Bożego Ciała. Ksiądz Stanisław Kazi-mierczyk był znakomitym kaznodzieją; homilie głosił w języku polskim i niemieckim. Był prawdziwym apostołem Eucharystii, podkreślał Jej zbawienną wartość. Nauczał prawd wiary, a każdego dnia wiele godzin spędzał w konfesjonale. Wiele czasu poświęcał chorym i biednym, z którymi dzielił się nawet własnym pożywieniem. Nigdy nie faworyzował wiernych wpływowych i bogatych. Był autorem pism z dziedziny teologii moralnej i biblistyki.

     Był także wielkim czcicielem Matki Bożej. Według tradycji pewnego razu ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem Jezus na rękach, ze św. Stanisławem i zastępem aniołów, zapowiadając, że czeka go "sowita nagroda".

     Odszedł do Boga w wieku 56 lat, najprawdopodobniej wskutek wyczerpania i rygorystycznych postów. Trwający wiele wieków kult Stanisława Kazimierczyka potwierdził Jan Paweł II podczas beatyfikacji 18 kwietnia 1993 r. w Rzymie. "Stanisław z Kazimierza: żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik po drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o świętości sługi Bożego żyje i owocuje do dzisiaj" - mówił wtedy Jan Paweł II.

     Do obecnej kanonizacji zatwierdzono cud trwałego uzdrowienia z ropnia oczodołu starosty oświęcimskiego Piotra Komorowskiego, który miał miejsce w 1617 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

17 października 2010


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Agnieszka: 15.01.2015, 06:13
 Święty Stanisławie,proszę, wstaw się za moim synkiem Piotrusiem i upros dla niego łaskę uzdrowienia z ciężkiej i nieuleczalnej choroby.
 danuta: 26.09.2012, 03:48
 sw.stanislawie prosze wstaw sie za moja rodzine oby pokoj i milosc zajrzala do domu .Prosze goraca o blogodlawienstwo biznesu mojego syna .;Bede sie modlic do ciebie nieustannie.Ulecz wzrok wnuczka mojego kuzyna.,jezeli taka jest wola Boga.
 mirek984: 18.02.2012, 15:56
 sw.Stanislawie,upros uBoga laske uzdrowienia dla ks. Hermanna....Amen
 Piotr: 02.01.2011, 16:19
 Św Stanisławie proszę cię uproś mi łaskę zdrowia dla moich oczu u pana naszego Jezusa Chrystusa i jego najukochańszej Matki.
 magdzia: 07.11.2010, 19:52
 Sw.Stanisławie proszę Ciebie o szybkie zawarcie trwałego związku małżeńskiego mojego z michałem Sw.z lubina
 wujek Zenek: 20.10.2010, 15:15
 Św Stanisławie Sołtysie zwanym kazimierczykiem,Tobie powierzam Daniela-prosząc z Nim i za Nim.Przywróć Mu wzrok .Uproś Tą łaskę u Pana dawcy wszelkich łask za przemożnym wstawienictwem MB Cudownej Lekarki.Zdrowaś Maryjo ,łaski pełna ,Pan z Tobą ,błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego,Jezus.Świeta Maryjo,Matko Boża,modl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej .Amen.
 Andre: 19.10.2010, 20:51
  Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej